Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,357 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,194 μηνύματα σε 96,244 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 887 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο Chat and fun!.

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσες (και ποιες) ξένες γλώσσες μιλάτε;

Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 224)
Αγγλικά
212
94,64%
Γαλλικά
91
40,63%
Γερμανικά
72
32,14%
Ιταλικά
36
16,07%
Ισπανικά
31
13,84%
Άλλο
38
16,96%

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:57, 20-08-07:

Αγγλικα και λίγα ελληνικά

Δυστηχώς τα Γαλικά που μας μάθανε πρίν κάτι χρόνια άν δεν τα μηλάς τα ξεχνάς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 09:29, 20-08-07:

Πολύ καλά Αγγλικά εξαιτίας της μητέρας μου και από κει και πέρα προσπαθώ τα Γαλλικά. Πάντως θα ήθελα να μάθω ρώσικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:33, 22-08-07:

ειχα ξαναγραψει αγγλικα, γαλλικα, ιταλικα, ισπανικα.

αλλα πλεον θα επιμεινω στο ΓΑΛΛΙΚΑ, γιατι ενω τα χα ψιλοξεχασει, τις τελευταιες δυο βδομαδες τα ξαναθυμηθηκα και τα μιλαω παλι πολυ καλα!

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 13:35, 22-08-07:

Μόνο Αγγλικά...και μόνο lower έχω...δυστυχώς! Κάποια στιγμή θα τα συνεχίσω διότι είναι απαραίτητα τα πτυχία.
Αλλά δεν μπορώ να πω...γνωρίζω πολλές γλώσσες......από κανα δυο τρεις τέσσερις λέξεις

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:46, 22-08-07:

α, κι εγω! συνεννοουμαι καπως στα γερμανικα και στα τουρκικα...
ενω γνωριζω και φινλανδικες και εσθονικες λεξουλες!

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 20:12, 22-08-07:

Αγγλικά. Μόνο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,352 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:34, 22-08-07:

Καταλαβαίνω ελβετικά!!!

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 20:41, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Καταλαβαίνω ελβετικά!!!
Δηλαδή Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά?

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 21:31, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dracula82
Δηλαδή Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά?
Μάλλον εννοεί τη Γερμανική διάλεκτο που μιλάνε στην Ελβετία;

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 22:18, 22-08-07:

Δεν θυμαμαι αν εχω γραψει σε αυτο το thread.

Θα χρησιμοποιησω τον τροπο του Couchsurfing για να περιγραψω την ικανοτητα μου στην καθε γλωσσα:

Αγγλικα: Expert
Εβραικα: Intermediate
Καταλανικα: Beginner

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:44, 23-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Μάλλον εννοεί τη Γερμανική διάλεκτο που μιλάνε στην Ελβετία;
Exactly...

Παράθεση

*marouli* (Μαρία με τα κιτρινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *marouli*
H Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H *marouli* έγραψε στις 16:35, 23-08-07:

Αγγλικά...Κατι απειροελάχιστα Γαλλικά(τώρα που το ξανασκεφτομαι παιζει και να μην πιανονται!χαχα!) και θέλω να μάθω Ιταλικά...Ξέρω κατι ψιλά αλλά θέλω να τα δω πιο σοβαρα!!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 22:24, 30-08-07:

αγγλικα προφισιενσι
γαλλικα μεχρι και το παλιο α4
εβραικά.... λεξούλες...

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 19:23, 31-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
εβραικά.... λεξούλες...
Τσαριχ μεταμπερ Ιμπριτ γιοτερ τοβ.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 19:29, 31-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Τσαριχ μεταμπερ Ιμπριτ γιοτερ τοβ.
ani lo metamper ibrit tov

νομίζω το είπα χάλια
πάντος κάποια στιγμή θα βάλω την κολλητή μου να με μάθει να τα μιλάω

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 20:42, 31-08-07:

νομίζω το είπα χάλια
To ειπες τελεια

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,880 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 02:11, 03-09-07:

ρουμανικα
αγγλικά
ιταλικά
ελληνικά
γαλλικα

Παράθεση

maroula_z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula_z
H maroula_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

H maroula_z έγραψε στις 08:29, 03-09-07:

Αγγλικά αρκετά καλά,
και Γερμανικά που πλέον ξέρω μόνο να τα καταλαβαίνω και κομπλάρω να μιλήσω......

