Παλέρμο Extreme : Απορίες/Απαντήσεις και γνώμες!

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
έχω και εγω 2 αποριες.
1) ο αρχιμαφιοζος ανακοινωνει την δολοφονια στη ΣΕ ή ο δολοφονος στον οποιο εχει ανατεθει ή απλως ο αρχιμαφιοζος ανακοινωνει την δολοφονια και τον δολοφονο στον οποίο την ανέθεσε ? (σας μπερδεψα?)
2)δεν ειναι ακριβως απορια, απλως δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα την επιπλεον ιδιοτητα του ΔΑ :hmm:
και κάτι ακόμα. αν διαβάσω το παλέρμο #38 δεν φαντάζομαι να εχει spoilers για τη σειρα έτσι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
έχω και εγω 2 αποριες.
1) ο αρχιμαφιοζος ανακοινωνει την δολοφονια στη ΣΕ ή ο δολοφονος στον οποιο εχει ανατεθει ή απλως ο αρχιμαφιοζος ανακοινωνει την δολοφονια και τον δολοφονο στον οποίο την ανέθεσε ? (σας μπερδεψα?)
2)δεν ειναι ακριβως απορια, απλως δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα την επιπλεον ιδιοτητα του ΔΑ :hmm:
1) Οι δολοφόνοι αποφασίζουν το βράδυ ποιος θα κάνει τη δολοφονία και ο αρχιμαφιόζος στέλνει πμ στη ΣΕ με το μαφιόζο που θα κάνει τη δολοφονία και το θύμα. Εάν βγει εκτός παιχνιδιού ο αρχιμαφιόζος, οι δολοφόνοι αποφασίζουν ποιος θα είναι ο νέος αρχιμαφιόζος και στέλνει αυτός τα πμ.

2) Είσαι δολοφόνος και κινδυνεύεις να βγεις από το παιχνίδι, γιατί έχεις 6 ψήφους. Ο ΔΑ έχει καταλάβει ότι είσαι μαφιόζος και θέλει να σε σώσει. Στέλνει λοιπόν πμ στη ΣΕ μεταξύ 20:05 και 20:10 και αλλάζει τις 8 ψήφους σου με τις 2 δικές μου που είμαι πολίτης. Άρα, αποκτώ εγώ 8 ψήφους και βγαίνω εκτός. Στο εξήγησα με παράδειγμα για να το καταλάβεις. Είναι ύπουλη ιδιότητα. :P
Χρειάζεται προσοχή όμως, γιατί ο ΔΑ δε γνωρίζει τους δολοφόνους και μπορεί να κάνει λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
1)
2) Είσαι δολοφόνος και κινδυνεύεις να βγεις από το παιχνίδι, γιατί έχεις 6 ψήφους. Ο ΔΑ έχει καταλάβει ότι είσαι μαφιόζος και θέλει να σε σώσει. Στέλνει λοιπόν πμ στη ΣΕ μεταξύ 20:05 και 20:10 και αλλάζει τις 8 ψήφους σου με τις 2 δικές μου που είμαι πολίτης. Άρα, αποκτώ εγώ 8 ψήφους και βγαίνω εκτός. Στο εξήγησα με παράδειγμα για να το καταλάβεις. Είναι ύπουλη ιδιότητα. :P
Χρειάζεται προσοχή όμως, γιατί ο ΔΑ δε γνωρίζει τους δολοφόνους και μπορεί να κάνει λάθος.
αν και παλι πηγες να με μπερδεψεις με τα 6 και τα 8, ενταξει καταλαβα! :P
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Χάρη,(βρήκα το όνομα από το Παλέρμο χεχε) στο #38 ο Ντεμ ήταν ΔΑ και έδιωξε την carpe σωστά;:redface:
Μου τα΄χε πει η Μελανία.
Μην πάρετε τη χαρά ότι διάβασα όλο το κατεβατό σας :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Ο Δημήτρης (dimijim) ήταν ο ΔΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
You're kindly requested να αποφασίσετε ποιος ήταν ΔΑ.:P
Ευχαριστώ.^
Εγώ ήμουν ο ΔΑ.
Απλά ο Νάουσα υπονοεί ότι δεν ήμουν επειδή δεν τον είχα καταλάβει ότι είναι μαφιόζος και πήγα να τον κάψω. Βέβαια κι αυτός για μαφιόζος έπαιζε τραγικά άσχημα. Τον αλχ και την έλενα που παίζαν επαγγελματικά τους κατάλαβα εγκαίρως και τους βοηθούσα πάντα με τον τρόπο μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ο γιατρός θα σώσει και το 1ο βράδυ κάποιον;
Επίσης βράδυ στο παιχνίδι θεωρείται το βράδυ της in real life?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Έφερα το φτυάρι :P

Οι ώρες της πόρνης δεν είναι ουσιαστικά η μεγαλύτερη αλλαγή πλέον;
Εδώ έχετε κοκκινίσει και αυτό με τις ώρες ψηφοφορίας, αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποια αλλαγή. Μέχρι 20:00 ψηφοφορία και 20:05-20:10 αλλαγή ψήφου, σωστά;
Επίσης, πλέον η πόρνη κοιμάται και την πρώτη νύχτα-μέρα με κάποιον; Δεν διευκρινίζεται αυτό.

+
Επειδή είχα μπερδευτεί στο προηγούμενο, προτείνω να προστεθεί το "έτσι αναγνωρίζεται από τον ντετέκτιβ και το μέντιουμ και μέσω του χρησμού της Πυθίας" και στην πόρνη όπως υπάρχει στον ΔΑ, αφού αναγνωρίζεται ως πολίτης και αυτή αν τα θυμάμαι καλά.

Και έτσι, κουβέντα να κάνουμε... Πλέον αποκλείεται σε όλα τα επόμενα όποιος μείνει από απουσίες;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Εδώ έχετε κοκκινίσει και αυτό με τις ώρες ψηφοφορίας, αλλά απ'ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποια αλλαγή. Μέχρι 20:00 ψηφοφορία και 20:05-20:10 αλλαγή ψήφου, σωστά;
Ναι, αλλά πλέον δε δεχόμαστε post στις 20:10. Μέχρι και το τελευταίο παιχνίδι, post γινόταν δεκτά μέχρι και στις 20:10 και το κλείδωμα γινόταν στις 20:11. Τώρα post γίνονται δεκτά μέχρι και στις 20:09 και το κλείδωμα γίνεται στις 20:10. Αυτό γιατί η παράταση είναι 5λεπτη, δηλαδή :05 :06 :07 :08 :09.

Επειδή είχα μπερδευτεί στο προηγούμενο, προτείνω να προστεθεί το "έτσι αναγνωρίζεται από τον ντετέκτιβ και το μέντιουμ και μέσω του χρησμού της Πυθίας" και στην πόρνη όπως υπάρχει στον ΔΑ, αφού αναγνωρίζεται ως πολίτης και αυτή αν τα θυμάμαι καλά.
Μπορεί να μπει κι αυτό ως διευκρίνιση. Είτε άμεσα, είτε στην επόμενη ανανέωση.
Πάντως ισχύει ότι κι η πόρνη ως πολίτης αναγνωρίζεται.
Ως μαφιόζοι αναγνωρίζονται μόνο τα μέλη της original μαφίας κι ο αντίπαλος μαφιόζος.

Και έτσι, κουβέντα να κάνουμε... Πλέον αποκλείεται σε όλα τα επόμενα όποιος μείνει από απουσίες;!
Όχι, μόνο στο επόμενο.
Αν πχ μείνεις από απουσίες στο #43 (χωρίς, κατά την κρίση της ΣΕ, να συντρέχει σοβαρός λόγος), χάνεις το δικαίωμα συμμετοχής στο #44 και μπορείς να παίξεις ξανά στο #45.
Το μέτρο αυτό υπήρχε άτυπα κι ίσχυε από το #40 και μετά, τώρα απλά μπήκε και τυπικά στους κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Λοιπόν. Πρώτη σημαντική πρόταση που θα εφαρμοστεί δοκιμαστικά.

Η πρόταση αυτή γίνεται με γνώμονα την συνήθεια των ΑΜ να ξεχνούν ότι κερδίζουν μόνοι τους και να παίζουν ως καθαρά πολίτες και να εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι μπορούν να βγουν μόνο με ψηφοφορία. Έτσι ερχόμαστε να προτείνουμε ένα νέο κάρφωμα με στόχο να περιοριστεί αυτή του η δράση.

Το κάρφωμα έχει ως εξής:
Κάρφωμα Βεντέτα
Μία φορά σε όλο το παιχνίδι όταν οι μαφιόζοι είναι τουλάχιστον δύο έχουν το δικαίωμα να εκτελέσουν το κάρφωμα – Βεντέτα.
Ένας μαφιόζος έχει το δικαίωμα να υποδείξει μυστικά (με πμ στην ΣΕ) έναν παίκτη ως τον Αντίπαλο Μαφιόζο, με τα εξής πιθανά αποτελέσματα:



  • Αν ο μαφιόζος δεν πετύχει τον ΑΜ, τότε το κάρφωμα αποτυγχάνει και αποχωρεί οριστικά από το παιχνίδι.
  • Αν ο μαφιόζος πετύχει τον ΑΜ, τότε το κάρφωμα πετυχαίνει και αποχωρούν οριστικά, ο Αντίπαλος Μαφιόζος, ο Μαφιόζος που εκτελεί το κάρφωμα και ένας παίκτης, που δεν ανήκει τυπικά στην μαφία. Ο τρίτος παίκτης αποχωρεί τυχαία.


Ειδικες συνθήκες:

  • Το κάρφωμα-Βεντέτα μπορεί να εκτελεστεί μόνο μέχρι ένα σημείο του παιχνιδιού. Αυτό έχει ως εξής:

    α) Σε παιχνίδι 16-18 παικτών, το κάρφωμα – Βεντέτα μπορεί να εκτελεστεί μόνο κατά τους τρεις (3) πρώτους γύρους, ξεκινώντας από το βράδυ μετά την πρώτη ψηφοφορία.
    β) Σε παιχνίδι 18-20 παικτών, το κάρφωμα – Βεντέτα μπορεί να εκτελεστεί μόνο κατά τους τέσσερις (4) πρώτους γύρους, ξεκινώντας από το βράδυ μετά την πρώτη ψηφοφορία.
    γ) Σε παιχνίδι 20-24 παικτών, το κάρφωμα – Βεντέτα μπορεί να εκτελεστεί μόνο κατά τους πέντε (5) πρώτους γύρους, ξεκινώντας από το βράδυ μετά την πρώτη ψηφοφορία.
    δ) Σε παιχνίδι άνω των 24 παικτών, το κάρφωμα – Βεντέτα μπορεί να εκτελεστεί μόνο όσο είναι ακόμη ενεργοί τουλάχιστον το 50% των αρχικών παικτών.
    Η ΣΕ θα δηλώνει κάτα την διάρκεια του παιχνιδιού, πότε θα δέχεται το κάρφωμα – Βεντέτα.
  • Το κάρφωμα – Βεντέτα δεν μπορεί να συμβεί στο ίδιο παιχνίδι με το κάρφωμα – μακελειό. Οι μαφιόζοι δηλαδή, θα μπορούν να κάνουν μόνο ένα από τα δύο αυτά καρφώματα.
  • Ο παίκτης που αποχωρεί μαζί με τον Μαφιόζο που εκτελεί το κάρφωμα, και τον ΑΜ, αποφασίζεται τυχαία, με κλήρωση από την ΣΕ, ανάμεσα από τους παίκτες που δεν ανήκουν τυπικά στην μαφία (σύμφωνα με την απάντηση που θα έπαιρνε ο Ντετέκτιβ ή ο Χρησμός της Πυθίας).

Να αναφέρω κάποια σημαντικά στοιχεία.


  • Οι ρήτρες έχουν μπει για να μην δώσουμε απλώς άλλο ένα όπλο στην μαφία, αλλά για να περιορίσουμε την ανεξέλεγκτη δράση των ΑΜ που ξεκινούν να δίνουν τον μαφιόζο τους χωρίς στοιχεία, από τους πρώτους γύρους. Οπότε δεν θέλουμε η μαφία να μπορεί να το χρησιμοποιεί προς το τέλος του παιχνιδιού, όπου έχει πολύ καλή εικόνα για το ποιοι είναι οι ρόλοι, γιατί τότε και δίνουμε ένα πολύ δυνατό όπλο στην μαφία και πρακτικά στερούμε από τον ΑΜ την δυνατότητα να κερδίζει μόνος του.
  • Η αποχώρηση και του μαφιόζου που εκτελεί το κάρφωμα γίνεται για να μην αναιρείται η ιδιότητα του ΑΜ να διώχνει τον δολοφόνο του και για να μην μετατραπεί ο ΑΜ σε δεύτερο πληροφοριοδότη.
  • Η αποχώρηση δεύτερου πολίτη(η πόρνης και ΔΑ) γίνεται για να υπάρχει και κάποιο κίνητρο στην μαφία να εκτελέσει αυτό το κάρφωμα. Διότι αλλιώς δεν θα γίνεται ποτέ και θα είναι σαν την δολοφονία του ΑΜ, που δεν γίνεται (σχεδόν) ποτέ.
  • Η επιλογή του δεύτερου πολίτη γίνεται με κλήρωση, διότι δεν υπάρχει κάποιος ρόλος που να μπορεί(ή να είναι δίκαιο) να αποχωρεί μαζί με τον ΑΜ και φυσικά γιατί βοηθάει επιπλέον την μαφία στο να καταλάβει τους ρόλους των υπόλοιπων παικτών. Επίσης για να υπάρχει κάποιο ρίσκο για την μαφία να χάσει κάποιον δικό της αν δεν την ευνοήσει η τύχη.
Σε γενικές γραμμές αυτό είναι το κάρφωμα του ΑΜ και το σκεπτικό πίσω του. Δεν είναι τελεσίδικη απόφαση, αλλά δοκιμαστική. Αν δεν λειτουργεί, θα αλλαχθεί ή θα καταργηθεί και τελείως.
Περιμένουμε και τις δικές σας ιδέες και προτάσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Και μιας και μπήκαμε σε αυτή τη διαδικασία, εγώ θα πάω στην άλλη άκρη και θα απασχολήσω την ομήγυρη με κάτι που σκεφτόμουν σχετικά με την Άμεση Προφυλάκιση και την Τυμβωρυχία.
Έχουμε δει την μαφία να παίζει Άμεση Προφυλάκιση και με διαφορά μετά βίας λεπτού, να παίζει την Τυμβωρυχία, διώχνοντας οριστικά τον παίκτη που επιλέγει από το παιχνίδι.
Η αλήθεια είναι ότι δεν με πείραζε, ακόμη και όταν μου το έκαναν, γιατί δεν αντιβαίνει σε κάποιον κανόνα. Μετά το σκέφτηκα λίγο καλύτερα...

Παίζοντας ΑΠ και απ' ευθείας Τυμβωρυχία, η μαφία παρακάμπτει την Ακύρωση Προφυλάκισης - ουσιαστικά την αναιρεί, κάτι το οποίο είναι καταχρηστικό και μεροληπτικό κατά των πολιτών. Οπότε, θα πρότεινα ως αλλαγή, η Τυμβωρυχία στην ΑΠ να παίζεται μόνο αφού παρέλθει η προθεσμία για την Ακύρωση Προφυλάκισης. Το θεωρώ δίκαιο. Ποια η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Θα συμφώνησω με τη Ζωή στο θέμα της Αμεσης Προφυλάκισης κ Τυμβωρυχίας (ήταν ωραίο οταν το κάναμε :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Θα συμφώνησω με τη Ζωή στο θέμα της Αμεσης Προφυλάκισης κ Τυμβωρυχίας (ήταν ωραίο οταν το κάναμε :redface: )

Καλό ήταν, δεν αντιλέγω! :P

Αλλά το κάρφωμα του ΑΜ - Βεντέτα, επείγει περισσότερο. Ποια η γνώμη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και μιας και μπήκαμε σε αυτή τη διαδικασία, εγώ θα πάω στην άλλη άκρη και θα απασχολήσω την ομήγυρη με κάτι που σκεφτόμουν σχετικά με την Άμεση Προφυλάκιση και την Τυμβωρυχία.
Έχουμε δει την μαφία να παίζει Άμεση Προφυλάκιση και με διαφορά μετά βίας λεπτού, να παίζει την Τυμβωρυχία, διώχνοντας οριστικά τον παίκτη που επιλέγει από το παιχνίδι.
Η αλήθεια είναι ότι δεν με πείραζε, ακόμη και όταν μου το έκαναν, γιατί δεν αντιβαίνει σε κάποιον κανόνα. Μετά το σκέφτηκα λίγο καλύτερα...

Παίζοντας ΑΠ και απ' ευθείας Τυμβωρυχία, η μαφία παρακάμπτει την Ακύρωση Προφυλάκισης - ουσιαστικά την αναιρεί, κάτι το οποίο είναι καταχρηστικό και μεροληπτικό κατά των πολιτών. Οπότε, θα πρότεινα ως αλλαγή, η Τυμβωρυχία στην ΑΠ να παίζεται μόνο αφού παρέλθει η προθεσμία για την Ακύρωση Προφυλάκισης. Το θεωρώ δίκαιο. Ποια η γνώμη σας;

Μιας και μπήκαμε στον χόρο, ας πω κι εδώ την γνώμη μου.
Διαφώνω ριζικά με αυτό, καθώς μια χαρά μπορεί και οποιοσδήποτε πολίτης να κάνει το ίδιο με την τυμβωρυχία και στην τελική θεωρητικά μπορεί να το κάνει και ένας παικτης μόνος του.
Επιπλέον, το παιχνίδι είναι και παιχνίδι τακτικής, το πότε και σε ποιον θα παιχτεί μία τυμβωρυχία είναι προφανώς κομμάτι αυτής, όσο κι αν σε κάποιες περιπτώσεις δεν μας αρέσει. Ούτε κι εγώ θα ήθελα να φάω μία ΑΠ και μια τυμβωρυχία μέσα σε ελάχιστο χρόνο, αλλά το ξαναλέω, αυτό θα μπορούσε να το κάνει οποιοσδήποτε για οποιονδήποτε. Ότι η μαφία λόγω συννενόησης μπορεί να το κάνει πιο αποτελεσματικά δεν σημαίνει πως πρέπει να καταργηθεί.
Και στην τελική, αν είναι να καταργήσουμε οτιδήποτε μπορεί να εκμεταλλευτεί η μαφία προς όφελός της, μάλλον πρέπει να σταματήσουμε να παίζουμε. Ή να μην δίνουμε κάρτες στην μαφία. Δεν διαφωνώ ότι πρέπει να προστατεύονται και οι πολίτες από foul play, αλλά το παρακάνουμε και μάλιστα υπερβολικά με κάτι τέτοια.

Επίσης, αν τυχόν θέλουν όλοι να γίνεται αυτό τότε θα πρέπει να συμβαίνει με όλες τις κάρτες και ρόλους που επεμβαίνουν στα φαντάσματα(νεκροφάνεια, Ηχώ, Χρησμός, αλλά και μέντιουμ) μέχρι να περάσει η διορία της ΑΠ. Δηλαδή ο προφυλακισμένος να μην είναι φάντασμα για αυτές τις πέντε ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Για την αλληλεπίδραση της Τυμβωρυχίας με την ΑΠ θα διαφωνήσω. Είναι μια κίνηση που μπορεί να γίνει και από πολίτες και από μαφιόζους, χωρίς να υπάρχει κάποιος περιορισμός. Το πλεονέκτημα που έχουν οι μαφιόζοι είναι ότι συννενοούνται μεταξύ τους, οπότε, για πρακτικούς λόγους, είναι σαν να έχουμε ένα άτομο με 12 κάρτες και όχι έξι άτομα με 2 κάρτες το καθένα. Άρα, υπάρχει καλύτερη πιθανότητα να έχουν ταυτόχρονα Τυμβωρυχία και ΑΠ, από ότι αυτές οι δύο κάρτες να πέσουν στα χέρια συγκεκριμένου πολίτη, που θα εκτελέσει το πλάνο ΑΠ->Τυμβωρυχία.

Στην τελική, πιστεύω ότι πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι η μαφία συνεργάζεται και μπορεί να το εκτελέσει καλύτερα από ότι οι πολίτες και όχι από την τακτική αυτή καθ' αυτή.


Για το Κάρφωμα ΑΜ, η μόνη αλλαγή που πιστεύω θα ήταν καλό να γίνει είναι να αφαιρεθεί η πιθανότητα ο επιπλέον ρόλος που θα βγει να είναι η Πόρνη ή ο ΔΑ. Από τη στιγμή που ο μαφιόζος φεύγει μαζί με τον ΑΜ, το κάρφωμα-βεντέτα δεν διαφέρει πολύ από μια τυπική δολοφονία. Επομένως, δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο για την μαφία να εκτελέσει αυτήν την ενέργεια, ειδικά νωρίς στο παιχνίδι, όπου η απώλεια ενός μαφιόζου κοστίζει περισσότερο. Θεωρώ ότι από μόνη της είναι μια αντιπαραγωγική κίνηση από την πλευρά της μαφίας και, αφού ενέχει τον κίνδυνο να φύγει και δεύτερος δικός τους παίκτης, είναι περισσότερο ζημιογόνα, παρά κερδοφόρα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Χωρίς να το έχω σκεφτεί ενδελεχώς (θα το κάνω όσο περνάνε οι ώρες) σχετικά με το κάρφωμα του ΑΜ σαν αρχική σκέψη έχω οτι δεν υπάρχει πιθανότητα οι μαφιόζοι να επιλέξουν να χάσουν έναν δικό τους μόνο και μόνο για να φάνε τον ΑΜ και έναν πολίτη τους οποίους μπορούν να φάνε με ψηφοφορίες - κάρτες - δολοφονίες με τόση ευκολία. Στους μαφιόζους τα νούμερα είναι ζήτημα ζωής και θανάτου αφού μπορούν να καθορίσουν στη λεπτομέρεια τη νίκη ή την ήττα, όπως έγινε και στο προηγούμενο παιχνίδι στο οποίο μέτρησαν τόσο πολύ οι λεπτομέρειες. Ξαναλέω, δεν το έχω σκεφτεί πολύ και ίσως στην πορεία έχω άλλη άποψη, ξέρω οτι εσείς το έχετε σκεφτεί πολύ καλά και πολλές ώρες και δε θέλω να παρέμβω στον κόπο που κάνατε. Πάντως είναι μια πολύ καλή σκέψη και προσθήκη για το παιχνίδι, άσχετα αν εγώ σαν μαφία δεν θα το έκανα ποτέ. ;)

Σχετικά με την ΑΠ και την ακύρωσή της συμφωνώ με τη Ζωή. Εφόσον υπάρχει η ακύρωση για 5 ώρες πρέπει να δοθεί η ευκαιρία να παιχτεί πριν την τυμβωρυχία άσχετα αν έχει παιχτεί η ΑΠ από μαφία ή πολίτες. Εξάλλου το να παιχτεί μια ακύρωση ΑΠ δίνει στοιχεία στους παίκτες. Ήδη η ΑΠ χρησιμοποιείται σε ώρες που πολύ δύσκολα κάποιος θα είναι ξύπνιος για να παιχεί η ακύρωση. Σκεφτείτε επίσης οτι αν στο τέλος του παιχνιδιού κάποιος παίξει ΑΠ η οποία καθορίζει τη νίκη μιας ομάδας, προτού τελειώσει το παιχνίδι η ΣΕ περιμένει 5 ώρες για την ακύρωση για να λήξει το παιχνίδι, οπότε γιατί να μη γίνεται αυτό και πριν την τυμβωρυχία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Επίσης, αν τυχόν θέλουν όλοι να γίνεται αυτό τότε θα πρέπει να συμβαίνει με όλες τις κάρτες και ρόλους που επεμβαίνουν στα φαντάσματα(νεκροφάνεια, Ηχώ, Χρησμός, αλλά και μέντιουμ) μέχρι να περάσει η διορία της ΑΠ. Δηλαδή ο προφυλακισμένος να μην είναι φάντασμα για αυτές τις πέντε ώρες.
Εγώ πολύ περισσότερο θα συμφωνήσω με το παραπάνω. Εφόσον δε θα μπορεί να παιχτεί η Τυμβωρυχία σε άτομο που έχει δεχθεί την ΑΠ, κάτι που είναι προς συζήτηση κατά πόσο είναι σωστό ή όχι, θα πρέπει να δημιουργηθεί μια νέα κατάσταση, ας την πούμε Προφυλακισμένος και το μόνο που θα μπορεί να δράσει πάνω του να είναι η κάρτα ακύρωσης της ΑΠ. Ο Προφυλακισμένος δηλαδή να μη μπορεί να επανέλθει με νεκροφάνεια, να μη μπορεί να φύγει με τυμβωρυχία, να μη μπορεί να μιλήσει με Ηχώ, να μη μπορεί να ρωτήσει γι αυτόν ο Ντέτεκτιβ (αφού αυτός ρωτάει μόνο για ενεργούς), να μη μπορεί να ρωτήσει γι αυτόν το Μέντιουμ (αφού αυτό ρωτάει μόνο για φαντάσματα) και να μη μπορεί όσο είναι στο στάδιο αυτό να επιλεχθεί απ οποιοδήποτε ρόλο που δρα νύχτα (Πόρνη, Αυτοκράτορα, Γιατρό, Δικηγόρο). Μόνο ίσως το Όνειρο να μπορεί να παιχθεί στον Προφυλακισμένο, αφού η κάρτα αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για ενεργό παίχτη και για φάντασμα.
Αυτά, εφόσον αποφασίσετε ότι η Τυμβωρυχία θα πρέπει να διαχωριστεί από την ΑΠ. Κάτι για το οποίο τείνω προσωπικά να διαφωνήσω, για τους λόγους που ανέλυσε ο Ακριβός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
η Τυμβωρυχία θα πρέπει να διαχωριστεί από την ΑΠ.

Μα δεν είδα πουθενά να είπε η Ζωή να μην μπορεί να παιχτεί τυμβωρυχία! (λάθος κατάλαβα;:hmm:) Είπε απλά να περιμένουμε 5 ώρες την ακύρωση προφυλάκισης όπως θα έκανε η ΣΕ όταν το παιχνίδι λήγει με την ΑΠ και περιμένει 5 ώρες μήπως παιχτεί η ακύρωση ΑΠ. Αφύ παρέλθουν οι 5 ώρες μπορεί να παιχτεί και η τυμβωρυχία κανονικά. Με αυτό βοηθάμε λίγο τους πολίτες οι οποίοι είναι σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τους μαφιόζους που έχουν όλες τις κάρτες τους φανερές μεταξύ τους και αναλόγως σχεδιάζουν τις κινήσεις τους ενώ οι πολίτες δεν το έχουν αυτό (εκτός συγκατοίκων).

Η ΑΠ και άμεση τυμβωρυχία δίνει το δικαίωμα τουλάχιστον μια φορά στη μαφία να διώξει οριστικά παίκτη με πολύ καλό ρόλο (γιατί θα την παίξουν σίγουρα όταν λίγο πολύ οι ρόλοι έχουν φανεί ή μετά από όνειρο). Ας προσπαθήσουμε να μετριάσουμε αυτή τη σιγουριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 21 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top