Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,166 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,863 μηνύματα σε 96,043 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 811 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο Chat and fun!.

Εγγραφή Βοήθεια

Αριστερόχειρας , αμφιδέξιος ή κάτι διαφορετικό;

Με ποιο χέρι γράφεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 212)
Δεξί
145
68,40%
Αριστερό
53
25,00%
Και με τα δύο
14
6,60%

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:28, 28-05-13:

Το αριστερο μου χρησιμευει μονο στο πληκτρολογιο και στο τιμονι, για τα υπολοιπα ειναι σχεδον αχρηστο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Psycho(Βασίλης)
Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 313 μηνύματα.

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 00:31, 29-05-13:

Αριστερόχειρας , αμφιδέξιος ή κάτι διαφορετικό;

Γράφω με τα πόδια εγώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nicol (Νικόλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nicol
H Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H nicol έγραψε στις 11:38, 16-07-13:

Mε το αριστερό γράφωω..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,876 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 18:21, 24-08-13:

Με το δεξί γράφω...με το αριστερό κάνω απλά ιερογλυφικά

Παράθεση

Soleado Febrero ~

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 693 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 22:38, 11-01-14:

Με το αριστερό μου χέρι κάνω τα πάντα.Το δεξί το έχω τελείως άχρηστο,δεν μπορώ να κάνω τίποτα με αυτό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:04, 11-01-14:

Είμαι αμφιδέξια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

powerful_girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη powerful_girl
H powerful_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H powerful_girl ολα ηταν δικα σου απο παντα.... έγραψε στις 15:49, 30-07-16:

Εσείς τι από τα τρία είστε; Έχετε ακούσει τίποτα περίεργο στην περίπτωση που είστε αριστερόχειρας;Δυσκολεύεστε και έσεις στην καθημερινότητά σας;
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:01, 30-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από powerful_girl
Εσείς τι από τα τρία είστε; Έχετε ακούσει τίποτα περίεργο στην περίπτωση που είστε αριστερόχειρας;Δυσκολεύεστε και έσεις στην καθημερινότητά σας;
Και τα δύο με τυφλό σύστημα.
Παράθεση

Ωρορα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ωρορα
H Ωρορα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H Ωρορα έγραψε στις 17:51, 30-07-16:

Δεξιόχειρας
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,241 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 01:30, 31-07-16:

Με το αριστερό γράφω και πιάνω το πιρούνι.

Σε όλα τα άλλα είναι πιο "καλή" η δεξιά μου πλευρά. Μπορώ να γράψω και με το δεξί, αλλά έχω χρόνια να εξασκηθώ και υποθέτω θα βγαίνουν σαν γράμματα 6χρονου που μαθαίνει την αλφαβήτα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:06, 01-08-16:

Γεννήθηκα αριστερόχειρας και κατέληξα αμφιδέξια.
Τα μόνα που κάνω με το δεξί είναι να γράφω (κι αυτό μετά από πολύ ξύλο όταν ήμουν μικρή), τον σταυρό μου που πλέον δεν τον κάνω () και χειρίζομαι το ποντίκι του υπολογιστή.
΄Ολα τα άλλα με το αριστερό.
Έχετε ακούσει τίποτα περίεργο στην περίπτωση που είστε αριστερόχειρας;
Δεν ξέρω αν εννοείς ακριβώς αυτό, πάντως ο πατέρας μου με έλεγε ζερβοκουτάλα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wonderfullife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfullife
H wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H wonderfullife Αγαπάτε γιατί χανόμαστε... έγραψε στις 23:46, 14-08-16:

Μμμμ, στην πρώτη δημοτικού έγραφα με το αριστερό, αλλά έπειτα από τσιρίδες της γλυκιάς μου της μανούλας κατέληξα δεξιόχειρας(μην το ψάχνετε, είναι προληπτική)
Παράθεση

manolis_98

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 20:10, 17-08-16:

Αριστερό ftw
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,160 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 07:18, 18-08-16:

Γράφω και με τα δυο χέρια εξίσου καλα
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:47, 18-08-16:

Αμφιδέξια! Κάνω τα πάντα και με τα δύο χέρια, αλλά είμαι λίγο πιο γρήγορη με το δεξί.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 18-08-16 στις 15:49. Αιτία: τυπογραφικό λάθος
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 12:36, 05-09-16:

Kαποια μειονεκτήματα του να είσαι αριστεροχειρας

* Ολα τα εργαλεια ειμαι φτιαγμενα για δεξιοχειρες. Απο ψαλιδια μεχρι τροχους και οπλα. Υπαρχουν και για αριστεροχειρες αλλα ειναι δυσευρετα και ακριβότερα.

* Κουραστικο να φραφεις σε αυτα τα θρανιακια που ειναι τραπεζι και καρεκλα ενωμενα καθως ειναι φτιαγμενα για δεξιοχειρες.

* Δεν μπορεις να παιξεις κιθαρα, μπουζουκι κτλ σε παρτυ με ξενο οργανο καθως αν εχεις μαθει να το κρατας αριστεροχειρα οι χορδες ειναι αναποδα.

* Ενδεχεται ακομη και σημερα να αντιμετωπησεις "καλοπροαιρετες" παρενεσεις στο δημοτικο να γραφεις με το σωστο χερι. Μου ειχε συμβει.

* Οταν γραφεις δεν βλεπεις τι έγγραψες μεχρι στιγμής και πολλες φορες ειτε μουτζουρωνεις τα προηγουμενα γιατι τα ακουμπας με το χερι ειτε ξεφευγεις και η γραφη σου ανηφοριζει η κατηφοριζει οταν γραφεις χωρίς γραμμες.

* Πολλες φορες δινεις το αριστερο για χειραψια με αποτελεσμα λιγα δευτερολεπτα αμηχανιας. Αυτο διορθωνεται αν γυρισεις την παλαμη αναποδα. Σε μουσουλμανικες χωρες κατι τετοιο μπορει ακομη και να σε σκοτωσει καθως η χειραψια με το αριστερο θεωρειται μεγαλη προσβολη γιατι ειναι το χερι που σκουπιζουν τον κωλο τους. ( the joke's on them βεβαια γιατι οι περισσοτεροι αριστεροχειρες τον σκουπιζουν με το δεξι, αρα και αποφευγουν το σκατοχερο του αλλου και του δινουν το δικο τους :p )

* Στο μπραντεφερ εχεις μειονεκτημα καθως αναγκαζεσαι να χρησιμοποιησεις το δεξι.

* Η πιθανοτητα να γεννηθει παιδι απο δεξιοχειρες γοννεις αριστεροχειρας ειναι 2% ενω απο αριστεροχειρες 20%, αυτο σημαινει πως ποτε δεν θα μπορεσουμε να εξαλειψουμε τους δεξιοχειρες.
Μερικα πλεονεκτηματα

* Μπορεις να γραφεις ενω κρατας το ποντικι ταυτοχρονα, τεραστειο πλεονεκτημα για γραμματειακες θεσεις.

* Εχεις καλυτερρς ικανοτητες multitasking απο ενα δεξιοχειρα.

* Αποκτας καποια μορφη αμφιδεξιότητας καθως πολλες,φορες μεγαλωνοντας αναγκαζεσαι να χρησιμοποιησεις το δεξι. Ειναι πολυ πιο σπανιο να βρεις αριστεροχειρα με τελειως κουλο το δεξι παρα το αντιθετο.

* Αν μαθεις να κρατας τα εργαλεια με το δεξι εχεις μεγαλο πλεονεκτημα καθως εχεις ελευθερο το καλο σου χερι.

* Εχεις πλεονεκτημα σε ανταγωνιστικα σπορ οπως πυγμαχία, ξιφομαχία κτλ.

* Αυξημένο creativity που ειναι πλεονεκτημα σχεδον παντού.

* Εχεις τα πλεονεκτηματα του δεξιοχειρα σε αριστερογραφες γλωσσες οπως τα Αραβικα, τα Γιαπωνεζικα κτλ αν και το αλφαβητο και σε αυτες τις γλωσσες ειναι σχεδιασμενο για δεξιοχειρες.

* Εχεις ενα σπανιο σχετικα χαρακτηριστικο και ξεχωριζεις.

Συνολικά αποτελεί μειονεκτημα που ομως μπορει να μετατραπει σε πλεονεκτημα με λιγη εξασκηση. Not a bad trait.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 05-09-16 στις 13:04.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,241 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:16, 17-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Με το αριστερό γράφω και πιάνω το πιρούνι.

Σε όλα τα άλλα είναι πιο "καλή" η δεξιά μου πλευρά. Μπορώ να γράψω και με το δεξί, αλλά έχω χρόνια να εξασκηθώ και υποθέτω θα βγαίνουν σαν γράμματα 6χρονου που μαθαίνει την αλφαβήτα.
Update: Παίρνω και αίμa με το αριστερό χέρι καλύτερα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Marjoriee26

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους