Ιστορίες από το στρατό: Και εσύ φαντάρος;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...]
2. Να απαιτείς καθαρά σεντόνια και μαξιλαροθήκες και να τα αλλάζεις σε εβδομαδιαία βάση ..σε περίπτωση που ο Αξιωματικός ιματισμού του λόχου σου αρνηθεί να σου παράσχει νέα και καθαρά πρέπει να ασκείς παράπονα, τόσο στον ίδιο όσο και στον Διοικητή του Λόχου σου πριν από τη γενική αναφορά τάγματος, στα του λόχου σου...οι φαντάροι δεν έχουν μόνο υποχρεώσεις..έχουν και δικαιώματα...
Αν απαιτώ όμως κάτι, δεν τους την σπαω και τους μπαίνω στο μάτι, οπότε δεν είναι καλό;
[...]
6. Να είσαι υποτακτικός και ποτέ μη ξεχνάς να χαιρετάς τους ανωτέρους σου...χαιρετούρα και άγιος ο Θεός...ο βαθμός συμπάθειας που θα σου έχουν θα είναι εκθετικά ανάλογος με τη συχνότητα της απόδοσης χαιρετισμού σου!! Μη γελάς.....είναι η γελοιότητα στο απόλυτο μεγαλείο της αλλά είναι μια πραγματική γελοιότητα...όλοι, από υποδεκανείς μέχρι συνταγματάρχες θέλουν να αισθάνονται Θεοί...παίξε θέατρο....κάνε τον κομπάρσο και θα περάσεις φίνα..

Δε θα νομίζουν ότι τους γλύφω, οπότε θα το πάρουν πάλι στραβά;
[...]
Με 2 λογάκια: ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟΣ...σε σκοπιές, βολές, ακόμα και όταν αιτείσαι το παραμικρό, κατάλαβες? Γιατί αν δεν είσαι και περάσεις απαρατήρητος τη μία, τη δεύτερη δε θα περάσεις...
Αυτό ομολογώ πως δεν το κατάλαβα...:(
[...]
9. Να'χεις από 3-5 Λουκέτα (για πάν ενδεχόμενο) μαζί σου και να κλειδώνεις στον φοριαμό σου τα πράγματα σου..πάντα λουκέτο ακόμα και για τις πετσέτες σου, λουκέτο στη πολιτική βαλίτσα σου, λουκέτο στη στρατιωτική βαλίτσα σου και λουκέτο και στο λουκάνικο σου...σε όλα...ποτέ δε θα πάς ούτε καν για κατούρημα χωρίς να τα χεις πρώτα, όλα κλειδωμένα με λουκέτο...ό,τι υλικό σου δοθεί το χρεώνεσαι..όσα σου δοθούν -με χρεωστικό χαρτί- πρέπει να τα επιστρέψεις αλλιώς τα πληρώνεις, ακόμα και τη σκελέα και τη κουραμάνα!!
Πως κλειδώνεις τις πετσέτες; τι είναι η σκελέα και τι η κουραμάνα; Ψάρακλας asking...:confused:
[...]
13. Προσοχή μεγάλη σε σκουριασμένα υλικά, σε βαριές εργασίες, να ντύνεσαι καλά αν κρυώνεις κι αν δεν αισθάνεσαι καλά να πηγαίνεις στο γιατρό, πάντα...
Σαν τη μητέρα μου και εσύ ;)
Κωλόβυσμα...δε νομίζεις ε? Δηλ δεν είσαι και σίγουρος? Μπορεί κι ο αντιστράτηγος φίλος του αδερφού του πατέρα να το 'κανε το θαύμα ....μη μιλάς!!!! Προσχήη....
Μα τελικά θα αποφασίσετε τι είναι αυτό το κέντρο; Σήμερα πάλι άκουσα ότι είναι κέντρο ανεπιθύμητων. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι με πήγαν εκεί όπως και όλους τους ρεθεμνιώτες που θέλανε πεζικο :hmm:
Η Σ.Ε.Α.Π. εντελώς πληροφοριακά θα σου πώ ότι ήταν Ηράκλειο, που μάλλον πρέπει να το ξέρεις καθότι Κρητικάτσι...είχα ακούσει ότι θα μετακόμιζε...είναι ακόμα εκεί ?
Πραγματικά δεν έχω ιδέα.


Τέλος, θέλω να σε αυχαριστήσω που έκατσες και έγραψες ένα τόσο μεγάλο κείμενο, ήταν πολύ βοηθητικό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κι εγώ τί ΔΕΝ πρέπει να πάρουμε στο κέντρο και να περιμένουμε μέχρι τη μονάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
να προτείνω κάτι?
να πάρεις μαζί σου κάποια παλιά συσκευή κινητού με κάρτα κι όχι το κανονικό ακριβό σου κινητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κι εγώ τί ΔΕΝ πρέπει να πάρουμε στο κέντρο και να περιμένουμε μέχρι τη μονάδα.
Ναι και εγώ έχω αυτή την απορία. Το κινητό μου να το κρατάω, ή θα το κατασχέσουν; Επίσης απ'ότι ξέρω, κάθε σαββκο μέχρι να ορκιστούμε έχουμε επισκεπτήριο, οπότε εγώ που θα είμαι στην πόλη που μένω, μπορώ να έχω τους γονείς μου να μου φέρνουν πράγματα. Άρα με το που θα πάω, τι να κρατάω και τι να μην κρατάω;

Επίσης, υπάρχουν δυο πολύ ενδιαφέροντα σχετικά sites με forum που σου λύνουν κάθε απορία:
https://forum.thiteia.org/
https://www.omhroi.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δε θα νομίζουν ότι τους γλύφω, οπότε θα το πάρουν πάλι στραβά;

Αυτό ομολογώ πως δεν το κατάλαβα...:(
ΓΛύψιμο με την μορφή του χαιρετισμού επιβεβαιώνει τη μεγάλη ιδέα που έχουν για τον εαυτό τους και μειώνει το απίστευτο κόμπλεξ κατώτερότητας που νιώθουν σε σχέση με τους συνήθους σπουδασμένους και επίσης ρίχνει στάχτι στα μάτια τους καθώς η μεγαλύτερη πίκρα τους είναι ότι εσύ σε 12 μήνες θα απολυθείς και αυτή έχουν χρόνια ακόμα στην αχαλίνωτη βλακεία.


να προτείνω κάτι?
να πάρεις μαζί σου κάποια παλιά συσκευή κινητού με κάρτα κι όχι το κανονικό ακριβό σου κινητο
Σωστή!

Θέλω να ρωτήσω κι εγώ τί ΔΕΝ πρέπει να πάρουμε στο κέντρο και να περιμένουμε μέχρι τη μονάδα.

Ναι και εγώ έχω αυτή την απορία. Το κινητό μου να το κρατάω, ή θα το κατασχέσουν; Επίσης απ'ότι ξέρω, κάθε σαββκο μέχρι να ορκιστούμε έχουμε επισκεπτήριο, οπότε εγώ που θα είμαι στην πόλη που μένω, μπορώ να έχω τους γονείς μου να μου φέρνουν πράγματα. Άρα με το που θα πάω, τι να κρατάω και τι να μην κρατάω;
Στο επισκεπτήριο σας φέρνουν ότι θέλετε. Γενικά μην υπερβάλλεται ειδικότερα αν το κέντρο εκπαίδευσης είναι κοντά στο σπίτι. Στην εκπαίδευση είναι ο πιο προβλεμέ καιρός της θητείας.
Αλλά προσοχή μην είστε πχ Αθηναίος και κέντρο εκπαίδευσης Κρήτη που ίσως να πάρετε και 2 μέρες άδεια ορκομωσίας.

Την ΥΓΕΙΑ σας πάνω από όλα όπως σας είπε και αβάπτιστος.

Στο τι να μην πάρετε είπα και εγώ κάποια στα προηγούμενα πόστ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μην πάρεις πράγματα αξίας... μην πάρεις πολλά χρήματα...

Πάρε ενα παλιο και φτηνό κινητό (κατα προτίμηση με ραδιάκι, θα σε σώσει...) Να το έχεις πάνω σου, δεν θα σου κάνουν και σωματική έρευνα... καταχώνιασε κάπου τον φορτιστή (ή να το κρατάς καπου πάνω σου και αυτό...)

ps. Σε εκτακτες καταστάσεις θα πάθεις "Λουμπάγκο" είναι το μόνο που δεν μπορούν να βρούν αν ειναι αλήθεια ή ψεμα... :devil:

ps2. More to come...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ένα τραγουδάκι για να σε συντροφεύει....(άκου το ψαρούκλα, άκου το)


Quo Status - In The Army Now


A vacation in a foreign land ( = Ρέθυμνο 547 ΤΠ)
Uncle Sam does the best he can (Sam = avaptistos)
You're in the army now
Oh, oh, you're in the army now (ποντικαρά)

Now you remember what the draftsman said (draftsman = Υπολοχαγάκος)
Nothing to do all day but stay in bed (ξύσιμο με τσουγκράνα, εν ολίγοις)
You're in the army now
Oh, oh, you're in the army now

You be the hero of the neighborhood (..που έφαγες φαγητό κονσέρβα..)
Nobody knows that you left for good (..αλλά θα ξανάρθεις σε 12 μηνάκια, άραξε)
You're in the army now
Oh, oh, you're in the army now

Smiling faces as you wait to land (αλλά κατά βάθος βρήκαν άτομο για αγγαρεία..)
But once you get there no one gives a damn (μόνο εσύ οι αναμνήσεις σου και άλλοι συνοδοιπόροι σαν εσένα)

You're in the army now
Oh, oh, you're in the army now

Hand grenades flying over your head (Πύρ και κίνηση..)
Missiles flying over your head (πυραυλικός στίβος μάχης!)
If you want to survive get out of bed
You're in the army now
Oh, oh, you're in the army now

Shots ring out in the dad of night (νυχτερινή, κωλόψαρο..)
The sergeant calls (stand up and fight) (μη σας φάω για πρωϊνό)
You're in the army now
Oh, oh, you're in the army now

You've got your orders better shoot on sight (βολή με G3A3 και ΗΚ-11)
Your finger's on the trigger (πρηνηδόν θέση στόχευσης..)
But it don't seem right (απασφαλήστε πρώτα..αλλιώς δε βαράει!)
You're in the army now
Oh, oh, you're in the army now
You're in the army now
Oh, oh, you're in the army now (κι αν κλάψεις, για καλό είναι..)

Night is falling and you just can't see (τώρα καταλαβαίνεις τις κουκουβάγιες που στέκονται σα μπάστακες)

Is this illusion or reality (Ιλουστρασιόν πραγματικότητα είναι...όπου θα ξεφυλλίζεις τη ζωή σου)
You're in the army now
Oh, oh, you're in the army now
You're in the army now
Oh, oh, you're in the army now

Oh, oh, you're in the army now

The hottest song from Quo Status, με διαφορά..και πιο συγκινητικό...

Άκουσε το όχι λιγότερο από 148 φορές και αν μπορείς πάρτο και μαζί...εγώ πάντως αυτό είχα για θησαυρό...πολύ δυναμωτικό αλλά και λίαν αποκαρδιωτικό...μαγεία σκέτη..


Αν απαιτώ όμως κάτι, δεν τους την σπαω και τους μπαίνω στο μάτι, οπότε δεν είναι καλό;

Στα δικαιώματα δε κάνουμε τις κότες...να απαιτείς πάντα με προβλεπόμενο τρόπο, όμως...απαιτείς με διάφορους τρόπους...ακολούθησε τη μέθοδο της πυραμίδας..νύξη, επιμονή, παραπονούμενος, αναφορά....κάτι τέτοιο..


Δε θα νομίζουν ότι τους γλύφω, οπότε θα το πάρουν πάλι στραβά;

Παραπομπή σε post Demelene (time: 19:20)...

Eπιπλέον, παρεξήγησες μάλλον...το χαιρετισμό, σε κάθε περίπτωση, οφείλεις να τον αποδώσεις σε ανώτερο...με το επίθετο "υποτακτικός" εννοούσα να δίνεις πάντα την εντύπωση ότι σέβεσαι την ιεραρχία που έτσι κι αλλιώς πρέπει να συμβαίνει αυτό...απλή υπενθύμιση ήταν...ο άλλος δρόμος είναι να χαιρετάς όποτε σου καπνίσει αλλά να είσαι και προετοιμασμένος για χειρότερο λιώσιμο, in that case..

...αν γουστάρεις τη κακοπέραση, παίξτο Ράμπο...με τη δικαιολογία μήπως σε περάσουν για γλύφτη! (πόσο φαίνεται ότι δεν έχεις πάει στρατό!!!)


Πως κλειδώνεις τις πετσέτες; τι είναι η σκελέα και τι η κουραμάνα; Ψάρακλας asking...:confused:


Σκελέα: Μια φαιοπράσινη σωβρακοφόρμα που σου δίνουν να φοράς σαν πυτζάμα και μέσα απο το παντελόνι της παραλλαγής για να κρατάει ζεστά τα μπουτάκια...επίσης στη περιοχή των γεννητικών οργάνων έχει μια τρύπα κατά μήκος για να μπορεί να βγαίνει η τσουτσού, άκοπα..

Κουραμάνα: Το στρατιωτικό ψωμάκι...ήταν ειρωνικό...δε στο χρεώνει κανείς, chill out!

Υπάρχουν κι άλλες πολλές λεξούλες του στρατού αλλά για την ώρα εσένα σε ενδιαφέρουν οι εξής:

Φακές μπλουμ: Οι πέτρες στον πάτο, οι φακές ενδιάμεσα και λίγες σταγόνες λάδι στην επιφάνεια της σούπας.

Τσίμπα 5! : Συντάσσεται με το "τσίμπα" και με έναν αριθμό! Σημαίνει πάρε π.χ. 5 κάμψεις.

Τούβλο: Το μεγάλο κομμάτι του στρατιωτικού παστίτσιου. Ψηλό, γεμάτο μακαρόνι και με υποψία κιμά!

Τζιτζίκι, τζιτζικάριος: Ο Πεζικάριος!

DJ: Αυτός που πλένει τους δίσκους του φαγητού στα μαγειρία

Juke Box: Καψόνι. Κλείσιμο του θύματος σε έναν φοριαμό και πετόντας του κέρματα από τις γρίλιες κάνει ότι τραγουδάει

Φοριαμός: Μεγάλη σιδερένια ντουλάπα με γρίλιες, όπου εκεί φυλάσσει ο φαντάρος τα ατομικά του είδη (εκεί θα φυλάς και τις πετσετούλες...μην ανοίξεις τρύπες στις πετσέτες και βάλεις λουκέτο.....στις δύο τρύπες του φοριαμού σου εννοούσα..)

Αρντάν: Η κατάσταση στην οποία ένας φαντάρος έχει αράξει χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα, θυμίζοντας τις παρενέργειες του γνωστού υπνωτικού-ηρεμιστικού χαπιού.

Γκόμενα: Το όπλο

Γκοτζίλας: Συνήθως το βοδινό κρέας του στρατού το οποίο πολλές φορές είναι κατεψυγμένο από το 1950 αλλά και οι κονσέρβες από το ζαμπόν zwan...

Ελέφαντες, Κροκόδειλοι κλπ: Η βρωμιά που υπάρχει στα όπλα!

Εξορία: Απομακρυσμένη σκοπιά

Έρπινγκ: Τακτική προσέγγισης ανθρώπινου ή άλλου στόχου. Ο φαντάρος σέρνεται ως τον στόχο και τον αιφνιδιάζει ..(επίσης γόπινγκ=αγγαρεία που συνίσταται στο μάζεμα γόπας μπροστά από τους λοχους..γι'αυτό σβήνουμε τα τσιγαράκια μας με το παπουτσάκι μας και επιτόπου σκουπιδέησον για να μη σκύβουμε μετά!)

Καλιόπη ή Θηρίο: Η τουαλέτα. Συνήθως λέγεται όταν την καθαρίζουμε!

Καναδέζα: Φορτηγό αυτοκίνητο μικρού μήκους, παλαιοτάτης τεχνολογίας από τον Καναδά. Εξού και το όνομά του!

ΚαΨιΜι: Κέντρο Ψυχαγωγίας Μονάδος (πλήρης αποχαύνωση, χτύπημα κρουασανακίων, αναψυκτικών, σοκολατοειδών και τυποποιημένων σαντουϊτσακίων). Το γνωστό κυλικείο του στρατού..

Κωπηλατική: Καψόνι. Ανέβασμα στον οπλοβαστό κάνοντας ότι κάνεις κουπί σε μια φανταστική βάρκα.

Οπλοβαστός: Ειδική σιδερένια κατασκευή στην οποία κλειδώνονται τα όπλα.

ΛΔ ή Λόχος Διαλύσεως: Ο Λόχος Διοικήσεως ο οποίος αποτελείται από φαντάρους με τις ειδικότητες του γραφέα, διαβιβαστή, οδηγού, αποθηκάριου, αποθηκαρίου τροφοδοσίας κλπ

Λουκάνικο: Ειδικός σάκος σε σχήμα λουκάνικου σε χακί χρώμα στο οποίο ο φαντάρος συνήθως φυλάσσει τα ατομικά στρατιωτικά του είδη.

Μ71: Μικρό σακίδιο που μπαίνει στο πίσω μέρος της άλφα ταυ ζώνης..

Μπερές: Το καπέλο (μπερέ) που φοράνε ορισμένες τάξεις του στρατού: Μπλε οι πεζοναύτες, γαλάζιο στην αεροπορία, πράσινο οι ΛΟΚατζήδες/αλεξιπτωτιστές, μαύρο οι των τεθωρακισμένων, κόκκινο οι ελικοπτεράδες.

Μπιφτεκάδικο: Το γραφείο του Επιλοχία που βγάζει τις υπηρεσίες

Μπιφτέκι: Όταν σε καπελώνουν στις υπηρεσίες ενώ έχεις έξοδο για να βγει ένας άλλος που δεν δικαιούται να βγει

Ντακότα: Ο τεμπέλης φαντάρος, αυτός που δεν προσπαθεί στις ασκήσεις κλπ

Ξηρά τροφή: Χάρτινο κιβώτιο που περιέχει τυποποιημένη τροφή για καιρό πολέμου ή για τις ασκήσεις. Περιέχει γαλλέτα, ζαμπόν, κονσέρβα με έτοιμο φαγητό, τσάι, δραμαμίνες κλπ

Όνια: Τα ψώνια που κάνει ένας φαντάρος εκτός στρατοπέδου για να καλύψει τις ανάγκες του στρατοπέδου, κυρίως σε τρόφιμα.

Οπλασκήσεις: Ασκήσεις με όπλα. Επ' ώμου, βάδισμα με όπλο κλπ

Όρχος: Το μέρος όπου σταθμεύουν και φυλάσσονται τα οχήματα του στρατοπέδου..δεν είναι το αρχ*δι...μη το μπερδέψεις..

ΠΑΟ: Πυροβόλο άνευ Οπισθοδρομήσεως..(όχι ο βάζελος..)

Πλοίο της Αγάπης: Η σκουπιδιάρα

Ποντίκι, ποντικαράς, γράσσο, γρασσαδόρος,νέος: Ο νέος φαντάρος (παρατσούκλια των παλιών φαντάρων)

ΠουΣουΚου: Το τρίγωνο των ημερών της ηδονής! Παρασκευή-Σαββάτο-Κυριακή. Οι ιδανικές μέρες για να πάρει άδεια 24ωρη (και όχι κανονική) ένας φαντάρος

Πούστης: Το κοτόπουλο (επειδή έχει ορμόνες). Συχνό φαγητό στον στρατό (επειδή είναι φτηνό κυρίως)...παραλλαγές: Πούστης με Κινέζο (κοτόπουλο με ρυζι), Πούστης με Γύφτο (Κοτόπουλο με πατάτες)

Πουτανιάρα ή Μπουρδελιάρα: Το κόκκινο (συνήθως) φωτάκι που υπάρχει μέσα στον θάλαμο των οπλιτών για να φωτίζει τις νύχτες

Πύλη της Κολάσεως: Η πύλη του στρατοπέδου

Πυρ και Κίνηση: Η προσπάθεια κατάληψης οχειρομένου ή μη υψώματος από πεζοπόρα τμήματα με την μέθοδο των αλμάτων (πέφτω, σηκώνομαι..τρέξιμο σε ζιγκ ζαγκ σχηματισμό, συνήθως...όλα συντονισμένα και τάχιστα)

Πυροφάνι: Καψόνι. Συνήθως χαρτί υγείας (για να πέρνει εύκολα φωτιά) σε κονικό και μακρουλό σχήμα το οποίο περνιέται στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού του θύματος όταν κοιμάται και μετά ανάβουν φωτιά στην κάτω άκρη με σκοπό να του κάψουν (λίγο!) το πόδι..

Ράκαλ: Αγγλικός ασύρματος του στρατού, με μεγάλη εμβέλεια, πάνω από 60 χλμ.

ΡΕΟ: Φορτηγό αυτοκίνητο μικρού μήκους, κατάλοιπο από τον πόλεμο του Βιετνάμ.

Ροζαλία: Το πολυπόθητο απολυτήριο του στρατού. Το λένε έτσι γιατί έχει ένα ελαφρύ ροζ χρώμα. (άν είναι πράσινο τότε το λένε πρασινοσκουφίτσα!)

Σκαπανικό: Φτυάρι ελαφρύ, σπαστό και κοντό, το οποίο φοριέται μαζί με την εξάρτηση.

Στέρηση εξόδου: Ποινή. Ο φαντάρος μένει στο στρατόπεδο μέχρι να εκτίσει την ποινή του. Η στέρηση εξόδου είναι χειρότερη από την κράτηση και την φυλακή ακόμα, διότι αν η υπηρεσία τον πάει 3 μέρες μέσα και 1 μέρα έξω, αν έχει φάει 3 στερήσεις εξόδου, θα κάνει να βγει 12 μέρες! (3 μέρες υπηρ + 1 μέρα ποινή Χ 3).

Τακαρισμένος: Αυτός που βγαίνει συχνά στον τάκο, στην αναφορά του λόχου.

Τάκουλας, τάκ-λάιν, τάκος: Η γραμμή της αναφοράς στην οποία βγαίνεις αναφερόμενος από κάποιον ή για να αιτηθείς κάτι..

Τυρόπιτα, μου*ί: Το δίκοχο του πεζικάριου

ΤΦ: Κανονικά σημαίνει ΤυφεκιοΦόρος Στρατιώτης. Αλλά επειδή δεν είναι καν ειδικότητα (είσαι απλά ένας φαντάρος) το έχουν ονομάσει Τυχερός Φαντάρος ή Τρέχα Φουκαρά..

ΥΕΑ: Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός (ο Δόκιμος που τον τελευταίο μήνα γίνεται Ανθυπολοχαγός)

Φυλάκιο: Μικρό κτίριο στο οποίο μένουν και κοιμούνται οι φαντάροι οι οποίοι έχουν υπηρεσία σκοπιάς..

Χαλαζόνη: Χαπάκια με χλώριο. Τα ρίχνουν σε μολυσμένο νερό και μετά το κουνάνε για να καθαρίσει. Από το να πεθάνεις από δίψα είναι πολύ καλύτερο! Πιστέψτε με! :)

Αυτά, for the time being...

Μα τελικά θα αποφασίσετε τι είναι αυτό το κέντρο; Σήμερα πάλι άκουσα ότι είναι κέντρο ανεπιθύμητων.

..ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ ΡΕ ΨΑΡΟΥΚΛΙΔΗ..



Τέλος, θέλω να σε αυχαριστήσω που έκατσες και έγραψες ένα τόσο μεγάλο κείμενο, ήταν πολύ βοηθητικό.:)

Αnytime..

Α, και που'σαι?

Ετοιμάσου να αλλάξεις avatar..

Βάλε αντί της χελώνας κάτι πιό γρήγορο..κάτι σε τσιτάχ, αντιλόπη κλπ....

..γιατί θα λιώσεις στο τρέξιμο...:yes: ηηηηημί-ανάς.....προσοο-χή ...γκάβακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
απ τα καλύτερα ποστ!
έλιωσα λέμε! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
13 για πάντα είναι πολλές; :)

Οι songless_bird και faithplus1 που χάθηκαν; Μόλις απολυθώ, θα σας πω ολοκληρωμένα και την άποψη μου για όσα έζησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Χαιρετώ το e-steki μετά απο 4+ μήνες (σχεδόν) πλήρους απουσίας.
:P

Η "μαμά" πατρίδα με κάλεσε και δυστυχώς ή ευτυχώς παρουσιάστηκα με τα εξής "στοιχεία" μέχρι στιγμής:

ΣΤΡ(ΤΘ) m3nt0r 2007 Β' ΕΣΣΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ:ΑΠΑΟ(ΑΡΧΗΓΟΣ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΑΝΙΧΝΕΥΤΙΚΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ)

Μέχρι στιγμής μαύρη μαυρίλα πλάκωσε στην παραμεθόριο με εμπλοκή(11-1 προς το παρών) :P και με ασκήσεις να ανακοινώνονται με ρυθμό πολυβόλου.

Όλοι οι πρώην και τώρα υπηρετούντες είναι ευπρόσδεκτοι να παρουσιαστούν και να πούν ιστορίες απο την θητεία τους!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
:) Γειά χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Τι να πρωτοπω τωρα... :) Αρχιστε εσεις και βλεπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Προς το παρών στο τρελό καρναβάλι που έχουμε για στρατόπεδο επικρατούν όλες οι γνωστές γελοιότητες του ΕΣ:

Φρουρά με διάρκεια 1 λεπτού μέχρι 1 ώρας :P
Υπηρεσία φυλάκιο μονάδα 1-1 κοινώς πέρα δώθε με τα σάπια στάγιερ όλη μέρα.
Επιλαρχία με 40 φαντάρους δύναμη και 46 υπηρεσίες. :P
Αναφορά επιλαρχίας = 15-20Φ λίαν λίαν επιεικώς.:D

Φαινόμενα τύπου "ΕΠΟΠ ταξίαρχος"(η μειοψηφία) και κρίσεων μεγαλομανίας απο σάπιοΕΜΘ.

Και επανέρχομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Η φρουρα εξαρταται απο τον αξιωματικο υπηρεσιας. Ο καθενας βαζει την προσωπικοτητα του και την σφραγιδα του στη φρουρα...:) Παραδειγμα ενας ταγματαρχης στη μοναδα μου ερχοτανε φρουρα με το αμανικο φανελακι, μας εβλεπε, μας ελεγε "Στην ευχη του θεου και της Παναγιας" σχηματιζοντας στον αερα σταυρο με το κωλοδαχτυλο, και εφευγε.

Οσο για τις υπηρεσιες κλπ που λες, μην ανησυχεις. Υπαρχουν και χειροτερα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε ποια περιοχη υπηρετεις ; Παντως γενικα τα ΤΘ δεν ειναι οτι πιο χαλαρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Θέλω κάτι λιγότερο από 2 μήνες για να απολυθώ. Αν και είμαι υγεινομικό, επειδή είμαι ο μοναδικός γιατρός εδώ που είμαι, εχω κι εγώ μια αρκετά μεγάλη εμπλοκή.
Αν και τα πράγματα εδώ είναι από καλά εως πολύ καλά (απόδειξη το ίντερνετ απ'όπου μιλάω τώρα ενώ είμαι μέσα), η εμπλοκή είναι εμπλοκή. Έχω να βγω 12 μέρες και συνεχίζουμε...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Θέλω κάτι λιγότερο από 2 μήνες για να απολυθώ. Αν και είμαι υγεινομικό, επειδή είμαι ο μοναδικός γιατρός εδώ που είμαι, εχω κι εγώ μια αρκετά μεγάλη εμπλοκή.
Αν και τα πράγματα εδώ είναι από καλά εως πολύ καλά (απόδειξη το ίντερνετ απ'όπου μιλάω τώρα ενώ είμαι μέσα), η εμπλοκή είναι εμπλοκή. Έχω να βγω 12 μέρες και συνεχίζουμε...:|
κ το πληρωνουμε εμεις αυτο ε?:mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Εγώ ήμουν Ναυτικό...
9 μήνες στην κόλαση της Φ/Γ Σαλαμις και 9 μήνες στον παιδότοπο της Σχολής Δοκίμων.
η εμπλοκή για εμένα ήταν τους πρώτους 9 μήνες που στεριά βλέπαμε κάθε περίπου 3 εβδομάδες μιας και ταξιδεύαμε συνεχώς.
Στο τέλος είχα μαζέψει περίπου 4 και κάτι μήνες επιπλέον αλλά δεν τους υπηρέτησα μιας και είχα το θάρρος-θράσος μια μέρα να απειλήσω τον υποδιοικητή (πλάκα1) οτι αν κάνω μια μερα παραπάνω εδω μέσα θα του έφερνα τα κανάλια να τους δείξω το χάλι του ΠΝ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι εγώ υγιειονομικό φυσικά.
Αλλά ανάλογα με τις τοποθεσίες που υπηρέτησα, αλλού ήταν καλά και αλλού καλύτερα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top