Τι ζώδιο είστε; Πιστεύετε;

Τί ζώδιο είστε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
:D

ένα κουτί σοκολατάκια :P

θα μου πεις? θα μου πειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιις???

μμμ!!!
τα δεχομαι! αν και απ' έξω απ' έξω μου λες οτι ειμαι ξινη και μου τα προσφερεις, ωστε να γλυκανω!!εεεεεεε??????? :P


λοιπόν,

Η Αστρολογία είναι αυτό ακριβώς που αναφέρει η ίδια η λέξη. Ο Λόγος των Άστρων. Δηλαδή η επίδραση που έχει η κίνηση των πλανητών και οι ελκτικές τους δυνάμεις τόσο στον άνθρωπο όσο και στις κοινωνίες.

Η απάντηση είναι πολύ απλή. Το ηλιακό μας σύστημα το διέπουν κάποιοι νόμοι που σχετίζονται με τις κινήσεις των πλανητών και των δορυφόρων τους γύρω απʼ τον ήλιο σε απόλυτα καθορισμένες και μετρήσιμες τροχιές. Ο ένας πλανήτης επηρεάζει με την περιστροφή του όλους τους άλλους και το αποτέλεσμα της δράσης – αντίδρασης έλξης – απώθησης φυγοκέντρου - κεντρομόλου είναι η ισορροπία τους. Εμείς, οι κοινοί θνητοί, καθώς ζούμε, πεθαίνουμε και αναπαραγόμαστε σʼ αυτό το σύστημα είναι φυσικό να επηρεαζόμαστε απʼ τους νόμους του ευρύτερου συστήματος. Θα ήταν επιεικώς ανόητο και κουτό εάν πιστέψουμε πως αυτοί οι Συμπαντικοί νόμοι δεν μας επηρεάζουν, καθώς μέρος του όλου συστήματος είμαστε και εμείς.

Κατά τη Φυσική, η κίνηση της Σελήνης και κυρίως οι Εκλείψεις και η Πανσέληνος επηρεάζουν τα υγρά του πλανήτη μας με τις ελκτικές τις δυνάμεις. Έτσι λοιπόν, παρατηρούνται πλήθος φαινομένων όπως οι παλίρροιες, η άμπωτη και η πλημμυρίδα. Στο σώμα μας το νερό φτάνει μέχρι και το 80%. Γιατί λοιπόν να μην επηρεαζόμαστε; Τα υγρά που εκκρίνουν οι αδένες μας, δεν επηρεάζονται; Ο θυρεοειδής; ο θύμος; η υπόφυση; οι σιαλογόνοι αδένες; οι αδένες των γενετικών οργάνων; τα επινεφρίδια; Μα όλοι οι παραπάνω αδένες δεν έχουν άμεση επίπτωση και στη συμπεριφορά μας, στις συναισθηματικές μας ανάγκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Εγώ είμαι ζυγός. Όλοι οι ζυγοί ενωθείτε!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εδω λιονταρινα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
ΔΙΔΥΜΟΙ
(21 Μαΐου – 21 Ιουνίου) Γεμάτο εξελίξεις και συναρπαστικό διαγράφεται το 2009 για εσάς τους Δίδυμους, αν πάψετε να δείχνετε ευπιστία και να καταπίνετε αμάσητη την κάθε αγυρτεία που σας σερβίρουν διάφοροι επιτήδειοι τσαρλατάνοι. Ο πλανήτης Δίας θα συνεχίσει στην τροχιά του, η οποία είναι σταθερή ανάμεσα στον Άρη και τον Κρόνο εδώ και δισεκατομμύρια χρόνια, και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την ασήμαντη και ανιαρή ζωή σας. Οι πιθανότητες να κερδίσετε το Λόττο ήταν, είναι, και θα εξακολουθήσουν να είναι μία στο τρισεκατομμύριο, όσα ωροσκόπια και να διαβάσετε. Αλλάξτε τα λάστιχα του αυτοκινήτου σας κάθε 40.000 χιλιόμετρα ή όταν περάσουν τρία χρόνια, όποιο συμβεί πρώτο. Ευνοούνται ιδιαίτερα όσοι έχουν στα χέρια τους τον έλεγχο της ζωής τους, ενώ οι ανίκανοι που περιμένουν από ωροσκόπους και χαρτορίχτρες να τους πουν τι να κάνουν είναι ως συνήθως οι χαμένοι. Από μία σχετικά σπάνια συγκυρία ο πλανήτης του έρωτα -η Αφροδίτη- θα παραμείνει για ασυνήθιστα μεγάλο διάστημα μέσα στο ζώδιό σας, πράγμα που όχι μόνο δεν θα έχει την παραμικρή επίπτωση στο οτιδήποτε, αλλά δεν έχει καν σχέση με την πραγματικότητα. Όσοι από σας είναι γεννημένοι στο πρώτο δεκαήμερο του ζωδίου θα πρέπει να κινηθούν ώριμα και συνετά φέτος, και το ίδιο θα πρέπει να κάνουν και όσοι είναι γεννημένοι στα υπόλοιπα δεκαήμερα, καθώς γενικά καλό είναι να κινούμαστε όλοι πάντα ώριμα και συνετά. Θα πρέπει να αναμένετε κάποιες ενδιαφέρουσες εξελίξεις, οι οποίες θα έλθουν είτε στο πρώτο εξάμηνο του 2009, είτε στο δεύτερο. Ο τυχερός σας αριθμός είναι όποιος σας αρέσει, έτσι κι αλλιώς δεν παίζει κανένα ρόλο. Μέσα στο 2009 θα δείτε σημαντική βελτίωση της οικονομικής σας κατάστασης. Βέβαια, τα ζώδια είναι 12, πράγμα που σημαίνει ότι περίπου το 8.33% του πληθυσμού έχει το ίδιο ζώδιο με εσάς, και αν τόσοι νοματαίοι δουν σημαντική βελτίωση της οικονομικής τους κατάστασης μέσα στο 2009, τότε το λύσαμε το πρόβλημά μας ως χώρα. Κάντε απόψυξη στο ψυγείο σας πριν να είναι αργά. Αφιερώστε λίγες μέρες πριν μπει η καινούργια χρονιά για να σκεφτείτε πιο εποικοδομητικούς τρόπους να ξοδεύετε το χρόνο σας από το να διαβάζετε ωροσκόπια.
Δεν έχω λόγο να μην πιστεψω μία πρόβλεψη σαν αυτή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
καρκινακι ειμαι... και ναι πιστευω στα ζωδια:redface:

οχι τοσο στις προβλεψεις, αλλα στα χαρακτηριστικα του καθε ζωδιου ναι...
προσωπικα το 95% που εχω διαβασει για τους καρκινους ισχυει και με εμενα:redface::redface:
καρκινος
Θετικές Ιδιότητες
Καλοσύνη, ευαισθησία. Δυνατή φαντασία. Ισχυρό μητρικό ή πατρικό ένστικτο, φροντίδα για τα παιδιά και προστατευτικότητα. Επιφυλακτικότητα, πατριωτισμός. Εγκράτεια, επινοητικότητα, πνεύμα οικονομίας. Πλούσια αισθήματα.


Αρνητικές Ιδιότητες
Υπερσυναισθηματισμός, υπερευαισθησία. Εύθικτη, ευερέθιστη ιδιοσυγκρασία. Ιδιότροπος, εύκολος σε μεταπτώσεις. Σκληρή όψη που κρύβει αδύνατο χαρακτήρα. Τάση προς τον ναρκισσισμό, μνησικακία. 'Aστατος, ευμετάβλητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RINIO

Νεοφερμένος

Η RINIO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ανηκω στο 14% και ειμαι διδυμακι :)

Αν και δεν τα πολυπιστευω καμια φορα ομως ριχνω μια κλεφτη ματια στις τελευταιες σελιδες των περιοδικων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Είμαι ιχθύς.
Εγώ πιστεύω οτι κάποια πράγματα από τα ζώδια ισχύουν, και μπορούν να αποδειχθούν. Π.χ. γνωρίζοντας τον ωροσκόπο ενός ατόμου, μπορούμε να πούμε αν έχει μέλλον κάποια σχέση του ή όχι. Ωστόσο επειδή παρατηρώ οτι υπάρχει μεγάλη προκατάλειψη εναντίον της αστρολογίας, δεν έχει νόημα να πείστει κανείς για το οτιδήποτε. Ας πιστεύει ο καθένας ο,τι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάνια9018

Νεοφερμένος

Η Τάνια9018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Και εγω ψαράκι!!!!:DΕγώ... να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω στα ζώδια, γιατί πολύ απλά θέλω να ξυπνήσω το πρωί και να μη ξέρω τι θα ακολουθήσει και πραγματικά μου τι δίνει να ππροβλέπει κάποιος το μέλλον!!Αφού ο καθένας μας είναι ξεχωριστός πως γίνεται να συμβαίνουν ίδια πράγματα σε ανθρώπους άσχετους μεταξύ τους που απλά έτυχε να γεννηθούν την ίδια μέρα και στιγμή;:)Και με μία φίλη μου που έχουμε ίδιο ζώδιο ίδιο ωροσκόπο, είμαστε τελείως διαφορετικές στις κινήσεις μας και στις επιλογές μας...
Πάντως... γιατί δεν με αφήνει η συνείδησή μου να μη το πω...:Dη κολλητή μου ασχολείται μετά μανίας με αυτά και όποτε μου λέει ότι ζωδιακά ταιριάζω-ή και το αντίθετο- με κάποιον τυχαίνει να πέφτει μέσα...Δεν μπορώ να το εξηγήσω...:/: (Θα χει χάρισμα....σσσσσ:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulitsa

Νεοφερμένος

Η maroulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καρκινος
δεν πιστευω, ειναι να περναει η ωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κριος......................................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είμαι ιχθύς.
Εγώ πιστεύω οτι κάποια πράγματα από τα ζώδια ισχύουν, και μπορούν να αποδειχθούν. Π.χ. γνωρίζοντας τον ωροσκόπο ενός ατόμου, μπορούμε να πούμε αν έχει μέλλον κάποια σχέση του ή όχι. Ωστόσο επειδή παρατηρώ οτι υπάρχει μεγάλη προκατάλειψη εναντίον της αστρολογίας, δεν έχει νόημα να πείστει κανείς για το οτιδήποτε. Ας πιστεύει ο καθένας ο,τι θέλει.
Δεν στεκει να "μπορουν να αποδειχθουν" και να μην μπορουν να πεισουν την πλειοψηφια του κοσμου. Ο περισσοτερος κοσμος τα πιστευει επειδη ειτε δεν το εχει ψαξει, ειτε επειδη θελει να τα πιστευει. Δεν εχει αποδειχθει τιποτα υπερ, και μαλιστα εχουν γινει καποια τεστ που αποδεικνυουν το αντιθετο.

Οταν ταιριαζουν 2 ζωδια λεμε οτι ταιριαζουν επειδη ειναι ιδιο ζωδιο.
Οταν ειναι ιδιο ζωδιο και δεν ταιριαζουν, λεμε οτι οφειλεται στον διαφορετικο ωροσκοπο.
Κι ολα αυτα χωρις να αναφερει κανείς οτι τα ζωδια εχουν αλλαξει γιατι η θεση της Γης στο γαλαξιακο στερεωμα αλλαζει σιγα σιγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα βασικα χαρακτηριστικα των ζωδιων ταιριαζουν στην μεγαλη πλειοψηφια απο οτι εχω δει απο τη ζωη μου...
οι προβλεψεις βεβαια των περιοδικων και άλλες ειναι ασχετες..
εγω ειδα πχ τα χαρακτηριστικα των ανθρωπων που γεννηθηκαν τη μερα της γεννησης μου -9 απριλιου..και πετυχε απολυτα!πολυ συγκεκριμενο χαρακτηριστικο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν στεκει να "μπορουν να αποδειχθουν" και να μην μπορουν να πεισουν την πλειοψηφια του κοσμου. Ο περισσοτερος κοσμος τα πιστευει επειδη ειτε δεν το εχει ψαξει, ειτε επειδη θελει να τα πιστευει. Δεν εχει αποδειχθει τιποτα υπερ, και μαλιστα εχουν γινει καποια τεστ που αποδεικνυουν το αντιθετο.

Κι άλλοι τόσοι όμως πιστεύουν επειδή το'χουν ψάξει. Πολλά έχουν αποδειχθεί μην είσαι τόσο σίγουρος.

Οταν ταιριαζουν 2 ζωδια λεμε οτι ταιριαζουν επειδη ειναι ιδιο ζωδιο.
Οταν ειναι ιδιο ζωδιο και δεν ταιριαζουν, λέμε οτι οφειλεται στον διαφορετικο ωροσκοπο.
Κι ολα αυτα χωρις να αναφερει κανείς οτι τα ζωδια εχουν αλλαξει γιατι η θεση της Γης στο γαλαξιακο στερεωμα αλλαζει σιγα σιγα..
Τα πρώτα για τις σχέσεις κανείς δεν τα λέει, ίσα ίσα τα δίπολα έχει παρατηρηθεί ότι έλκονται έντονα για να πάρουν μαθήματα απ'αυτή τη ζωή μέσα από σύγκρουση ή απώθηση σε ένα μετέπειτα στάδιο. Για το δεύτερο επιχείρημα, τα ζώδια δεν έχουν αλλάξει, οι αστερισμοί έχουν αλλάξει, αυτό κάνει τη διαφορά. Τα ζώδια είναι μόνο μια αντιστοιχία σε εποχές του χρόνου για να "συνενοούνται" οι πλανήτες, κάτι σαν εσωτερικοί κώδικες της ανθρώπινης ψυχοσωματικής οντότητας και μονάδας. Η Αστρολογία είναι κομμάτι του Εσωτερισμού, όποιος πάει να την καταλάβει με φυσικούς νόμους φυσικό είναι να την θεωρεί παλαβομάρα και ψυχασθενείς κι αυτούς που την εκτιμούν. Είναι σαν να μιλάς για το βουδισμό σε κάποιον μουσουλμάνο, απλά θέμα διαφορετικής κοσμοθεωρίας. Ούτε οι υποβολές και η όποια "μαγεία", ούτε η "ορθή" λογική μπορούν να καταργήσουν την ισχύ των ακλόνητων νόμων της Αστρολογίας που η διαχρονική τους ισχύ επαληθεύεται από τεράστια ποσότητα παρατηρήσεων με παραδείγματα βγαλμένα μέσα από την ίδια τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Δεν στεκει να "μπορουν να αποδειχθουν" και να μην μπορουν να πεισουν την πλειοψηφια του κοσμου. Ο περισσοτερος κοσμος τα πιστευει επειδη ειτε δεν το εχει ψαξει, ειτε επειδη θελει να τα πιστευει. Δεν εχει αποδειχθει τιποτα υπερ, και μαλιστα εχουν γινει καποια τεστ που αποδεικνυουν το αντιθετο.

Οταν ταιριαζουν 2 ζωδια λεμε οτι ταιριαζουν επειδη ειναι ιδιο ζωδιο.
Οταν ειναι ιδιο ζωδιο και δεν ταιριαζουν, λεμε οτι οφειλεται στον διαφορετικο ωροσκοπο.
Κι ολα αυτα χωρις να αναφερει κανείς οτι τα ζωδια εχουν αλλαξει γιατι η θεση της Γης στο γαλαξιακο στερεωμα αλλαζει σιγα σιγα..
Δεν ισχύουν όλες οι αστρολογίκες προβλέψεις που καμιά φορά ακούμε σε περιοδικά, εφημερίδες τηλεοράσεις κλπ. Αυτές όντως είναι για να περνάει η ώρα.
Γι'αυτά τα τεστ που ανέφερες, έχεις σχετικό link ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ισχύουν όλες οι αστρολογίκες προβλέψεις που καμιά φορά ακούμε σε περιοδικά, εφημερίδες τηλεοράσεις κλπ. Αυτές όντως είναι για να περνάει η ώρα.
αλλο τα βασικα χαρακτηριστικα του ανθρωπου και αλλο οι προβλεψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν στεκει να "μπορουν να αποδειχθουν" και να μην μπορουν να πεισουν την πλειοψηφια του κοσμου. Ο περισσοτερος κοσμος τα πιστευει επειδη ειτε δεν το εχει ψαξει, ειτε επειδη θελει να τα πιστευει. Δεν εχει αποδειχθει τιποτα υπερ, και μαλιστα εχουν γινει καποια τεστ που αποδεικνυουν το αντιθετο.

Οταν ταιριαζουν 2 ζωδια λεμε οτι ταιριαζουν επειδη ειναι ιδιο ζωδιο.
Οταν ειναι ιδιο ζωδιο και δεν ταιριαζουν, λεμε οτι οφειλεται στον διαφορετικο ωροσκοπο.
Κι ολα αυτα χωρις να αναφερει κανείς οτι τα ζωδια εχουν αλλαξει γιατι η θεση της Γης στο γαλαξιακο στερεωμα αλλαζει σιγα σιγα..

Λορυ μου, εσυ το εχεις ψαξει?
"
Κι ολα αυτα χωρις να αναφερει κανείς οτι τα ζωδια εχουν αλλαξει γιατι η θεση της Γης στο γαλαξιακο στερεωμα αλλαζει σιγα σιγα..", εδω αναφερεσαι στη μετατοπισης των ισημεριων, που ναι μεν ισχυει, μονο που οι αστερισμοι δεν εχουν καμμια σχεση με τα ζωδια, κατι που γνωριζουν πολυ καλα οσοι ασχολουνται με την Αστρολογια και κατι που επιμενουν να αγνοουν οσοι δεν...
Σου παραθετω ενα αποσπασμα απο το βιβλιο του Θωμα Γαζη "Η Αστρολογια στην Τριτη Χιλιετια":
""Οι αστερισμοί που έχουν το προνόμιο να βρίσκονται πάνω στην Εκλειπτική ονομάζονται αστερισμοί του Ζωδιακού. Ωστόσο, αυτοί οι αστερισμοί δεν έχουν καμία σχέση με τα 12 Ζώδια της αστρολογίας! Χρειάζεται να το προσέξουμε αυτό.

Το μόνο κοινό ανάμεσα στους αστερισμούς που βρίσκονται στην εκλειπτική και στα Ζώδια είναι οι κοινές ονομασίες τους. Κατά τα άλλα, οι αστερισμοί του Ζωδιακού είναι οι ομάδες αστεριών τις οποίες μπορούμε ανά πάσα στιγμή να δούμε στον ουρανό, κατά μήκος της Εκλειπτικής. Οι αστερισμοί του Ζωδιακού είναι κάτι το υλικό, το ορατό.

Αντίθετα, τα Ζώδια είναι κάτι το άϋλο, το αόρατο, ένα είδος "μαγνητικής ζώνης" που βρίσκεται κάπου γύρω από τη Γη (ενώ οι αστερισμοί βρίσκονται πολύ μακριά), μια ζώνη που "φιλτράρει" με 12 διαφορετικούς τρόπους τις ακτινοβολίες των πλανητών.

Στα αρχαία χρόνια - και ιδιαίτερα στην ύστερη Ελληνιστική εποχή που αναπτύχθηκε η ωροσκοπιακή αστρολογία - ο Ζωδιακός Κύκλος συνέπιπτε με τους αστερισμούς του Ζωδιακού. Πίσω από το Ζώδιο του Κριού βρισκόταν τότε ο αστερισμούς του Κριού, πίσω από το ζώδιο του Ταύρου ο αστερισμός του Ταύρου κ.λ.π.

Λόγω της Μετάπτωσης των Ισημεριών, όμως, το σημείο γάμμα μετακινήθηκε και σήμερα πίσω από το Ζώδιο του Κριού βρίσκεται ο αστερισμός των Ιχθύων (ενδεχομένως και τμήμα του αστερισμού του Υδροχόου, μια και για πολλούς έχουμε ήδη μπει στην εποχή του Υδροχόου).

Η ουσία, πάντως, είναι ότι ακόμη και σήμερα γνωρίζουμε ελάχιστα για τη φύση των Ζωδίων. Αγνοούμε, για παράδειγμα, το πόσο μακριά από τη Γη βρίσκεται η ζώνη των Ζωδίων, πως έχει δημιουργηθεί αυτή, από τι αποτελείται κ.λ.π.

Για τα μόνα πράγματα που είμαστε βέβαιοι είναι ότι η ζώνη των Ζωδίων υπάρχει, αναπτύσσεται στο ίδιο πάνω - κάτω επίπεδο με την Εκλειπτική, ξεκινάει από το σημείο γάμμα και χωρίζεται σε 12 ίσα τμήματα, στα 12 Ζώδια. Παρόλο που η πραγματική τους φύση μας διαφεύγει, τα Ζώδια αποτελούν τη βάση πάνω στην οποία στηρίζεται ολόκληρη η αστρολογία."

Παρε να διαβασεις και ενα λινκ: https://cura.free.fr/xx/19maarit.html
Δωσε βαση και σε αυτο το σημειο το οποιο εθιξες:

Claim 1. Astrologers lack expert knowledge about the zodiac
This statement suggests that the Equinox Point has moved, because of the precession, in relation to the zodiac signs for about one sign and thus the whole astrological system is as if falsely placed.
Also a fact was brought up that the zodiac has 13 constellations and that astrology is misleading when talking only about 12 signs.
Ophiucus, Serpent Holder, should be included into the zodiac.
Astrologers don't take into consideration neither precession nor Ophiucus.


Comment:
Here is a question about two different factors that have been mixed up. Astronomy uses the sidereal zodiac which is linked to the constellations, while astrology uses the tropical zodiac which is linked to the seasons.
As the starting point of the zodiac astrology calculates the moment when day and night are equally long, that is, the Vernal Equinox which happens every year in the end of March which is Aries sign cusp not being the same as the Constellation of Aries.
The constellations are each of different size and are not easily defined in the space, whereas the signs are each a 30 degree slice in a circle. This confusion occurs because the signs and constellations are called by same names.

Astrology is based on the relationship between the Sun and the Earth and the constellations do not figure in this, except as names. Important stages are the Spring and Autumn Equinoxes and the Winter and Summer Solstices which in the first place divide the vault of heaven/the year into four equal parts, sized 90 degrees.
These sectors are then divided each into 30 degree slices, which are called signs: Aries, Taurus, Gemini, etc.
This system does not include Ophiucus, the constellation between Scorpio and Sagittarius, which was included by an international agreement among the constellations as late as year 1928.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κι άλλοι τόσοι όμως πιστεύουν επειδή το'χουν ψάξει. Πολλά έχουν αποδειχθεί μην είσαι τόσο σίγουρος.
Δε νομιζω οτι οι αριθμοι ειναι κοντα. Αντιθετως πιστευω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια οσων πιστευουν, δε το εχουν ψαξει και μονο λιγοι το εχουν ψαξει. Κατι που επαληθευεται ευκολα με το να ρωτησετε μερικους γνωστους σας μερικα "γιατι" και "πως" και θα δειτε οτι δε ξερουν να απαντησουν. Θα πουν "ετσι λενε, και το πιστευω γιατι η φιλη μου η Κουλα πηγε σε αστρολογο και...μπλα μπλα".

@ Νeraida : δλδ η το ολο επιχειρημα που αντικρουει το θεμα αλλαγης της Γης, ειναι οτι οι αστερισμοι και τα ζωδια δεν εχουν καμια σχεση ;

Μα ηδη το αποσπασμα απο το βιβλιο που παραθετεις το αναιρει αυτο :

"Στα αρχαία χρόνια - και ιδιαίτερα στην ύστερη Ελληνιστική εποχή που αναπτύχθηκε η ωροσκοπιακή αστρολογία - ο Ζωδιακός Κύκλος συνέπιπτε με τους αστερισμούς του Ζωδιακού. Πίσω από το Ζώδιο του Κριού βρισκόταν τότε ο αστερισμούς του Κριού, πίσω από το ζώδιο του Ταύρου ο αστερισμός του Ταύρου κ.λ.π.

Λόγω της Μετάπτωσης των Ισημεριών, όμως, το σημείο γάμμα μετακινήθηκε και σήμερα πίσω από το Ζώδιο του Κριού βρίσκεται ο αστερισμός των Ιχθύων (ενδεχομένως και τμήμα του αστερισμού του Υδροχόου, μια και για πολλούς έχουμε ήδη μπει στην εποχή του Υδροχόου).
"


Πως "καμια σχεση" λοιπον ; Ισα ισα που πηραν τα ονοματα τους ακριβως γιατι συνεπιπταν. Και τα νοηματα και τους συμβολισμους που εδωσαν σε καθε "νοητο ζωδιο" (οχι αστερισμο) απο που τα πηραν ; Δε τα συσχετιζαν με τον αστερισμο που αντιστοιχουσε ; Κι αν οι αστερισμοι δεν εχουν καμια σχεση τοτε τι δουλειά εχει το "Αστρο" στην αστρολογια ; Ας την λενε Ζωδιολογια. Και δεν αστειευομαι. Ή αν θεωρει οτι σχετιζεται με πλανητες ας λεγεται "πλανητολογια" να μη κοροιδευουμε και τον κοσμο.

Το ιδιο αποσπασμα λεει οτι γνωριζουμε ελαχιστα για τη φυση τψν Ζωδιων. (λες και ειναι κατι που βρηκαμε στη φυση, πχ ενα ηφαιστειο). Και μαλιστα με περισση σιγουρια αναφερει :

"Για τα μόνα πράγματα που είμαστε βέβαιοι είναι ότι η ζώνη των Ζωδίων υπάρχει, αναπτύσσεται στο ίδιο πάνω - κάτω επίπεδο με την Εκλειπτική, ξεκινάει από το σημείο γάμμα και χωρίζεται σε 12 ίσα τμήματα, στα 12 Ζώδια. Παρόλο που η πραγματική τους φύση μας διαφεύγει, τα Ζώδια αποτελούν τη βάση πάνω στην οποία στηρίζεται ολόκληρη η αστρολογία."

Ποια ειναι αυτη η ζωνη των ζωδιων που ξερουμε οτι υπαρχει ; Αφου πριν ελεγε οτι ειναι κατι νοητο που κατασκευασαμε εμεις. Που υπαρχει ; Ειναι σαν μια ζωνη απο αστεροειδεις πχ ; Ειναι σαν τα δακτυλιδια του Δια ; Ποια ακτινοβολια απο πλανητες επηρεαζει τι συμβαινει στη Γη ; Τη μετρησε κανεις ; Την ανιχνευσε κανείς ;

Claim 1. Astrologers lack expert knowledge about the zodiac
This statement suggests that the Equinox Point has moved, because of the precession, in relation to the zodiac signs for about one sign and thus the whole astrological system is as if falsely placed.
Also a fact was brought up that the zodiac has 13 constellations and that astrology is misleading when talking only about 12 signs. Ophiucus, Serpent Holder, should be included into the zodiac.
Astrologers don't take into consideration neither precession nor Ophiucus.


Comment:
Here is a question about two different factors that have been mixed up. Astronomy uses the sidereal zodiac which is linked to the constellations, while astrology uses the tropical zodiac which is linked to the seasons.
As the starting point of the zodiac astrology calculates the moment when day and night are equally long, that is, the Vernal Equinox which happens every year in the end of March which is Aries sign cusp not being the same as the Constellation of Aries.
The constellations are each of different size and are not easily defined in the space, whereas the signs are each a 30 degree slice in a circle. This confusion occurs because the signs and constellations are called by same names.

Astrology is based on the relationship between the Sun and the Earth and the constellations do not figure in this, except as names. Important stages are the Spring and Autumn Equinoxes and the Winter and Summer Solstices which in the first place divide the vault of heaven/the year into four equal parts, sized 90 degrees.
These sectors are then divided each into 30 degree slices, which are called signs: Aries, Taurus, Gemini, etc.
This system does not include Ophiucus, the constellation between Scorpio and Sagittarius, which was included by an international agreement among the constellations as late as year 1928
.
Πριν απαντησω σε αυτο, να πω οτι σχεδον ολα τα υπολοιπα claims εκεινης της σελιδας δεν υποστηριζουν με καποιο τροπο την αστρολογια. Διαβαστε τα αν θελετε.

Σε ενα σημειο μαλιστα γραφει κατι κατατοπιστικο:

"[SIZE=+0]The interpretation of an astrological chart could be compared with detective work. There has been a murder, and Hercule Poirot sees at first only the same things as other people who are present, but in the end he is able to connect even meanings that seem very insignificant - the puzzle is ready, the crime has been solved. An astrologer works a bit like Poirot. A chart is given to her/him, which is loaded with different kinds of meanings, tied to symbols. The meanings are not static, but living, dynamic and all the time changing in relation to the place, time and interaction. By combining these meanings - speaking astrology - she/he will piece together a story."[/SIZE]
Το υπογραμμισμενο αποτελει το τέλειο εργαλειο για να υποστηριξει οτι η αστρολογια εχει βαση. Ομως ειναι αυθαιρετο. Τα νοηματα και οι συμβολισμοι ειναι φτιαγμενοι απο εμας, απο την ανθρωπινη φαντασια, απο τεχνη, απο προσπαθεια να συνδεθει μια παρατηρηση με μια εξηγηση, ασχετα αν ο συνδεσμος αποδειχθεικε ποτέ.

Για το Claim 1 τωρα, των ισημερινων και του ζωδιακου: Μια και δεν εχω ψαξει το θεμα και δεν ειμαι ειδικος, εψαξα λιγο να μορφωθω. Και λαθος να κανω, τι καλυτερο απο το να το ανακαλυψω και να μην λεω μπαρουφες, σωστα ;

Ειδα λοιπον οτι υπαρχει μια διαμαχη που συνοπτικά εντοπιζεται στα εξης :

Οι σημερινοι αστρολογοι : υποστηριζουν οτι άλλο το ζωδιακο και άλλο οι αστερισμοι του ζωδιακου. Γιαυτο και δεν συμφωνουν οτι τιθεται θεμα "λαθους" λογω μεταπτωσης των Ισημερινων, οπως και οτι δεν υπαρχει Οφιουχος αφου αυτος ειναι αστερισμος και οχι ζωδιο.

Οι σημερινοι μη αστρολογοι : οι αστερισμοι και τα ζωδια δεν ειναι ασχετα αφου ο ιδρυτης της ο Πτολεμαιος, τοτε εβλεπε τους 12 αστερισμους στον ουρανο (και περιπου ισους) γιαυτο και χωρισε το ζωδιακο σε 12 ισα κομματια 30 μοιρων. Σημερα με την μεταπτωση των Ισημερινων, περικλειεται και ο Οφιουχος στους αστερισμους, αρα στα ζωδια. Ο Πτολεμαιος ειχε ασχοληθει με αστρονομια και νουμερα, και επειτα με την αστρολογια. Ετσι, οταν χωρισε το ζωδιακο δε το ξεχωρισε απο τους αστερισμους, αφου μιλησε για τις επιδρασεις των πλανητων σχετικα με τις θεσεις τους σε συναρτηση με τη θεση των αστερισμων. Αλλωστε αν δεν υπηρχε καποια σχεση μεταξυ αστερισμου και ζωδιου, πως θα υπολογιζοταν του που ηταν ο ηλιος και οι πλανητες σε σχεση με αυτον, ωστε να του αποδοσει τα χαρακτηριστικά του καθενός ; Μερικοι πολεμιοι των αστρολογων λοιπον, λενε πως οι αστρολογοι για να αποφυγουν το λαθος της μεταπτωσης και του Οφιουχου, ισχυριζονται πως δεν υπαρχει καμια σχεση μεταξυ ζωδιακου και αστερισμων.

Αυτα εμαθα ως τωρα. Λογικα για να ξερει καποιος σιγουρα αν ο Πτολεμαιος τα συσχετιζε ή οχι, θα πρεπει να διαβασει την Τετραβιβλο του. Η οποια υπαρχει και online.

Οσο για παραδειγμα που ζητησε ο stavros για τεστ που ακυρωνουν θεσεις αστρολογων :

Ριξε μια ματια στο τι ειναι το Forer effect και μετά δες το στην πραξη στο παρακατω βιντεακι :


Μαλιστα μπορεις να κανεις ενα τεστ και μονος σου. Ειτε ακριβο : πηγαινοντας σε αστρολογους και υποδυομενος αλλη ημερομηνια γεννησης/αλλο ζωδιο..αλλαζοντας στυλ συμπεριφορας, ενδυμασιας, και πληροφοριων που θα τους δωσεις. Ειτε φθηνο, απλά κανοντας περιπου το ιδιο με καποιο ατομο που σου λεει οτι ξερει απο αυτα.

Εγω δε το εχω κανει ενεργητικά αλλά παθητικα λιγο που με γνωριζει καποιος και τυχαινει να με ρωτησει τι ζωδιο ειμαι, δε τους λεω και τους ζηταω να μου πουν με τι μοιαζω. Σχεδον κανενας δε το πετυχαινει. Και μαλιστα μερικοι μου ειπαν οτι δε θα με εκαναν ποτέ τετοιο ζωδιο. Δε ξερω ποσα ηξεραν ολοι αυτοι, αλλά καποιοι ηξεραν. Βεβαια συχνα υπαρχει η δικαιολογια του ωροσκοπου. Οκ μπορει να παιζει πολυ ρολο αυτο και να "εξηγειται" ετσι οταν ενα ζωδιο μοιαζει διαφορετικο. Δε παυει ομως να μην εξηγει πως επιδρουν ολα αυτα.

Εγω απλα λεω : μην πειθεστε απο φαινομενικες "αποδειξεις". Δεν ειναι αποδειξεις. Το οτι συνδεουμε κατι με κατι αλλο, δεν αποτελει αποδειξη οτι το ενα αποτελει αιτια του αλλου. Αποτελει, στην καλυτερη των περιπτωσεων , ενδειξη. Τωρα, αν υπαρχουν και ενδειξεις και αποδειξεις για το αντιθετο, νομιζω οτι δεν ειναι δυσκολο να καταλαβουμε οτι ειτε ειναι τελειως λαθος, ειτε πρεπει τουλαχιστον να μη το πιστευουμε μεχρι να γνωριζουμε περισσοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Εγώ δεν πείθομαι από τίποτα που δεν μπορεί να αποδειχθεί. Ούτε απορρίπτω κάτι πρωτού το ερευνήσω. Αυτά τα links που παρέθεσες εξηγούν τι κάνουν τα περιοδικά με τις στήλες αστρολογικών προβλέψεων, και πως σκιαγραφούν τον χαρακτήρα ενός ατόμου βάσει του ζωδίου του. Τέτοιου είδους στήλες έρχονται σε αντίθεση με την συμβατική (δυτική) αστρολογία που λέει οτι για κάθε άτομο δεν παίζει ρόλο μόνο ο μήνας που γεννήθηκε (ζώδιο) αλλά και το λεπτό, η ώρα, η μέρα, κι ο χρόνος. Άρα λοιπόν, μπες εδώ www.astro.com διάβασε λίγο και μετά βγάλε τα συμπεράσματά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ερχονται σε αντιθεση. Εννοεις οτι τα εβδομαδιαια ειναι ελλειπη και αρα μη ακριβη.

Εφοσον κανείς δεν εχει αποδειξει οτι η ωρα,μερα,λεπτο που γεννηθηκες καθοριζουν το χαρακτηρα σου, λογικα πρεπει και συ να χεις βγαλει συμπερασμα οτι η (δυτικη τουλαχιστον) αστρολογια δεν εχει βαση προς το παρον. Ή οχι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 26 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top