Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,796 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,213 μηνύματα σε 93,216 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1050 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο Chat and fun!.

Εγγραφή Βοήθεια

Παιδικά χρόνια τότε και τώρα

Claire Rentfield (Βάσω.)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 13,682 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:30, 17-08-15:

Τα αρνητικά:
Για πολλά θέματα δεν υπήρχε η αίσθηση του κινδύνου. Τα καλοκαίρια, στο σπίτι της γιαγιάς μου στον Πύργο της Ηλείας, μαζευόμασταν πολλά παιδιά στο περιβόλι της και τρώγαμε φρούτα από τα δέντρα χωρίς να τα πλένουμε. Αυτό ήταν πολύ επικίνδυνο.
Επίσης, στις σχολικές εκδρομές, όταν πήγαινα στο δημοτικό, θυμάμαι ότι πίναμε από το ίδιο μπουκάλι με τις φίλες μου. Θα έπινα, λόγου χάρη, εγώ από την πορτοκαλάδα της κι εκείνη από τη βυσσινάδα μου κτλ. Κι αυτό επίσης ήταν πολύ επικίνδυνο. Αντίθετα τη σημερινή εποχή τα παιδιά είναι υποψιασμένα σχετικά με τις μολυσματικές ασθένειες.
Δεν έπαθες όμως ποτέ τίποτα, πράγμα που σημαίνει πως ίσως και να μην ήταν επικίνδυνο τελικά εκείνη την εποχή, ενώ ίσως είναι τώρα.
Μην ξεχνάς πως ο λόγος που δεν πρέπει να τρώμε καρπούς χωρίς να τους πλύνουμε είναι κυρίως τα φυτοφάρμακα, που όμως δεν τα χρησιμοποιούσαν τόσο τότε και κυρίως όχι στα δικά τους δέντρα.
Επίσης το να πίνεις από το ίδιο ποτήρι ή μπουκάλι που θα πιεί και ένα άλλο παιδάκι, τότε δεν ήταν τόσο επικίνδυνο όσο είναι τώρα. Δεν είχαν σκάσει ακόμα ένα σωρό μολυσματικές ασθένειες που πλέον μας έχουν υποψιάσει.
Και τέλος μην ξεχνάς τους παιδικούς σταθμούς που πλέον μεγαλώνουν όλα τα παιδάκια γιατί οι γονείς τους εργάζονται και οι δυό. Τα μικρά είναι συνέχεια άρρωστα γιατί κολλάνε το ένα με το άλλο σε πολύ μικρή ηλικία, ενώ παλιά αυτό γινόταν από τα σχολικά χρόνια και μετά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,958 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:11, 28-09-15:

Το καλό είναι οτι τα πρώτα χρόνια της ζωής μου τα έζησα με τους γονείς μου κι όχι μοιρασμένα με κάποιον παιδικό σταθμό, πρόλαβα κι έπαιξα κλέφτες κι αστυνόμους στις αλάνες, απόλαυσα φρούτα και λαχανικά που σκόρπιζαν το άρωμά τους με το που τα κόβαμε, έζησα την ανεμελιά της επιστροφής με τα πόδια από σχολείο του κέντρου της Αθήνας με τις συμμαθήτριές του δημοτικού χωρίς οι γονείς μας να πεθαίνουν από αγωνία (τότε που τα κινητά τηλέφωνα δεν είχαν καν δημιουργηθεί ως..ιδέα) κι ένα σωρό άλλα σε μια πρωτεύουσα με λιγότερα αυτοκίνητα και περισσότερο ανθρώπινη.

Το κακό είναι οτι τότε δεν ήμουν σε θέση να εκτιμήσω όλ'αυτά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,636 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 17:57, 26-10-15:

Λίγος προβληματισμός

Μετάφραση στο γερμανικό: όταν ήμουν παιδί, το κοινωνικό μου δίκτυο ονομαζόταν ''έξω''
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,623 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 18:00, 26-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Λίγος προβληματισμός
Μετάφραση στο γερμανικό: όταν ήμουν παιδί, το κοινωνικό μου δίκτυο ονομαζόταν ''έξω''
Eίσαι ρεαλιστικότατη!
Στα δικά μου παιδικά χρόνια (80s) βέβαια υπήρχε και πολύ υποκρισία. Σχολούσαμε από το κατηχητικό και στο δρόμο λέγαμε όλο για αγόρια!
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,636 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 18:02, 26-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Eίσαι ρεαλιστικότατη!
Είμαι τυχερή που μέχρι τα 10 μου μπορεί και λίγο περισσότερο δεν είχα υπολογιστή
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,623 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 18:05, 26-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Είμαι τυχερή που μέχρι τα 10 μου μπορεί και λίγο περισσότερο δεν είχα υπολογιστή
Εμένα μου τον έκανε δώρο ο πατέρας μου στα 18 μου χρόνια, όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο. Την ίδια χρονιά (1995) η μητέρα μου μου έκανε δώρο ένα κινητό.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:24, 08-04-16:

Θα μου μείνουν αξέχαστα τα καλοκαίρια στο σπίτι της γιαγιάς μου, στον Πύργο της Ηλείας. Εκεί χαιρόμασταν πραγματικά το παιχνίδι. Η πλάκα ήταν όμως που μας έλεγαν διαρκώς οι γονείς μας και οι συγγενείς μας να μην πηγαίνουμε σε απόκρημνα μέρη, όταν παίζουμε κρυφτό, γιατί τάχα κυκλοφορεί ένας άνθρωπος, που τρώει παιδιά. Μέχρι 12 ετών το πίστευα, αλλά μετά κατάλαβα τι εννοούσαν.... Δεν ήθελαν προφανώς να μιλήσουν ξεκάθαρα για τον ενδεχόμενο κίνδυνο βιασμού, εάν απομακρυνόμασταν (λ.χ. σε χωράφια). Καλό είναι όμως και οι γονείς να "ανοίγουν τα μάτια" στα παιδιά τους και να μιλούν ξεκάθαρα κι όχι να ωραιοποιούν τις λέξεις, γιατί έτσι το παιδί δεν υποψιάζεται τους κινδύνους και δεν προσέχει ΄όσο θα έπρεπε. Θυμάμαι ότι είχε η γιαγιά μου ένα κτήμα κοντά στον Αλφειό ποταμό κι εγώ εξαφανιζόμουν στο χωράφι με τα καλαμπόκια, όταν παίζαμε κρυφτό με τα ξαδέλφια μου και τα άλλα παιδιά της γειτονιάς. Πολύ παράτολμο από την πλευρά μου! Τώρα που συνειδητοποιώ τι έκανα τρελαίνομαι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,500 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 22:59, 15-05-17:

Όταν ήμουνα μικρός με έναν φίλο μου κλέβαμε σολοκοτάκια λακτάκια και φακελάκια με χαρτάκια από ένα μπακάλικο του χωριού. Ο ένας φώναζε την καταστηματάρχισσα να του δείξει και καλά ένα απορυπαντικό που ήθελε η μάνα του και ο άλλος βούταγε τα κλοπιμαία. Κλέβαμε πάντα μόνο δύο λακτάκια και ένα φακελάκι για να μην καταλάβει την διαφορά η καταστηματάρχισσα. Ακόμη θυμάμαι πως ένιωθα μετά από κάθε επιτυχημένη κλοπή.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους