Πόσες (και ποιες) ξένες γλώσσες μιλάτε;

Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 222)

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
παιδιά,εγώ που ξεκίνησα από μικρή ξένες γλώσσες με αγγλικά γαλλικά ως πρώτη επαφή (εννοείται,περαν των ελληνικών :P),τελικά τις έκανα χόμπυ :D
τώρα μιλάω αγγλικά,γαλλικά,ιταλικά και ισπανικά σε άριστο επίπεδο κι άρχισα ήδη να μελετάω ρωσικά.
γενικώς πιστεύω ότι τα ρωσικά,όσο και τα τουρκικά,σταδιακά θα έχουν μεγάλη άνοδο.πρόκειται για αγορές που θα ανοίξουν σύντομα νέες προοπτικές στην Ευρώπη,και λίγοι θα είναι τότε όσοι θα μιλάν τις αντίστοιχες γλώσσες...:hmm:
πιστεύω ότι με τα ρώσικα έκανα καλή επιλογή για νέα γλώσσα
τα γερμανικά δεν τα θεωρώ σε καμιά περίπτωση κυρίαρχη γλώσσα στην Ευρώπη.πέραν των γερμανόφωνων λαών,άααντε και των πέριξ,οι υπόλοιποι ευρωπαίοι δεν τα μιλάνε.οι τάσεις γενικώς κλίνουν προς αγγλικά και ισπανικά.και στην αγγλία ισπανικά έχουν πρώτη ξένη γλώσσα,και γαλλία,και ιταλία,και Ρωσία και Σκανδιναβία ακόμη(ως επιλογής βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.

ne0ellinaC

Νεοφερμένος

Ο ne0ellinaC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια...σ όλους :)
εγω ξερω ελληνικά, γερμανικά και αγγλικα παρα πολυ καλα.. :D
αλλες γλωσσες με τις οποιες ασχολουμαι τωρα τελευταια ειναι
Τα ιαπονικα :P (ειμαι φαν των ΑΝΙΜΕ):clapup:
και τα ρωσσικα...γιατί οπως λένε μερικοί ειναι η γλώσσα του μελλοντος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Λοιπόν μιλάω αρκετά καλά Αγγλικά και Γαλλικά ενώ τα κουτσοκαταφέρνω στα Γερμανικά:P Iταλικά να μιλάω δεν ξέρω αλλά κάτι καταλαβαίνω λόγω του ότι είναι από τον ίδιο πυρήνα με τα γαλλικα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αγγλικά και Γαλλικά. Ψιλοκαταλαβαίνω λιγα ιαπωνικά απο τα anime Κι εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αγγλικά και πολύ θα ήθελα να μάιω γαλλικά και ισπανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Σήμερα ξεκίνησα ισπανικά :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
felicidades :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ξέρω λίγα ελληνικά όμως μιλάω άπταιστα τη γλώσσα του σώματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ξένες γλώσσες ???




Καμια :pfff:


Μιλώ μόνο τη δική μου .... που δεν είναι άλλη από τη γλώσσα της καρδιάς !




υγ : Είπα να το παίξω κουλτουρα κι ευαισθησία να' ουμε να " φάω " τον φαντασμένο που μας το έπαιξε ερωτιάρης :P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ μιλάω άριστα γαλλικά, πολύ καλά αγγλικά και καλά ισπανικά
Χαίρομαι γιατί τα γαλλικά άρχισαν να ανεβαίνουν πάλι και μάλιστα δυναμικά

Την πρώτη θέση μεταξύ των χωρών με τις μεγαλύτερες ξένες επενδύσεις στην Ελλάδα καταλαμβάνει η Γαλλία, ενώ οι επιχειρήσεις γαλλικών συμφερόντων έχουν δημιουργήσει 40.000 θέσεις εργασίας.


Όπως τόνισε, από τη Λάρισα, ο Γάλλος πρέσβης κ. Μπρούνο Ντελέ, οι επενδύσεις από γαλλικές εταιρείες τα τελευταία χρόνια έχουν αυξήσει κατακόρυφα το κεφάλαιο που έχουν κατευθύνει στην Ελλάδα.
Την ίδια στιγμή, υπάρχουν και σημαντικές αυξήσεις στους δείκτες εισαγωγών και εξαγωγών προϊόντων ανάμεσα στα δύο κράτη.
Ο κ. Ντελέ επισήμανε ακόμη ότι η Ελλάδα αποτελεί κύριο τουριστικό προορισμό για τους Γάλλους, αφού το 2006 επισκέφθηκαν τη χώρα μας περίπου 700.000 άτομα, ενώ για το τρέχον έτος εκτιμάται ότι θα σημειωθεί αύξηση 10%. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι επενδύσεις γαλλικών επιχειρήσεων καλύπτουν όλους τους κλάδους της παραγωγής και μεγάλη έμφαση έχει δοθεί στο ελληνικό λιανεμπόριο. Έτσι, τόσο η Carrefour, σε συνεργασία με τη Μαρινόπουλος, όσο και η αλυσίδα οπτικών Grand Optical έχουν αναπτύξει δίκτυα καταστημάτων σε διάφορες πόλεις της χώρας.
Νέα καταστήματα
Τελευταία προσθήκη στον κατάλογο των γαλλικών εταιρειών που διεισδύουν στη χώρα μας αποτελεί η άφιξη της Leroy Merlin, η οποία ειδικεύεται σε προϊόντα διακόσμησης και υλικά κατασκευών και ανοίγει υπερκατάστημα στο Εμπορικό Πάρκο του Αεροδρομίου «Ελ. Βενιζέλος». Το εγχείρημα της επέκτασης της Leroy Merlin στην Ελλάδα έχει αναλάβει η εταιρεία SGB ΑΕ Ελληνική Εταιρεία Ιδιοκατασκευών, που συστάθηκε γι αυτό τον σκοπό. Στο μετοχικό της κεφάλαιο συμμετέχει με 60% ο γαλλικός όμιλος και με 40% επιχειρηματικό σχήμα από μέλη της οικογένειας Φουρλή.
Να σημειωθεί ότι η Leroy Merlin ανήκει στον γαλλικό όμιλο ADEO, που είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος όμιλος στην Ευρώπη και πέμπτος στον κόσμο στον τομέα του, με παρουσία σε 9 χώρες και με δίκτυο 197 καταστημάτων.
https://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... 7818&tag=8 495

Όπως ανήγγειλε ο γάλλος Πρωθυπουργός, κ. Dominique de Villepin, μετά τη συνεδρίαση του Στρατηγικού Συμβουλίου Ελκυστικότητας στις 29 Ιανουαρίου 2007, οι ξένες άμεσες επενδύσεις στη Γαλλία, αυξημένες σχεδόν κατά 40 %, επέτρεψαν τη δημιουργία 35 000 θέσεων εργασίας το 2006.

Η Γαλλία κατέχει σήμερα, μαζί με την Κίνα, την τρίτη θέση παγκοσμίως όσον αφορά στις ξένες άμεσες επενδύσεις, ενώ είναι πρώτη στην ευρωζώνη.
https://www.ambafrance-gr.org/france_gre ... rticle1297
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Utopia

Νεοφερμένος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω μιλαω αριστα αγγλικα και γαλλικα,ενω τα ισπανικα μου ειναι σε αρκετα κατωτερο επιπεδο...θα τα τελειωσω οταν τελειωσω και το σχολειο...Εχω βαλει ως στοχο να φτασω στις 5 ξενες γλωσσες επειδη μου αρεσει τρελα.....!:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ξέρω να μιλάω πάρα πολύ καλά Ισπανικά:)
Ξέρω να μιλάω Αγγλικά:mad::mad:
Στο μέλλον θέλω να μάθω Ιταλικά ή Πορτογαλικά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ξέρω να μιλάω πάρα πολύ καλά Ισπανικά:)
Ξέρω να μιλάω Αγγλικά:mad::mad:
Στο μέλλον θέλω να μάθω Ιταλικά ή Πορτογαλικά:D

Τα Ιταλικά και τα Πορτογαλικά, εφόσον ξέρεις πολύ καλά Ισπανικά, θα σου φανούν παιχνιδάκι! :D:D:D

Εγώ ξέρω Αγγλικά, Ιταλικά, Ισπανικά και πολύ λίγα Γερμανικά, αλλά μόνο στα Αγγλικά μπορώ να μιλήσω γιατί στα υπόλοιπα μου λείπει η εξάσκηση γαμώτο!
Και θέλω πολύ να μάθω Ρώσικα, αφού θα τελειοποιήσω τα υπόλοιπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
Αγγλικά
Λίγα Νορβηγικά και λίγα Γερμανικά:D
Τα Ιταλικά και τα Γαλλικά μου φαίνονται πολύ εύκολα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Εγώ μιλάω πολύ καλά Αγγλικά και αρκετά καλά Γερμανικά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Μιλαω πολυ καλα Αγγλικά και Γερμανικά. Επισης ξέρω τέλεια Αρμένικα (ως μητρική γλώσσα) και μαθαίνω Ρώσικα τωρα.. Μετα το σχολείο θα αρχισω και Ισπανικα...
Α!!! Ξέχασα την πιο σημαντικη γλωσσα... Αυτη της καρδιας............... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αγγλικά, γαλλικά και μαθαίνω ισπανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Μιλάω άριστα Αγγλικά και πολύ καλά Γαλλικά. Ισπανικά κουτσοκαταλαβαίνω απο τα Γαλλικά τα Λατινικά και τις 500 ταινίες του Αλμοδοβάρ που έχω δει :P. Με το που θα τελειώσω με το καλό το λύκειο, θα ξεκινήσω ρώσικα και Ισπανικά !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αγγλικα αγγλικα και αγγλικα.

σαν ερωτηση για καλλιστεια μου ακουστηκε αυτη.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top