Ιστορίες από το στρατό: Και εσύ φαντάρος;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχω απολυθεί εδώ και κάτι μήνες πλέον και ομολογουμένως έχω ανάμεικτα συναισθήματα για τον στρατό. Υπήρξαν φορές που γούσταρα την εκπαίδευση, την παρέα, τον χαβαλέ και την ξεγνοιασιά και άλλες που μισούσα τους πάντες και τα πάντα, ήθελα τον χώρο μου, το σπιτικό φαγητό, που ήμουν ξεθεωμένος αλλά έπρεπε να κάνω γερμανικό κ.α.
Παρόλα αυτά, ήδη τα αρνητικά έχουν αρχίσει να ξεχνιούνται και αυτή η αίσθηση του να μην είσαι υπεύθυνος για αποφάσεις ζωής να μου λείπει. Έκανα 9 μήνες στο στρατό και χαίρομαι για αυτό. Δεν θεωρώ ότι έχασα παντελώς τον χρόνο μου καθώς όσο περίεργο ή χαζό και αν ακούγεται νομίζω ότι ο χρόνος στο στρατό και οι συνθήκες με ηρέμησαν κάπως. Έχω σίγουρα ιστορίες να διηγούμαι (σε άντρες, γιατί οι γυναίκες τις συχαίνονται :D) με κλοπή όπλου, καψώνια, ασκήσεις, πλάκες... Ήταν ένα ενδιαφέρον διάστημα της ζωής μου, από το οποίο θα έχω για πολύ καιρό αναμνήσεις. :)

Τα γράφω αυτά γιατί είχα πει ότι θα γράψω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη και έβλεπα και φωτογραφίες τώρα, οπότε τα θυμήθηκα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Απολύθηκα πριν 1 μήνα και κάτι.
Άντε, θα γράψω κι εγώ κάποια ολοκληρωμένη άποψη για το στρατό, αλλά όχι τώρα γιατί είναι πρωί ακόμα κι ανακατεύομαι :sick:.
(Μάλλον καταλάβατε την άποψή μου για το στρατό. :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από fantago-αρούρης:
Έχω απολυθεί εδώ και κάτι μήνες πλέον
Παραπομπή:
#27
04/11/06
04:40
:smoke:

Καλός πολίτης Κέην, σκουλήηηηκκκκκκκκκκιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...:whistle::slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καλός πολίτης Κέην, σκουλήηηηκκκκκκκκκκιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...:whistle::slourp:
Ευχαριστώ!:)

Βλέπω και εγώ τις απορίες που είχα πριν μπω και γελάω πλέον, αλλά φυσικά είναι λογικές.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω σίγουρα ιστορίες να διηγούμαι (σε άντρες, γιατί οι γυναίκες τις συχαίνονται :D)

Κάνεις λάθος, εγώ τρελαίνομαι για ιστορίες από το στρατό! :bounce: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ok, να πω μια αρκετά αστεία που μπορεί να αρέσει και σε όσους δεν έχουν πάει στρατό.

Όπως ίσως έχετε ακούσει (αν βλέπετε big bang τότε σίγουρα), αν κάνεις κάποια βλακεία που σηκώνει τιμωρία στο στρατό, βγαίνεις στην αναφορά. Αναλόγως το μέγεθος του στρατοπέδου, υπάρχουν οι αναφορές Λόχου και μονάδος, με την πρώτη να αναφέρεις στον λοχαγό σου και την δεύτερη στον διοικητή του τάγματος. Ανάλογα πάνε και οι κυρώσεις, με την δεύτερη να έχει μεγαλύτερες.

Στον λόχο μου λοιπόν ήταν ένας φαντάρος που δεν γούσταρε έναν άλλο παλαιότερο, οπότε όταν του είπε ο παλιός να κάνει κάτι αυτός φώναξε άντε γ@μ...σου ρε! Όλα καλά, θα πείτε, συνηθισμένο, έλα μου όμως που τον άκουσε ο υπολοχαγός μας και τον έβγαλε στην αναφορά τάγματος. Την επόμενη μέρα παρουσιάζεται ο στρατιώτης στην αναφορά τάγματος μπροστά σε 300 φαντάρους και αξιωματικούς και ο διάλογος πάει ως εξής:

- [με δυνατή φωνή] Στρατιώτης πεζικού τάδε. Παρουσιάζομαι στην πρωινή αναφορά του τάγματος κύριε διοικητά, για να σας αναφέρω ότι είμαι αναφερόμενος από τον τάδε γιατί έβρισα έναν συνάδελφο μου.
- [με αυστηρό ύφος]Τον έβρισες;
- [με δυνατή φωνή]Μάλιστα κύριε διοικητά!
- Και τι του είπες;
- [με δυνατή φωνή] Άντε γ@μ...σου κύριε διοικητά!