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:04, 08-09-07:

Δεν θεωρείται ακριβώς ξένη γλώσσα, αλλά είπα να το αναφέρω. Ξέρω τη γραφή Braille των τυφλών (κύριως την Αγγλική, λιγότερο την Ελληνική)

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris7
Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 00:01, 09-09-07:

Έχω certification αγγλικών Β2 & certificaat Ολλανδικών Α2

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:50, 09-09-07:

Αγγλικά και γερμανικά. Τα γερμανικά από μικρό παιδί. Με υιοθέτησαν οι αμερικάνοι όμως και έτσι μιλάω περισσότερο μ'αυτούς και κοντεύω να ξεχάσω τα γερμανικά. 'Εχω πάθει το ακριβώς αντίθετο απ'τον DrStrangelove στην ταινία. Παθαίνω κάτι που το εξηγεί ο τομέας της Ψυχογλωσσολογίας, μιλώντας γερμανικά πολλές φορές μου βγαίνουν αυθόρμητα μέσα στην πρόταση αγγλικές λέξεις. Λέω πχ Na ja naturlich, das ist richtig, but ich glaube...(αντί aber). Προτιμώ να μην μιλάω πολύ γερμανικά ακόμα κι όταν πάω Γερμανία επίτηδες τους μιλάω αγγλικά και τους ενοχλεί κάπως. Μετά ερεύνησα το θέμα και μου είπαν ότι αυτό είναι πολύ παλιό φαινόμενο. Το έπαθαν και πολλοί ξένοι όταν τέλειωσε ο πόλεμος. Κάποιοι προσπαθούν να απωθήσουν από τη μνήμη τους μια γλώσσα που αν και την ξέρουν πολύ καλά, κάτι μας κάνει. Για μένα δεν χρειάστηκε πόλεμος, έχω άλλους λόγους να την απωθώ.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:22, 09-09-07:

Αχ, ξέρω πώς νιώθεις... Εμένα, πάλι, με πιάνει το αντίθετο...

πχ, στα γερμανικά λες κάτι, και μετά πολλές φορές καταλήγεις:
"blah blah blah, oder?"

Ε, τις προάλλες έλεγα
"So we can go afterwards to the movies, or?"

Παράθεση

eilat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eilat
H eilat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H eilat έγραψε στις 20:16, 21-10-07:

νομίζω το είπα χάλια

Zanin εισαι θυληκο οποτε το σωστο ειναι:ani lo medaberet ivrit tov

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 20:19, 21-10-07:

Εγώ παιδιά μιλώ μόνο αγγλικά. Ξέρω κάτι λίγα γερμανικά αλλά μέχρι εκεί. Πάντως, θέλω να μάθω να μιλώ καλά τουλίαχιστω δύο γλώσσες!!

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 01:03, 22-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από eilat
Zanin εισαι θυληκο οποτε το σωστο ειναι:ani lo medaberet ivrit tov
Σωστα. Δεν το προσεξα αυτο...

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 01:26, 22-10-07:

Αγγλικά - Γερμανικά
Lower - Grundstuffe
Αγγλικά ξέρω πολύ καλά. Γερμανικά δν ξέρω σχεδόν καθόλου.

Παράθεση

fatsoula (Χαρούλα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fatsoula
H Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H fatsoula έγραψε στις 13:56, 22-10-07:

Μόνο αγγλικά αλλά δεν έχω πτυχίο...

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 14:36, 22-10-07:

Αγγλικά (Proficiency)
Γαλλικά (DALF αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου)
Ιταλικά (χωρίς πτυχίο ... γτ δεν πήγα να δώσω τότε, έλεος?)

Παράθεση

eilat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eilat
H eilat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H eilat έγραψε στις 14:50, 22-10-07:

Aγγλικα,Γερμανικα,Ισπανικα,Εβραϊκα κ θελω να μαθω Αρμενικα...ή Ρουμανικα...ή Λετονικα,ή Βασκικα.Οταν ξεμπερδευτω θ'αποφασισω

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αγγλικά και γερμανικά. Τα γερμανικά από μικρό παιδί. Με υιοθέτησαν οι αμερικάνοι όμως και έτσι μιλάω περισσότερο μ'αυτούς και κοντεύω να ξεχάσω τα γερμανικά. 'Εχω πάθει το ακριβώς αντίθετο απ'τον DrStrangelove στην ταινία. Παθαίνω κάτι που το εξηγεί ο τομέας της Ψυχογλωσσολογίας, μιλώντας γερμανικά πολλές φορές μου βγαίνουν αυθόρμητα μέσα στην πρόταση αγγλικές λέξεις. Λέω πχ Na ja naturlich, das ist richtig, but ich glaube...(αντί aber). Προτιμώ να μην μιλάω πολύ γερμανικά ακόμα κι όταν πάω Γερμανία επίτηδες τους μιλάω αγγλικά και τους ενοχλεί κάπως. Μετά ερεύνησα το θέμα και μου είπαν ότι αυτό είναι πολύ παλιό φαινόμενο. Το έπαθαν και πολλοί ξένοι όταν τέλειωσε ο πόλεμος. Κάποιοι προσπαθούν να απωθήσουν από τη μνήμη τους μια γλώσσα που αν και την ξέρουν πολύ καλά, κάτι μας κάνει. Για μένα δεν χρειάστηκε πόλεμος, έχω άλλους λόγους να την απωθώ.

Εννοεις οτι οι Γερμανοι προσπαθουν να απωθησουν τη μνημη τους τα Αγγλικά?Δε το πιανω το νοημα!
Απ'οτι ξερω ουτε οι Γαλλοι θελουν να μιλανε Αγγλικα,ουτε οι Ιταλοι.Σαν κομπλεξ μου κανει εμενα ολο αυτο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Avicii : 01-04-10 στις 10:35. Αιτία: merge
Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη manouela
H μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 16:06, 21-11-08:

γεια. εγώ μιλάω βουλγαρικα, αγγλικά και λίγα γερμανικά. θα θελα πάρα πολύ να μάθω γαλλικά ..είναι φοβερί γλώσσα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

WildCherry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WildCherry
H WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H WildCherry έγραψε στις 10:51, 24-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από manouela
γεια. εγώ μιλάω βουλγαρικα, αγγλικά και λίγα γερμανικά. θα θελα πάρα πολύ να μάθω γαλλικά ..είναι φοβερί γλώσσα
Πεστα βρε manouela μου, γιατί δεν είδα πολλούς να την επαινούν εδώ μέσα
Και εγώ θεωρώ ότι τα γαλλικά είναι μία φοβερή γλώσσα!!! Τα λατρεύω αφάνταστα!!!
Je les adore!!
Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο είναι και λίγο "ανώμαλη" γλώσσα!! Εκεί που υπάρχει ένας κανόνας υπάρχουν και 1000 εξαιρέσεις! Αμ αυτά τα πτυχία! Για να πάρω επάρκεια ήμουνα "νια και γέρασα"!
Τεσπά στο θέμα μας...εγώ ξέρω δύο γλώσσες...γαλλικά (σε επίπεδο επάρκειας-C2) και αγγλικά σε επίπεδο lower. Επόμενος στόχος είναι το Proficiency και να ξεκινήσω Γερμανικά...Αυτά....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

sofoulinaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofoulinaki
H sofoulinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sofoulinaki έγραψε στις 13:39, 24-12-08:

εγώ γνωρίζω καλά αγγλικά και ιταλικά
στο επίπεδο συνεννόησης γαλλικά και ισπανικά
και ελάχιστα γερμανικά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 24-12-08 στις 13:46. Αιτία: greeklish
Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 18:29, 24-12-08:

απ ότι ξέρω τα γερμανικά είναι πι οδίσκολα από τα γαλλικά. οπότε θα δυσκολευτείς περισσότερο. εγώ όσο τα μάθαινα μου βγήκε η πίστη και τελικά πτυχίο δεν είδα. δεν ξέρω πως είναι τα γαλλικά αλλά έχω τρελό κόλλημα και όλοι μου λένε να πάω να μάθω γιατί έχω την προφορά στο ρ.. θα δούμε άμα προλάβαίνω γιατί όχι ..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:30, 24-12-08:

Τα γερμανικά είναι πιο... μαθηματικά, έχουν πιο άκαπμπτους, αλλά πιο σαφείς κανόνες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WildCherry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WildCherry
H WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H WildCherry έγραψε στις 19:13, 24-12-08:

απ ότι ξέρω τα γερμανικά είναι πι οδίσκολα από τα γαλλικά. οπότε θα δυσκολευτείς περισσότερο. εγώ όσο τα μάθαινα μου βγήκε η πίστη και τελικά πτυχίο δεν είδα. δεν ξέρω πως είναι τα γαλλικά αλλά έχω τρελό κόλλημα και όλοι μου λένε να πάω να μάθω γιατί έχω την προφορά στο ρ.. θα δούμε άμα προλάβαίνω γιατί όχι ..
Κοίτα γερμανικά ξέρουν οι δικοί μου και μου τα επαινούν συνέχεια...αλλά έτσι όπως μου ακούγονται δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζουν ! Και εγώ, όπως λέει και το γίδι έχω ακούσει ότι τα γερμανικά είναι μεν δύσκολα, αλλά έχουν κανόνες πιο ξεκάθαρους, ενώ τα γαλλικά είναι πιο "ρευστά" και η δυσκολία δεν έγκειται μονάχα στην γλώσσα, αλλά και στο εξεταστικο σύστημα του γαλλικού ινστιτούτου (στις εξετάσεις-στα κείμενα εννοώ-ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι ζητάνε...οι ακουστικές εξετάσεις είναι μια άλλη πίκρα...βασικά το κάνουν επίτηδες για να κόβουνε κόσμο (αλλά σε υπερβολικό βαθμό- ειδικά στα υψηλότερα πτυχία!)). Ενώ π.χ. οι εξετάσεις του βρετανικού συμβουλίου θεωρώ είναι πιο ξεκάθαρες...ή ξέρεις ή δεν ξέρεις...δεν αναρωτιέσαι "τι θέλει να πει ο ποιητής"
Πάντως δεν θέλω να σε προκαταλάβω αρνητικά, συγνώμη αν το έκανα ήδη! Πιστεύω 1000% ότι τα γαλλικά αξίζουνε...και προσωπικά δεν έχω μετανοιώσει ούτε στιγμή, που από τετάρτη δημοτικού μέχρι τώρα (με ένα διάλειμμα στην δευτέρα και τρίτη λυκείου) διάβαζα και έδινα γαλλικά! Εξάλλου τώρα έχουνε μειώσει και τον αριθμό των πτυχίων (όταν πήγαινα γυμνάσιο ήτανε 10 και τώρα τα κάνανε 6)! Καλή αρχή πάντως αν ξεκινήσεις...

Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 11:46, 25-12-08:

πάντως το κακό με τα γερμανικά είναι ότι έχουν σαφείς κανόνες αλλά και 100 εξαιρέσεις..μακάρι να βρω χρόνο να τα ξεκινήσω..

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 13:07, 25-12-08:

Πολύ καλά Αγγλικά (επίπεδο Proficiency), Γερμανικά στο "κάτι παραπάνω" από το επίπεδο συννενόησης (Zertifikat) και λίγα Ρώσικα (από φίλους). Επίσης, για να μην τα πω Σλαβομακεδόνικα και ξεσηκωθούν οι εθνικιστές του forum (αν έχουμε...) θα τα πω "η γλώσσα που μιλούν στη FYROM". Και λίγες λεξούλες από Γαλλικά .

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:16, 25-12-08:

πάντως το κακό με τα γερμανικά είναι ότι έχουν σαφείς κανόνες αλλά και 100 εξαιρέσεις..μακάρι να βρω χρόνο να τα ξεκινήσω..
Κι όμως, όχι τόσες. Τα ιταλικά, πχ, τουλάχιστον στα ρήματα, έχουν πολύ περισσότερες εξαιρέσεις.

Παράθεση

nikosgeo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikosgeo
Ο nikosgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O nikosgeo έγραψε στις 19:04, 08-01-09:

Εγώ τρελλαίνομαι για τα γαλλικά. Οι λόγοι είναι πολλοί και κυρίως η αγάπη μου για την Αφρική, αλλά και άλλοι. [..]
Τα αγγλικά τα μαθαίνω εξ ανάγκης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 09-01-09 στις 14:11. Αιτία: αφαίρεση λινκ
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 20:24, 15-01-09:

Και εγώ πιστεύω ότι μετά τα αγγλικά είναι τα γαλλικά και τα ισπανικά σημαντικές γλώσσες και ακολουθούν κινέζικα, αραβικά, πορτογαλικά, ρώσσικα και γερμανικά (οποία συνεχώς φθίνουν -δυστυχώς ή ευτυχώς δε ξέρω- σε αριθμούς ομιλητών).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ioanna283 (Ιωάννα... :))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna283
H Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 02:32, 16-01-09:

παιδιά,εγώ που ξεκίνησα από μικρή ξένες γλώσσες με αγγλικά γαλλικά ως πρώτη επαφή (εννοείται,περαν των ελληνικών ),τελικά τις έκανα χόμπυ
τώρα μιλάω αγγλικά,γαλλικά,ιταλικά και ισπανικά σε άριστο επίπεδο κι άρχισα ήδη να μελετάω ρωσικά.
γενικώς πιστεύω ότι τα ρωσικά,όσο και τα τουρκικά,σταδιακά θα έχουν μεγάλη άνοδο.πρόκειται για αγορές που θα ανοίξουν σύντομα νέες προοπτικές στην Ευρώπη,και λίγοι θα είναι τότε όσοι θα μιλάν τις αντίστοιχες γλώσσες...
πιστεύω ότι με τα ρώσικα έκανα καλή επιλογή για νέα γλώσσα
τα γερμανικά δεν τα θεωρώ σε καμιά περίπτωση κυρίαρχη γλώσσα στην Ευρώπη.πέραν των γερμανόφωνων λαών,άααντε και των πέριξ,οι υπόλοιποι ευρωπαίοι δεν τα μιλάνε.οι τάσεις γενικώς κλίνουν προς αγγλικά και ισπανικά.και στην αγγλία ισπανικά έχουν πρώτη ξένη γλώσσα,και γαλλία,και ιταλία,και Ρωσία και Σκανδιναβία ακόμη(ως επιλογής βέβαια)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:31, 16-01-09:

Η συζήτηση περί δημοτικότητας των γλωσσών μεταφέρθηκε εδώ:
Η χρησιμότητα των ξένων γλωσσών στον επαγγελματικό τομέα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ne0ellinaC

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ne0ellinaC
Ο ne0ellinaC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ne0ellinaC έγραψε στις 23:58, 15-04-09:

γεια...σ όλους
εγω ξερω ελληνικά, γερμανικά και αγγλικα παρα πολυ καλα..
αλλες γλωσσες με τις οποιες ασχολουμαι τωρα τελευταια ειναι
Τα ιαπονικα (ειμαι φαν των ΑΝΙΜΕ)
και τα ρωσσικα...γιατί οπως λένε μερικοί ειναι η γλώσσα του μελλοντος

Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,472 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 12:41, 08-09-09:

Λοιπόν μιλάω αρκετά καλά Αγγλικά και Γαλλικά ενώ τα κουτσοκαταφέρνω στα Γερμανικά Iταλικά να μιλάω δεν ξέρω αλλά κάτι καταλαβαίνω λόγω του ότι είναι από τον ίδιο πυρήνα με τα γαλλικα

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 13:15, 09-09-09:

Αγγλικά και Γαλλικά. Ψιλοκαταλαβαίνω λιγα ιαπωνικά απο τα anime Κι εγω.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:58, 12-09-09:

Αγγλικά και πολύ θα ήθελα να μάιω γαλλικά και ισπανικά!

Παράθεση

Ερωφίλη (Κομπάρσα βου)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερωφίλη
H Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H Ερωφίλη έγραψε στις 22:12, 14-09-09:

Σήμερα ξεκίνησα ισπανικά

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:39, 14-09-09:

felicidades

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 00:02, 15-09-09:

Ξέρω λίγα ελληνικά όμως μιλάω άπταιστα τη γλώσσα του σώματος

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 21:19, 16-09-09:

Ξένες γλώσσες ???

Καμια

Μιλώ μόνο τη δική μου .... που δεν είναι άλλη από τη γλώσσα της καρδιάς !

υγ : Είπα να το παίξω κουλτουρα κι ευαισθησία να' ουμε να " φάω " τον φαντασμένο που μας το έπαιξε ερωτιάρης

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους