Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,655 εγγεγραμμένα μέλη και 3,049,187 μηνύματα σε 92,935 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 409 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο Chat and fun!.

Εγγραφή Βοήθεια

Αριστερόχειρας , αμφιδέξιος ή κάτι διαφορετικό;

Με ποιο χέρι γράφεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 210)
Δεξί
144
68,57%
Αριστερό
52
24,76%
Και με τα δύο
14
6,67%

TAZ250

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TAZ250
H TAZ250 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H TAZ250 έγραψε στις 17:30, 04-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
κι εγώ με το δεξί πόδι κρατάω το καροτακι μου
εσυ με το δεξί πόδι κρατάς το καροτακι σου και με το αριστερό το καλαθάκι με τα υπόλοιπα.
εγω πάλι και με τα δυο χέρια φτιάχνω τα φαγητά μου αλλα με το δεξί τα τρωω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 18:31, 04-02-06:

Είμαι αμφίχειρας.

Γράφω με το δεξί (πάντως και με το αριστερό τα καταφέρνω), ξυρίζομαι με το αριστερό (μια φορά δοκίμασα με το δεξί και κόντεψα να κόψω το αυτί μου), τρώω με το αριστερό (όσες φορές δοκίμασα με το δεξί στο μάτι πήγαινε το κουτάλι), κλωτσάω με το αριστερό...

Γενικά χρησιμοποιώ και τα δυο χέρια ανάλογα τη δουλειά και τη θέση που βρίσκομαι την εκάστοτε στιγμή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 14:50, 29-01-07:

Και εγώ δεξιόχειρας είμαι.
Δεν κάνω πολλές δουλειές με το αριστερό, είμαι πολύ άτσαλος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Jigsaw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jigsaw
Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Jigsaw έγραψε στις 09:31, 01-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Και εγώ δεξιόχειρας είμαι.

Δεν κάνω πολλές δουλειές με το αριστερό, είμαι πολύ άτσαλος
Μια από τα ίδια και για εμένα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:42, 01-02-07:

Με το δεξί

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:34, 01-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από zxr

Γενικά χρησιμοποιώ και τα δυο χέρια ανάλογα τη δουλειά και τη θέση που βρίσκομαι την εκάστοτε στιγμή.
Και γω τα ίδια, αν και το δεξί το χρησιμοποιώ περισσότερο.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 11:48, 01-02-07:

και με τα δυο, στο πληκτρολογιο

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 19:05, 01-02-07:

Αριστερο!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 13:26, 08-02-07:

Με το δεξί

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,640 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:44, 08-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
και με τα δυο, στο πληκτρολογιο
Ω, ναι...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 22:27, 08-02-07:

Δεν θυμαμαι αν εχω ξανα-απαντησει, αλλα τεσπα...
Με το δεξι!
Ειναι γνωστο αλλωστε οτι το να γραφεις με το αριστερο χερι ειναι οτι χειροτερο για τον ανθρωπο.Ειναι απαραδεκτο,ανηθικο,αρρωστημενο και ειναι σημαδι του διαβολου!
Αμεεεεεε...
Καθολη την διαρκεια της ιστοριας οι αριστεροχειρες θεωρουντας αρρωστοι -σωματικα και ψυχικα- και στα ιταλικα το αριστερο που λεγεται sinistra προερεται απο την λεξη sinister!(δυσοιωνος-καταστροφικος κτλ κτλ)
Οι Εσκιμωοι πιστευουν τους αριστεροχειρες για μαγους και παλιοτερα στην Ιαπωνια εαν καποιος αντρας καταλαβινε οτι η γυναικα τους ηταν αριστεροχειρας ειχε το δικαιωμα να την χαστουκισει.
Αν ηταν κι αυτος αριστεροχειρας ειχανε προβλημα μαλλον...
Μην ξεχναμε και το ρητο "ολα δεξια/ζερβα να σου ερθουν".
Τιποτα!Δυστυχως ακομα και στις μερες μας υπαρχουν αριστεροχειρες και πρεπει να παταχθουν και να αλλαξουν συνηθεια!
Ξεκιναμε απο αυτο το thread οπου οσοι δηλωσαν αριστεροχειρες θα μπαναρισοτυν μεσα στι επομενες ωρες!(οι αμφιχειρες θα φανε ban κι αυτοι αλλα πορσωρινο.οι υπολοιποι μονιμο)
Μην κανετε τον κοπο να αλλαξετε τα ποστ σας, σας εχω φακελωσει...Οσοι mod δηλωσαν οτι ειναι αριστεροχειρες θα τους "ξηλωσουμε" και θα φανε 1000 βουρδουλιες στον κωλ...ποπο τους για να μαθουν.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:49, 29-04-07:

Με το δεξί, με το αριστερό δε μπορώ να βάλω ούτε ένα τόνο.

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 16:52, 29-04-07:

Εγω γραφω με το δεξι,αλλα στα υπολοιπα ειμαι αριστεροχειρας.

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 18:03, 29-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Δεν θυμαμαι αν εχω ξανα-απαντησει, αλλα τεσπα...
Με το δεξι!
Ειναι γνωστο αλλωστε οτι το να γραφεις με το αριστερο χερι ειναι οτι χειροτερο για τον ανθρωπο.Ειναι απαραδεκτο,ανηθικο,αρρωστημενο και ειναι σημαδι του διαβολου!
Αμεεεεεε...
Καθολη την διαρκεια της ιστοριας οι αριστεροχειρες θεωρουντας αρρωστοι -σωματικα και ψυχικα- και στα ιταλικα το αριστερο που λεγεται sinistra προερεται απο την λεξη sinister!(δυσοιωνος-καταστροφικος κτλ κτλ)
Οι Εσκιμωοι πιστευουν τους αριστεροχειρες για μαγους και παλιοτερα στην Ιαπωνια εαν καποιος αντρας καταλαβινε οτι η γυναικα τους ηταν αριστεροχειρας ειχε το δικαιωμα να την χαστουκισει.
Αν ηταν κι αυτος αριστεροχειρας ειχανε προβλημα μαλλον...
Μην ξεχναμε και το ρητο "ολα δεξια/ζερβα να σου ερθουν".
Τιποτα!Δυστυχως ακομα και στις μερες μας υπαρχουν αριστεροχειρες και πρεπει να παταχθουν και να αλλαξουν συνηθεια!
Ξεκιναμε απο αυτο το thread οπου οσοι δηλωσαν αριστεροχειρες θα μπαναρισοτυν μεσα στι επομενες ωρες!(οι αμφιχειρες θα φανε ban κι αυτοι αλλα πορσωρινο.οι υπολοιποι μονιμο)
Μην κανετε τον κοπο να αλλαξετε τα ποστ σας, σας εχω φακελωσει...Οσοι mod δηλωσαν οτι ειναι αριστεροχειρες θα τους "ξηλωσουμε" και θα φανε 1000 βουρδουλιες στον κωλ...ποπο τους για να μαθουν.

Κι εγω με το δεξι!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,640 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:11, 29-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Εγω γραφω με το δεξι,αλλα στα υπολοιπα ειμαι αριστεροχειρας.

Δεν κρατήθηκα.

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 18:13, 29-04-07:

Τί να σου πω!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 20:34, 29-04-07:

Ένα σχετικό κείμενο μου είχε πέσει κάποτε στις εξετάσεις για το δίπλωμα αγγλικών και μου έκανε εντύπωση γιατί ποτέ δεν είχα δώσει τόσο σημασία.

Ωστόσο, κάποτε είχα χτυπήσει το δεξί μου χέρι και αναγκάστηκα να μάθω να γράφω και με το αριστερό και μου έχει μείνει.

Παράθεση

kazmir84

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kazmir84
Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O kazmir84 έγραψε στις 22:25, 29-04-07:

Αριστερός
Αλλά κάποια πράγματα λόγο συνήθειας τα κάνω με το δεξί.

Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ghelly
H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε στις 22:59, 29-04-07:

Mε το δεξί αλλά μπορώ να γράψω και με το αριστερό- όχι βεβαια εξίσου καλά

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 16:59, 03-05-07:

Νομίζω θα έπρεπε να βάλουμε και μια επιλογή για τους αμφίχειρες.

Παράθεση

fairytale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fairytale
H fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H fairytale έγραψε στις 19:46, 03-05-07:

Με το δεξί κι εγώ...

Παράθεση

rudess f

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rudess f
H rudess f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H rudess f έγραψε στις 00:20, 10-05-07:

και με τα δύο..

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 07:13, 10-05-07:

με το δεξι

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 07:33, 10-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Νομίζω θα έπρεπε να βάλουμε και μια επιλογή για τους αμφίχειρες.
Done

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 07:37, 10-05-07:

Mε κανένα.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 20:41, 27-09-07:

αριστερόχειρας παρών! (ο αδερφός μου είναι αμφίχειρας)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 20:52, 27-09-07:

Με αριστερό γράφω...
(Καμιά φορά με δεξί αλλά το αριστερό με βολεύει καλύτερα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 21:02, 27-09-07:

OΛΕΕ!

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 21:06, 27-09-07:

Δεξί

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flyer
Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 00:06, 28-09-07:

Με το αριστερο κι εγω!οπως κι οι:
Οι αριστερόχειρες μάλλον υπερ-εκπροσωπούνται στον καλλιτεχνικό χώρο γενικότερα αλλά και στη ζωγραφική:
Leonardo da Vinci
Michelangelo
Pablo Picasso
Raphael
Η μουσική είναι άλλος ένας κλάδος καλλιτεχνικής έκφρασης όπου συναντώνται πολλοί αριστερόχειρες:

Τζίμης Πανούσης
Αντώνης Ρέμος
Albert King
Annie Lennox
Benjamin Britten
Billy Corgan (Smashing Pumpkins)
Bob Dylan
Carl Philipp Emanuel Bach (son of J.S. Bach)
Celine Dion
Cole Porter
David Bowie
David Byrne (Talking Heads)
George Michael
Glenn Frey (the Eagles)
Iggy Pop
Jimi Hendrix
John Lydon a.k.a. Johnny Rotten (Sex Pistols / Public Image Ltd.)
Julian Moore
Kurt Cobain (Nirvana)
Ludwig van Beethoven
Natalie Cole
Paul McCartney (The Beatles)
Paul Simon (Simon & Garfunkel)
Phil Collins
Rachmaninoff, Sergei Vasilyevich
Ringo Starr (The Beatles)
Robert Plant
Robert Plant (Led Zepplin)
Robert Schumann
Seal
Sting
Tony Iommi, (Black Sabbath)
Αλλά η καλλιτεχνική έκφραση δεν σταματά στη μουσική. Κάποιοι από τους πιο γνωστούς ηθοποιούς είναι αριστερόχειρες:
Angelina Jolie
Anthony Perkins
Bruce Willis
Cary Grant
Christian Slater
Dan Aykroyd
Diane Keaton
Dick Van Dyke
Eva Marie Saint
Greta Garbo
Julia Roberts
Keanu Reeves
Lisa Kudrow
Luke Perry
Marilyn Monroe
Matt Dillon
Matthew Broderick
Michael Landon
Mickey Rourke
Nicole Kidman
Peter Graves
Peter Ustinov
Richard Dreyfuss
Richard Pryor
Rip Torn
Robert Blake
Robert DeNiro
Robert Redford
Rod Steiger
Shirley MacLaine
Steve McQueen
Telly Savalas
Tom Cruise
Whoopie Goldberg

Αριστερόχειρες κυριαρχούν σε πολλά σπορ, όπως στο τένις:
Bjorn Borg
Goran Ivanisevic
Guy Forget
Jimmy Connors
John McEnroe
Kimiko Date
Korda Petr
Martina Navratilova
Monika Seles
Sabine Appelmans
Goran Fiorentini (Ιταλία, υδατοσφαίριση-pollo)
Βασίλης Τσιάρτας (Ελλάδα, ποδόσφαιρο-football)
Ηλίας Λάππας (Ελλάδα, πετοσφαίριση-volleyball)

Σημαντική είναι και η προσφορά πολλών αριστερόχειρων στην κοινωνία, στις επιστήμες, στον πολιτισμό, στην ανθρωπότητα εν γένει.
Αριστοτέλης
Ιούλιος Καίσαρας
Μέγας Αλέξανδρος
Ναπολέων Βοναπάρτης
Ραμσής ΙΙ
Albert Einstein
Chaplin, Charles Spencer
Hans Christian Andersen
Hellen Keller
Henry Ford
Isaac Newton
Joan of Arc (Ιωάννα της Λορένης)
Mahatma Gandhi
Neil Armstrong
Samuel Clemens (Mark Twain)

Αριστερόχειρες συναντώνται συχνά σε υψηλά πολιτικά και πολιτειακά αξιώματα:
Anthony Kennedy
Benjamin Franklin
Benjamin Netanyahu
Bill Clinton (πρόεδρος ΗΠΑ)
Bob Dole
Charlemagne
Colin Powell
Edward III
Elizabeth II
Fidel Castro (Κουβανός ηγέτης)
George Bush (πρόεδρος ΗΠΑ)
George II
George IV
George VI
Gerald Ford (πρόεδρος ΗΠΑ)
Harry S. Truman (πρόεδρος ΗΠΑ)
Henry Ford
Herbert Hoover (πρόεδρος ΗΠΑ)
James A. Garfield (πρόεδρος ΗΠΑ)
Lloque Yapanqui (μονάρχης-ηγέτης των Ίνκας)
Louis XVI
Paul Joseph Goebbels
Prince Charles
Prince William of Wales
Queen mother Elizabeth
Queen Victoria
Ronald Reagan (πρόεδρος ΗΠΑ)
Steve Forbes
Tiberius
Winston Churchill

Αλλά και κάποιοι από τους πιο γνωστούς κακοποιούς ήταν αριστερόχειρες:
Billy the Kid
Jack the Ripper

Φυσικά δεν θα μπορούσαν να λείπουν και οι φανταστικοί χαρακτήρες από μια τέτοια λίστα με διάσημους αριστερόχειρες:
Bart Simpson
Kermit the frog
Rocky Balboa

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 00:22, 28-09-07:

ενα site για αριστεροχειρες ειναι το www.aristeroxeiras.gr

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O flyer έγραψε στις 00:24, 28-09-07:

Ένας στους 10 ανθρώπους είναι αριστερόχειρας, ενώ οι άνδρες έχουν μιάμιση φορά περισσότερες πιθανότητες να είναι αριστερόχειρες από ότι οι γυναίκες. Υπάρχουν πολλές θεωρίες σχετικά με τα αίτια της αριστεροχειρίας. Αυτή που μάλλον επικρατεί είναι εκείνη που λέει πως είναι θέμα γονιδίων. Ο λόγος δηλαδή που κάποιοι από εμάς είναι αριστερόχειρες ενώ κάποιοι άλλοι δεξιόχειρες είναι ο ίδιος για τον οποίο κάποιοι από εμάς έχουν πράσινα μάτια ενώ κάποιοι άλλοι καστανά.
Τι κάνουν όμως οι αριστερόχειρες που τους ξεχωρίζει από τους δεξιόχειρες; Μεταξύ άλλων, τους ξεχωρίζει η προτίμησή τους να χρησιμοποιούν το αριστερό χέρι για διάφορες δραστηριότητες (να πιάνουν, να δείχνουν, να πετούν πράγματα κλπ). Για δραστηριότητες που απαιτείται ιδιαίτερη "επιδεξιότητα" (αναρωτηθήκατε ποτέ από πού προήλθε αυτή η λέξη ένας αριστερόχειρας προτιμά να χρησιμοποιήσει το αριστερό του χέρι γιατί του έρχεται πιο βολικό, πιο φυσικό. Το ίδιο ισχύει και με άλλα μέλη του σώματος. Έτσι έχουμε ποδοσφαιριστές που προτιμούν να σουτάρουν με το αριστερό πόδι, ενώ κάποιοι δείχνουν προτίμηση στη χρήση του αριστερού ματιού σε τηλεσκόπια, φωτογραφικές μηχανές κλπ.
Το να είναι κανείς αριστερόχειρας σημαίνει πως ο δεξιός λοβός του εγκεφάλου του "υπερισχύει" έναντι του αριστερού. Και αυτό γιατί το σώμα μας δέχεται εντολές από τον εγκέφαλο "χιαστί", δηλαδή η δεξιά πλευρά του σώματος από το αριστερό ημισφαίριο ενώ η αριστερή πλευρά του σώματος από το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου. Μελέτες έχουν δείξει ότι η προτίμηση προς το αριστερό χέρι έχει έμμεσες επιπτώσεις στη ζωή ενός ατόμου. Οι αριστερόχειρες συχνά υπερ-αντιπροσωπεύονται σε περιοχές δραστηριοτήτων που εξαρτώνται από ικανότητες οι οποίες εξυπηρετούνται από το δεξί ημισφαίριο, όπως η αρχιτεκτονική, η εφαρμοσμένη μηχανική, η μουσική, οι πλαστικές τέχνες κ.α. Αυτό ίσως βασίζεται στο γεγονός ότι το αριστερό ημισφαίριο έχει ένα χαρακτήρα ακουστικο-λεκτικό ενώ το δεξί οπτικό. Το ότι υπάρχουν περισσότεροι δεξιόχειρες από ότι αριστερόχειρες οφείλεται απλά στο ότι το αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου υπερισχύει πιο συχνά από ότι το δεξί. Αυτό το φαινόμενο δεν δικαιολογεί με κανέναν τρόπο την αμφισβήτηση που έχει παρατηρηθεί στο παρελθόν για τους αριστερόχειρες. Πρέπει ακόμη να τονιστεί ότι η θεωρία που ήθελε τους αριστερόχειρες να ζουν λιγότερα χρόνια από τους άλλους ανθρώπους όπως και διάφοροι μύθοι θρησκευτικής και μη προέλευσης, δεν έχουν καμία επιστημονική υπόσταση και χρησιμεύουν μόνο ως παραδείγματα μη επιστημονικής έρευνας και μισαλλόδοξης φαντασίας.
Σε παλαιότερες κοινωνίες οι αριστερόχειρες πιέζονταν από πολύ μικρή ηλικία για να πάψουν να χρησιμοποιούν το αριστερό τους χέρι με τρόπους που σήμερα μόνο πολιτισμένους δεν θα τους χαρακτήριζε κανείς. Αυτό βέβαια σήμαινε πολύ σκληρή προσπάθεια από την πλευρά των παιδιών αλλά και των γονιών τους και στις περισσότερες περιπτώσεις είχε αρνητικά αποτελέσματα. Το παιδί ένοιωθε μη αποδεκτό από την οικογένεια και το σχολείο (αφού αντιμετώπιζε μεγαλύτερη δυσκολία στο να γράψει με το δεξί χέρι από τους συμμαθητές του) με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Ευτυχώς τα πράγματα σήμερα έχουν αλλάξει.
Οι διάφορες δεισιδαιμονίες που σχετίζονταν με τους αριστερόχειρες στο παρελθόν έχουν εκλείψει, τουλάχιστον στις δυτικές χώρες. Στους αριστερόχειρες αποδίδονται διάφορα χαρακτηριστικά όπως ισχυρή μνήμη, κατασκευαστική ικανότητα, πρακτική σκέψη, καλλιτεχνική φύση κλπ. Αυτά έχοντας επιστημονική - ή έστω στατιστική - βάση και όντας θετικά έχουν βοηθήσει σημαντικά μέσα από τα χρόνια στην απόπεριθωριοποίηση της αριστεροχειρίας. Ωστόσο εξακολουθούν να είναι αρκετά ώστε να προσδίδουν στους αριστερόχειρες μια ξεχωριστή ταυτότητα: αυτή του ξεχωριστού ανθρώπου.
Παρόλο που η αριστεροχειρία έχει πάψει να θεωρείται ελάττωμα. Ο κόσμος μας είναι φτιαγμένος έτσι ώστε να εξυπηρετεί κυρίως την πλειοψηφία του παγκόσμιου πληθυσμού, δηλαδή τους δεξιόχειρες. Αυτό ισχύει για πάρα πολλά αντικείμενα γύρω μας, από τα απλά (ψαλίδια-μαχαίρια) ως τα τεχνολογικά εξελιγμένα (δημόσια καρτοτηλέφωνα). Αυτός είναι και ο λόγος που οι αριστερόχειρες συχνά θεωρούνται "αδέξιοι" (και δικαίως, αν το δει κανείς ετυμολογικά!). Αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι οι αριστερόχειρες πρέπει πάντα να προσαρμόζονται σε έναν κόσμο σχεδιασμένο για δεξιόχειρες.
Η αριστεροχειρία δεν είναι αναπηρία και δεν αποτελεί περιορισμό! Αντίθετα, είναι μια ιδιαιτερότητα η οποία αν συνδυαστεί με άλλες κλίσεις και ταλέντα μπορεί να βοηθήσει ώστε πραγματικά να αναδειχθεί ένας άνθρωπος. Οι διάσημοι τενίστες John McEnroe και Bjorn Borg αποτελούν την απόδειξη.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:35, 28-09-07:

flyer, να συμπληρώσω επίσης ότι υπάρχουν και μαγαζιά που πουλούν αντικείμενα για αριστερόχειρες - από στυλό μέχρι ρολόγια!!

Και μέχρι και δεξιόχειρες τα αγοράζουν, γιατί έχουν πολύ πλάκα.

Ένα μάλιστα είναι παράλληλα της Πανεπιστημίου αν θυμάμαι.
edit: Τι σύμπτωση, πρέπει να 'χει σχέση με το σάιτ που έδωσες. Πρόσθεσέ το και στα λινκς αν θες.

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O flyer έγραψε στις 01:41, 28-09-07:

http://www.aristeroxeiras.gr/pages/8amasbreite.html

Ναι βρισκεται στην φειδιου πισω απο το rex και το titania.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 11:04, 28-09-07:

Γραφω με το δεξι χερι, παιζω αθληματα με το αριστερο χερι, ποδοσφαιρο με το δεξι ποδι... Καλο, ε?

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:26, 18-08-08:

Μόνο για αριστερόχειρες!
Αν και δεξιόχειρας, γιατί να μην τα στηρίξουμε τα παιδιά;

Τελικά στο steki έχουμε περισσότερους αριστερόχειρες από τον μέσο όρο που είναι (όπως λέει το πάνω άρθρο) 10-12%

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 09:34, 18-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Μόνο για αριστερόχειρες!
Αν και δεξιόχειρας, γιατί να μην τα στηρίξουμε τα παιδιά;

Τελικά στο steki έχουμε περισσότερους αριστερόχειρες από τον μέσο όρο που είναι (όπως λέει το πάνω άρθρο) 10-12%
Δεν σκέφτηκες το γεγονός ότι δεν έχει ψηφίσει όλο το στέκι, οπότε μπορεί πολύ απλά η πλειοψηφία των δεξιοχείρων να βρήκε το θέμα χαζό, ενώ όλοι οι αριστερόχειρες να ψήφισαν, για να υποστηρίξουν την ιδιαιτερότητά τους, καθώς και σύμφωνα με επιστημονικα δεδομένα αποτελούν μειοψηφία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 11:20, 18-08-08:

Και με τα δύο ( Για το πληκτρολόγιο λέω...)