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Κάνεις λάθος, εγώ τρελαίνομαι για ιστορίες από το στρατό! :bounce: :D

Και εγώ το ίδιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
- [με δυνατή φωνή] Στρατιώτης πεζικού τάδε. Παρουσιάζομαι στην πρωινή αναφορά του τάγματος κύριε διοικητά, για να σας αναφέρω ότι είμαι αναφερόμενος από τον τάδε γιατί έβρισα έναν συνάδελφο μου.
- [με αυστηρό ύφος]Τον έβρισες;
- [με δυνατή φωνή]Μάλιστα κύριε διοικητά!
- Και τι του είπες;
- [με δυνατή φωνή] Άντε γ@μ...σου κύριε διοικητά!
:hehe::hehe::hehe:
μπα σε καλό σου, πρωί πρωί, μου 'φυγε το τοστ από το στόμα:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! πολύ καλό!!!!:rofl:


Μακάρι να μας πείτε κι άλλοι ιστοριούλες απ' το στρατό! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
- [με δυνατή φωνή] Στρατιώτης πεζικού τάδε. Παρουσιάζομαι στην πρωινή αναφορά του τάγματος κύριε διοικητά, για να σας αναφέρω ότι είμαι αναφερόμενος από τον τάδε γιατί έβρισα έναν συνάδελφο μου.
- [με αυστηρό ύφος]Τον έβρισες;
- [με δυνατή φωνή]Μάλιστα κύριε διοικητά!
- Και τι του είπες;
- [με δυνατή φωνή] Άντε γ@μ...σου κύριε διοικητά!

:D

αυτος ο διαλογος κανει για ανεκδοτο!!!:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Άλλη μια ιστορία για σήμερα με δόση χιούμορ. Αρχικά να δώσω κάποιες επεξηγήσεις για τον διάλογο που θα ακολουθήσει, αλλιώς αρκετοί δεν θα καταλάβουν τίποτα. Υπηρέτησα στην Κύπρο στην ΕΛ.ΔΥ.Κ (Ελληνικές Δυνάμεις Κύπρου), η οποία [Κύπρος], όπως όλοι γνωρίζετε είναι νησί. Μια έκφραση που χρησιμοποιούσαμε εκεί λοιπόν για να πικάρουν οι παλιοί τους νεότερους ήταν "σε πιάνουν πολλά στο νησί!", που σημαίνει ότι έχεις ακόμα πολύ καιρό εκεί, οπότε θα κάνεις πολλές ασκήσεις, αγγαρείες, εκπαιδεύσεις, συναγερμούς κτλ. Δείχνεις δηλαδή ότι εσύ τελειώνεις και ο άλλος θα κάτσει εκεί να πήξει.
Ένα άλλο "έθιμο" που είχαμε ήταν να μετράμε τις μέρες που μας μένουν, αλλά και να τις φωνάζουμε με το πέρας της υποστολής της σημαίας και το άκουσμα του εθνικού ύμνου. Κάθε φορά δηλαδή το απόγευμα που κατέβαινε η σημαία, καθόμασταν προσοχή, ακούγαμε τον εθνικό ύμνο και μόλις αυτός τελείωνε, άκουγες από εδώ και από εκεί νούμερα (πχ 45 και σήμερα!). Αυτό φυσικά δεν άρεσε στον διοικητή (ή αλλιώς Δίκας, ανεπίσημα) και το είχε απαγορεύσει αυστηρά με ποινή 20 ημερών φυλάκισης. Αναλόγως την περίπτωση αν είχες αρκετές μέρες φυλακή αυτές οι 20 μέρες παραπάνω αύξαναν και την θητεία σου κατά 20 μέρες.

Ένα απόγευμα που είχε μείνει για κάποιο λόγο ο διοικητής παραπάνω στο στρατόπεδο (συνήθως φεύγει το μεσημέρι για το σπίτι του), έγινε το εξής σκηνικό:

[σήμα για τον εθνικό ύμνο, όλοι προσοχή όπου και αν βρίσκονται]
[τελειώνει ο εθνικός ύμνος και από έναν λόχο ακούγεται μια φωνή]

- [δυνατά] 90 και σήμερααααα!
[ακούει ο διοικητής και του φωνάζει]
- 110 και σήμερα! [δηλαδή τον απείλησε με 20 μέρες φυλακής, αλλά χωρίς να ξέρει ποιος είναι]
- [επίσης δυνατά από το ίδιο άγνωστο άτομο] Σε πιάνουν πολλά στο νησί Δίκααααα!

:DΔεν είναι όσο αστείο όσο το άλλο, αλλά όντας μπροστά και ξέροντας όλα αυτά λυθήκαμε στο γέλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Βρε Civilara τι σου εκαναν τελοσπαντων εκει;;:P:P:P:|
Βασανιστηριααααααα;;;;;;:|:|:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Βρε Civilara τι σου εκαναν τελοσπαντων εκει;;:P:P:P:|
Βασανιστηριααααααα;;;;;;:|:|:|

Μπορεις να το πεις κι ετσι. Εγω θα το ελεγα "μου πεταξανε τα ραμματα":P. Υπηρχε η παρηγορια ομως οτι δεν τα κανανε μονο σε μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ααααααααα, δεν λες λεπτομερειες και ανησυχω:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ααααααααα, δεν λες λεπτομερειες και ανησυχω:confused:

Μην μπαινω και σε hardcore θεματα. Θα φαμε ban. Ισως να φτιαξω καποια συζητηση και να τα αναλυσω εκει διεξοδικα αν υπαρχει ενδιαφερον. Με δυο λογια με :mastigio:, μου εριξαν αλατι στις πληγες και με :ropalo: . (νταξ, πλακα κανω:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Σας ανακοινωνω οτι αποφασισα να μεινω αιωνιος φοιτητης:D:D:D:D:D:D:D:D:D(πλακιτσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top