Με το δεξί γράφω. Και μάλιστα ο μέσος μου έχει μια φουσκάλα από το γράψιμο...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 02:01, 19-08-08:

Με το δεξί- έχω προσπαθήσει και με το αριστερό αλλά δεν

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:06, 19-08-08:

Με πoιο χέρι γράφεις;
Με όποιο δεν κρατάει τσιγάρο.

Είμαι αμφιδέξιος,
μα αυτό δεν είναι ό,τι κοντύτερα σε αμφί έχω φτάσει

(είμαι κ αμφίβιος)

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iduna
H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 02:44, 19-08-08:

Κι εγώ αριστερόχειρας είμαι αλλά ποτέ δεν το είδα σαν κάτι σπουδαίο. Δεν το αντιμετώπισα δλδ σαν κάτι σπουδαίο. Απλά όταν ήταν να πάρω μπάσο έψαξα περισσότερο και πλήρωσα περισσότερο. Επίσης υπάρχουν κάποια προβλήματα όταν γράφω με μολύβι
Είναι αξιοπερίεργο βέβαια αν κάτσεις και το σκεφτείς... Πλάκα έχει.
Καμία σχέση με αυτά που είναι στην αρχή εν τω μεταξύ... Η μάνα μου ήταν λιγότερο από 30 όταν με γέννησε και γεννήθηκα Φεβρουάριο. Όλο μου το σοι είναι δεξιόχειρες εκτός από τον παππού μου που είναι αμφιτερόχειρας. λολ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 11:27, 19-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Με όποιο δεν κρατάει τσιγάρο.

Είμαι αμφιδέξιος,
μα αυτό δεν είναι ό,τι κοντύτερα σε αμφί έχω φτάσει

(είμαι κ αμφίβιος)

Aμάν! Πάνω που πήγα να πω ότι είσαι αμφίβιος, το 'χες γράψει! Ε δεν παλεύεσαι

Eγώ από την άλλη, είμαι δεξιόχειρας, πλήρης παραφωνία στους υπόλοιπους προσανατολισμούς μου!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 17:41, 08-02-10:

Εγώ είμαι αριστερόχειρας και πολύ περήφανος ιδίως μετά το κομπλιμέντο που άκουσα
από την γοητευτικοτάτη καθηγήτρια μου: σαν να γράφεις ποιήματα.
Εγώ πάλι δε τα θεωρώ ιδιαίτερα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:56, 11-02-10:

Συνηθως τους γραφω και με τα δυο. Ετσι για εμφαση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fanouria

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fanouria
H fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H fanouria έγραψε στις 15:25, 09-04-10:

εγώ είμαι δεξιόχειρας αλλά γράφω εξίσου καλά και με το αριστερό έτσι γράφω και με τα δύο.

Παράθεση

Drama Prinzessin

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 19:05, 09-04-10:

και εγώ είμαι δεξιόχειρας,με το αριστερό δεν μπορώ καθόλου να γράψω! ;-)

Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 20:30, 11-05-10:

με το δεξί αλλά έχω κάνει πολύ προπόνηση και για το αριστερό.. ξέρεις τι είναι πουρνό πουρνό με την αυγούλα, πρώτη ώρα θρησκευτικά? τι να κάνω ο άνθρωπος.. ασκώ τέχνη.!

Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,402 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 11:26, 12-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από athinouli
με το δεξί αλλά έχω κάνει πολύ προπόνηση και για το αριστερό.. ξέρεις τι είναι πουρνό πουρνό με την αυγούλα, πρώτη ώρα θρησκευτικά? τι να κάνω ο άνθρωπος.. ασκώ τέχνη.!
κι εγω τα ιδιαα...

Παράθεση

mariagezz (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariagezz
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H mariagezz έγραψε στις 15:12, 18-11-11:

με το αριστερό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 18:08, 18-11-11:

Αριστεροχειρας κι εγω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους