5 Πράγματα που δεν ξέρετε για μένα…

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
4)εχω septum αλλα η μαμα ΔΕΝ το 3ερει

μα δεν το έχει δεί;;; :P

-----------------------
στο θέμα μας:
1)Έχω ως όνειρο να πάω τουλάχιστον μία φορά εξωτερικό, να μάθω ιταλικά και να παίζω βιολί.
2)Δεν μαρέσει η γυμναστική αλλά λατρεύω το χορό.
3)Έχω κακαριστικό και πραγματικά αξέχαστο γέλιο:D.
4)Μαρέσει η ταβανοθεραπεία και το να σκέφτομαι πράγματα που αποκλείεται να συμβούν αν και θα ήθελα
5)σε λίγα χρόνια θα ήθελα να κάνω side labret piercing

αυτάαααααα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frida_sp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
δν τ φοραω μπροστα της ρεεε!!

1)κουρευτηκα σημερα
2)εχω facebook μ μια φιλη μ
3)εχω κ tumblr
4)εχω κ msn...
5)αγορασα αδιαβροχο αλλα δν εχω τι να βαλω στν ανασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Είμαι λιγάκι γλωσσού :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
  • μεχρι τα 12 δεν ετρωγα αλλο κρεας εκτος απο κοτοπουλο, η χοιρινη μπριζολα μου φαινοταν χαλια.

  • ακομα δεν ξερω κολυμπι παροτι φετος εκανα φιλοτιμες προσπαθειες

  • οταν ασχολουμαι με δουλειες του σπιτιου προσπαθω για το βελτιστο αποτελεσμα απο αποψη συμμετριας και καθαριοτητας (σε σημειο να συγκρινω εως χιλιοστο το υψος βιβλιων για να τα βαλω στη σωστη σειρα απο το μεγαλυτερο στο μικροτερο)
  • οταν γεννηθηκα λογω μικρης διακοπης της γεννας το πανω μισο του κεφαλιου μου ηταν μπλαβι ενω τα μαλλια που ειχα ως εμβρυο ηταν ακαταστατα. η μαμα μου αργοτερα μου εξομολογηθηκε οτι καποια στιγμη μου γυρισε την πλατη και κοιταγε το μωρο της διπλανης που ηταν πανεμορφο.:worry:
  • το αποτελεσμα της εφηβειας ηταν για μενα στροφη 180 μοιρων. απο μικρη κουκλιτσα, καλη μαθητρια, με ροζ νυχια, ροζ δωματιο, κουκλακια και ευαισθητη να ειμαι υπερμαχος της λογικης (σε βαθμο αναισθησιας), να διαβαζω ελαχιστα και να εχω ξεγραψει ο,τιδηποτε girly (εκτος απο το δωματιο το οποιο λειτουργει σαν υπενθυμιση του παρελθοντος). τελευταια αναπολω τις παλιες μερες κυριως γιατι μου φαινεται αδυνατο να ξαναγυρισω εκει.
  • μικρη ημουνα ησυχη σε βαθμο κακουργηματος. συχνα η μαμα φωναζε "μαριαα" "ναι;" "ζεις;" "ναι" . καθομουν και επαιζα μονη μου. Ακομα μου αρεσει να περναω χρονο μονη μου αλλα ως αναισθητη διωχνω τους ανθρωπους απο γυρω μου απροκαλυπτα. (εκφραζομαι λιγο ωμα στο στεκι αλλα μαλλον τα διατυπωνω μηπως και τα συνηδητοποιησω αυτα που κανω)
  • θυμαμαι ακομα μια ιστορια που περιεγραψε ενας συμμαθητης μου μες στην ταξη στην β΄δημοτικου. Οτι ειχε παει να αναψει το φως οντας βρεγμενος και τον χτυπησε ρευμα. απο τοτε το σκεφτομαι καθε φορα που αγγιζω διακοπτη,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
1)έχω μεγάλη αδυναμία στα λούτρινα
2)είμαι εθισμένη στις ταινίες
3)θέλω κάποια στιγμή στο μέλλον να πάρω ένα σκύλο:kissing:
4)πίνω πολλά λίτρα νερό τη μέρα
5)θα ήθελα να είχα μάθει μπαλέτο μικρότερη,τώρα είναι αργά...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
1.Ειμαι πολυ καλη στον γραπτό λογο.
Μαλιστα σκεφτομαι να ασχολιθω κι
επαγγελματικα (εχω καιρό μπροστά μου)

2.Ειμαι παντοτε χαμογελαστη!!!
Ποτέ δεν χανω το χαμογελο μου.
Γιατί το χαμόγελο μου είναι η δύναμη μου...

3.Οταν ημουν μικρή το κομμωτήριο
το ελεγα κουρευτιριο. (Ειχε και λιγη λογικη
αφου εκεί κουρευομαστε.)

4.Δεν ειμαι απο τον Ωρωπό αλλά απο
την Αθηνα απλα εχω μετακομίσει.

5.Εχω μπει μια και τελευταία φορα
παραστατης!!! Στην εκτη δημοτικού
την 25η Μαρτίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
1. Η σοκολάτα και ο καφές ειναι οι αδυναμίες μου. Ο συνδυασμός τους ειναι ακομα καλύτερος.
2. Οταν ειμαι κουρασμένη κάθε απόπειρα να επικοινωνήσετε μαζί μου θα παει χαμένη :P Δεν λειτουργώ οταν ειμαι κουρασμένη
3. Το όνειρο μου ειναι να ταξιδέψω στην Ασία (Ιαπωνία κυρίως)
4. ...καιιι να εχω μια καλη επαγγελματική πορεία, γενικά ειμαι φιλόδοξη
5. Θελω πολυ ενα σκυλάκι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
1 To Κουκουβάγιας δεν είναι το πραγματικό μου επώνυμο, αλλά Διομήδης είναι το όνομα μου :D
2 Είμαι ομοφυλόφιλος :yes:
3 Τις γυναίκες τις αγαπάω πολύ γιατί είναι το "κλειδί" σε όλα :kissing:
4 Είμαι σε θέση να γνωρίζω ανά πάσα στιγμή τι συμβαίνει σε ένα βαπόρι (δικό μας) που αρμενίζει πχ στη νότια κίνα, μέχρι πόση "βρωμιά" έχει πιάσει η γάστρα του, και πόσο επηρεάζει αυτό την ταχύτητα πλεύσης του :cool2:
5 Γνωρίζω για τους περισσότερους από εσάς, πολύ περισσότερα από όσα φαντάζεστε :redface:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
1) Για 10 χρόνια ήθελα να γίνω ηλεκτρολόγος. Έφτασα 17 χρονών και συνειδητοποίησα ότι δεν καταλάβαινα φυσική καθόλου. Τρεις καθηγητές άλλαξα, αλλά τελικά εγώ ήμουν το πρόβλημα. Προφανώς ηλεκτρολογία χωρίς φυσική δεν γίνεται.
2) Είμαι μισός έλληνας μισός βούλγαρος. Μιλάω και τις δύο γλώσσες.
3) Προτιμώ τις γάτες από τα σκυλιά, αλλά προτιμώ τα καναρίνια/παπαγαλάκια περισσότερο απ' όλα.
4) Δεν πίνω καφέ γενικά, παραμόνο λάττε κι αυτό μια φορά στο τρίμηνο
5) Προτιμώ λευκή σοκολάτα μόνο
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Λοιπον ειναι ασχημα αλλα θα τα γραψω για μενα σιγουρα ισχυει αυτο που εγραψε η Μαλβινα "
Το πιο ωραίο γέλιο ανήκει
στα προσωπάκια που φτιάχτηκαν από πίκρες και από
δάκρυα, από ξεφτίλες και στριμώγματα…"
1.μεγαλωσα σε τοξικη οικογενεια με μια χάλια εφηβεια καταθλιπτικη τελειως
2.εφυγα στα 17 μου ως φοιτητρια και δεν ξαναγυρισα ποτέ
3.στα 23 μου οταν πηγα για δουλεια επεσα θυμα βιασμου,δεν το εμαθε κανεις παρα μονο η κολλητη μου
4.εχω βιωσει κακοποιηση μεσα σε μια σχεση
5.εκανα μια προσπαθεια τοτε στην εφηβεια αυτοκαταστροφης μου ευτυχως που δεν ολοκληρωθηκε και πηγα σε ψυχολογο και ευτυχως ειμαι οπως με βλεπετε.Νιωθω καλα με μενα πλεον και ζω τη ζωη που θελω.
 

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
1) Καταφερα να εκπληρωσω το παιδικο μου ονειρο πυ ηταν να γινω συγγραφεας. Εχω γραψει πεντε βιβλια τα οποια βρισκονται υπο εκδοση.
2) Οταν ημουν στο γυμνασιο μου εκαναν μπουλινγκ. Ωστοσο, στην τελευταια ταξη του γυμνασιου οι ιδιοι που καποτε μου εκαναν μπουλινγκ αρχισαν να ζητανε απο μενα βοηθεια στα μαθηματα.
3) Περασα ιατρικη πηγαινοντας φροντιστηριο μονο στην γ λυκειου και αυτο μετα τα Χριστουγεννα
4) Το πρωτο μου βιβλιο ηταν ενα βιβλιο με αξιοπεριεργες πληροφοριες του στυλ "Ηξερες οτι το χταποδι εχει τρεις καρδιες;" κλπ τις οποιες τις ανελυα.
5) Μικρος πηγαινα πολεμικες τεχνες (ζιου ζιτσου, ταε κβοντο) και ειχα την πρασινη ζωνη.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον ειναι ασχημα αλλα θα τα γραψω για μενα σιγουρα ισχυει αυτο που εγραψε η Μαλβινα "
Το πιο ωραίο γέλιο ανήκει
στα προσωπάκια που φτιάχτηκαν από πίκρες και από
δάκρυα, από ξεφτίλες και στριμώγματα…"
1.μεγαλωσα σε τοξικη οικογενεια με μια χάλια εφηβεια καταθλιπτικη τελειως
2.εφυγα στα 17 μου ως φοιτητρια και δεν ξαναγυρισα ποτέ
3.στα 23 μου οταν πηγα για δουλεια επεσα θυμα βιασμου,δεν το εμαθε κανεις παρα μονο η κολλητη μου
4.εχω βιωσει κακοποιηση μεσα σε μια σχεση
5.εκανα μια προσπαθεια τοτε στην εφηβεια αυτοκαταστροφης μου ευτυχως που δεν ολοκληρωθηκε και πηγα σε ψυχολογο και ευτυχως ειμαι οπως με βλεπετε.Νιωθω καλα με μενα πλεον και ζω τη ζωη που θελω.

Άνθρωποι που 'χουν περάσει δια πυρός και σιδήρου κι έχουν καταφέρει να σταθούν και πάλι στα πόδια τους ΚΑΙ να διατηρήσουν αλώβητες τις καλές τους πλευρές, έχουν την απόλυτη εκτίμησή μου.

1. Δεν μ' αρέσουν οι φλύαροι άνθρωποι (αυτοί που 'χουν κενότητα στα λόγια τους, όχι απαραίτητα όσοι μιλάνε πολύ αλλά λένε ενδιαφέροντα πράματα). Δείχνουν κοντή αντίληψη, καθώς τα περισσότερα που μπορούμε να μάθουμε τα κερδίζουμε με την παρατηρικότητά μας και ακούγοντας/αφουγκράζοντας.
2. "Έχω τόσες ταινίες που θέλω να δω" και το επόμενο λεπτό κάνω κλικ στην επόμενη σειρά.
3. Είδα κατόπιν εμπειρίας πως "όταν μπεις στον χορό, χορεύεις" και "στις δυσκολίες θα βρεις τις δυνάμεις που νόμιζες ότι δεν είχες ποτέ".
4. Θα μου άρεσε ν' ασχοληθώ επαγγελματικά με την ψυχολογία.
5. Θεωρώ πως απ' τα γοητευτικότερα στοιχεία σε κάποιον/α είναι κατά πόσο εγκεφαλικά δουλεύει.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
1) Καταφερα να εκπληρωσω το παιδικο μου ονειρο πυ ηταν να γινω συγγραφεας. Εχω γραψει πεντε βιβλια τα οποια βρισκονται υπο εκδοση.
2) Οταν ημουν στο γυμνασιο μου εκαναν μπουλινγκ. Ωστοσο, στην τελευταια ταξη του γυμνασιου οι ιδιοι που καποτε μου εκαναν μπουλινγκ αρχισαν να ζητανε απο μενα βοηθεια στα μαθηματα.
3) Περασα ιατρικη πηγαινοντας φροντιστηριο μονο στην γ λυκειου και αυτο μετα τα Χριστουγεννα
4) Το πρωτο μου βιβλιο ηταν ενα βιβλιο με αξιοπεριεργες πληροφοριες του στυλ "Ηξερες οτι το χταποδι εχει τρεις καρδιες;" κλπ τις οποιες τις ανελυα.
5) Μικρος πηγαινα πολεμικες τεχνες (ζιου ζιτσου, ταε κβοντο) και ειχα την πρασινη ζωνη.

Το βιβλίο με τις αξιοπερίεργες πληροφορίες κυκλοφορεί; Αν ναι, θα ήθελα να μου πεις τον τίτλο για να το αγοράσω, μου αρέσουν πολύ κάτι τέτοια! :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπον ειναι ασχημα αλλα θα τα γραψω για μενα σιγουρα ισχυει αυτο που εγραψε η Μαλβινα "
Το πιο ωραίο γέλιο ανήκει
στα προσωπάκια που φτιάχτηκαν από πίκρες και από
δάκρυα, από ξεφτίλες και στριμώγματα…"
1.μεγαλωσα σε τοξικη οικογενεια με μια χάλια εφηβεια καταθλιπτικη τελειως
2.εφυγα στα 17 μου ως φοιτητρια και δεν ξαναγυρισα ποτέ
3.στα 23 μου οταν πηγα για δουλεια επεσα θυμα βιασμου,δεν το εμαθε κανεις παρα μονο η κολλητη μου
4.εχω βιωσει κακοποιηση μεσα σε μια σχεση
5.εκανα μια προσπαθεια τοτε στην εφηβεια αυτοκαταστροφης μου ευτυχως που δεν ολοκληρωθηκε και πηγα σε ψυχολογο και ευτυχως ειμαι οπως με βλεπετε.Νιωθω καλα με μενα πλεον και ζω τη ζωη που θελω.

Απ' την αρχή κατάλαβα ότι όλος αυτός ο ενθουσιασμός και η αισιοδοξία που υπάρχουν στα μηνύματά σου μαρτυρούν έναν άνθρωπο που έχει περάσει δύσκολες εμπειρίες, αλλά ποτέ δε φανταζόμουν ότι έχεις περάσει τόσο πολλά! Κυρίως υποπτευόμουν το 1ο και το 4ο. Χαίρομαι πολύ που κατάφερες μετά από όλα αυτά να πατήσεις στα πόδια σου και να βρεις τον εαυτό σου, ελάχιστοι μπορούν να επιστρατεύσουν τόση ψυχική δύναμη. Κι από μένα respect λοιπόν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

4. Θα μου άρεσε ν' ασχοληθώ επαγγελματικά με την ψυχολογία.

Θα ήσουν εξαιρετική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσον αφορά τον εαυτό μου,

1. Όταν μου πηγαίνουν όλα καλά για πολλές μέρες συνεχόμενα, αρχίζω να αισθάνομαι ανασφάλεια και πως κάτι πολύ κακό θα με βρει στην πορεία, το οποίο συνήθως με βρίσκει (και δεν είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία).
2. Έχω σοβαρές υποψίες πως μια περίοδο της ζωής μου πέρασα (ελαφρύ) καταθλιπτικό επεισόδιο χωρίς να καταλαβαίνω ακριβώς τον λόγο. Μόλις έφυγαν κάποια άτομα απ' τη ζωή μου (χωρίς να έχει συμβεί κάτι ιδιαίτερο), ξαφνικά άρχισα να αισθάνομαι κάθε μέρα όλο και καλύτερα κι έκτοτε πιστεύω στην ενέργεια/αύρα των ανθρώπων.
3. Κλαίω πολύ και για πολλούς διαφορετικούς λόγους.
4. Η οικονομική κρίση όταν βρισκόμουν στην πρώιμη εφηβεία ήταν ό,τι καλύτερο μου συνέβη, ειδάλλως θα ήμουν ένα κακομαθημένο πλουσιόπαιδο χωρίς όνειρα αυτή τη στιγμή.
5. Αλλάζω διαρκώς γνώμη για το αν είμαι καλός άνθρωπος ή όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
αηντα ας ανοιχτω κ εγω

1. Υπαρχει περιπτωση να εχω αδελφια εκει εξω τα οποια να μην γνωριζω, ωστοσο απο παιδι περιμενα παντα να μου σκασει στην πορτα το φαμιλια που δεν εχω γνωρισει και ας μου ριχνει λογικα 20-30 χρονια διαφορα
2. Είμαι αθλια στο να δινω συμβουλες καθως δεν τις πιστευω ποτε απλα τις λεω αναλογα με το τι θα ηθελε ο καθεις να ακουσει, η δικη μου δε οπτικη στα πραγματα ειναι να ξεφτιλιζω το θεμα τοσο πολυ ωστε να το κανω παρωδια, να το ισοπεδωνω και να χανει την αξια του. Επισης το φαε το ρυζι σου αλλοι δεν εχουν να φανε με βοηθησε αρκετα στο να το πετυχω αυτο και μου κατεστρεψε το να μπορω να ειμαι ησυχη σ'ολη την υπολοιπη ζωη μου γνωριζοντας οτι ζω εχοντας εναν αρκετα τυχερο κωλο εις βαρος πολλων ατυχων (thanks mom, τωρα νιωθω τυψεις καθε δευτερολεπτο της ζωης μου που ειμαι παιδι του 2ου κοσμου και θα πεθανω μη εχοντας βελτιωσει τιποτα γιατι ειμαι τοσο μικρη σε ολη αυτη την αθλιοτητα που επικρατει, αντι να εχω τυψεις που δεν εχω καν πτυχιο οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος της ηλικιας μου)
3. Οι πρωτες αγαπημενες μου μπαντες ηταν οι Nirvana και οι Opeth, ωστοσο πλεον τους δευτερους δυσκολευομαι να τους ακουσω κυριως γιατι οταν ακουω τα παλια κομματια με τα οποια μεγαλωσα στην καλυτερη θα γλιστρισω απο το 7ο σκοπιμα (που λεει και το γνωστο ασμα), στην χειροτερη να μεινω κατατονικη στο δωματιο μου μεχρι να πεθανω ή να αποφασισω να πνιξω την απροσδιοριστη μελαγχολια μου σε λιτρα γαλα και κιλα δημητριακα
4. Xθες ειδα την Παναγια των Παρισιων για πολλοστη φορα και για πολλοστη φορα -εξισου αδιορθωτα οπως καθε αλλη εκ των προηγουμενων- ετριψα τοσο πολυ τα ματια μου συνεχομενα εκεινη τη 1 και ωρα, ετσι ωστε να μην κυλησουν τα δακρυα μου και να εχω ενα φυσικο αποτελεσμα κοκκινης σκιας για την υπολοιπη βδομαδα, αλλα αξιζε για αυτο το αριστουργημα
5. δεν εχω τι να πω στο πεμπτο, οποτε, δειτε το Wings of Desire και το Paranoid Park και διαβαστε Virginia Woolf συνοψιζουν πολυ περισσοτερες πληροφοριες για το ατομο μου απ'οσες θα μπορεσω ποτε να πω η ιδια οσα ποστ και να κανω σε αυτο το θρεντ
(αναι και το autumn sonata)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Το βιβλίο με τις αξιοπερίεργες πληροφορίες κυκλοφορεί; Αν ναι, θα ήθελα να μου πεις τον τίτλο για να το αγοράσω, μου αρέσουν πολύ κάτι τέτοια! :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Δεν εχει κυκλοφορησει ακομη, μολις βγει στην αγορα (απο το Rbooks) θα σε ενημερωσω! :p
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το ότι κάθεσαι και αναρωτιέσαι, νομίζω πως είναι μια καλή ένδειξη για το πού γέρνει η ζυγαριά, huh?

Χμμ ίσως, δεν ξέρω. Βασικά είναι και η ίδια η έννοια ρευστή, οπότε είναι λογικό πιστεύω να μην είμαστε σίγουροι. Αλλά μακάρι να είναι όπως τα λες!
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Χμμ ίσως, δεν ξέρω. Βασικά είναι και η ίδια η έννοια ρευστή, οπότε είναι λογικό πιστεύω να μην είμαστε σίγουροι. Αλλά μακάρι να είναι όπως τα λες!
I mean δεν υπαρχει καλος και κακος ανθρωπος εξ' ολοκληρου και δεν γινεται να υπαρξει,ειδικα οταν ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια και κρινει με βαση συγκεκριμενα πραγματα/γεγονοτα/ενδειξεις πες το οπως θες. Ακομα και εμεις για τους εαυτους μας που εχουμε πιο ολοκληρωμενη εικονα (και για την προσωπικοτητα μας, και για τις αιτιες των πραξεων μας) εχουμε τυψεις για συγκεκριμενα πραγματα που θεωρουμε εμεις λαθος, και ισως και να παραλειπουμε αλλα που καποιος αλλος τα βλεπει κακα ή να κρινουμε πολυ αυστηρα κατι που δεν ειναι τοσο κακο τελικα και παει λεγοντας
(μιλωντας παντα για τον μεσο ανθρωπο που δεν σκοτωνει σκυλακια επειδη ειναι ενα σαδιστικο μπασταρδο)
Οπως και να χει, το να θες να διορθωνεσαι και να μην επαναπαυεσαι (ακομα και αν ειναι πραγματα με το δικο σου προσωπικο/υποκειμενικο κριτηριο) ειναι καλο απο μονο του
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ ίσως, δεν ξέρω. Βασικά είναι και η ίδια η έννοια ρευστή, οπότε είναι λογικό πιστεύω να μην είμαστε σίγουροι. Αλλά μακάρι να είναι όπως τα λες!

Μπορούμε να είμαστε σίγουροι, θαρρώ. Μόνη προϋπόθεση να μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας, όμως. Να έχουμε αυτογνωσία και θάρρος να παραδεχόμαστε τα όποια καλά και άσχημά μας.

Όπως είπε και η Cinefil, δεν υπάρχει απόλυτα καλός και απόλυτα κακός άνθρωπος. Παίζουμε στις διαβαθμίσεις, και είναι πολλά που παίζουν ρόλο. Δηλαδή, σε ιστορία κάποιου θα είμαστε κι οι "κακοί". Όπως και θα ζηλέψουμε, όπως και θα εκραγούμε και 1002 άλλα. Είναι ανθρώπινο. Είναι το "επίτηδες". Κι εάν κάπου καταλαβαίνουμε, έστω και εκ των υστέρων, ότι φερθήκαμε άδικα, μπορούμε πάντα να πιάσουμε τον άλλο, να ζητήσουμε συγνώμη και να πούμε πως φταίξαμε.

Η χροιά όλων αυτών είναι που κάνουν την διαφορά, και τα χτυπητά: το να ρουφιανεύεις, να προσπαθείς να την φέρεις στον άλλον κλπ. Ναι, αυτά δείχνουν άσχημο χαρακτήρα.

Το να κάτσει κανείς να σκεφτεί, μες στην ημέρα του, εάν αδίκησε κάποιον, εάν φέρθηκε άσχημα κλπ, δείχνει συνείδηση. Όσο υπάρχει αυτή, η φλόγα τού καλού παραμένει αναμμένη.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μπορούμε να είμαστε σίγουροι, θαρρώ. Μόνη προϋπόθεση να μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας, όμως. Να έχουμε αυτογνωσία και θάρρος να παραδεχόμαστε τα όποια καλά και άσχημά μας.

Όπως είπε και η Cinefil, δεν υπάρχει απόλυτα καλός και απόλυτα κακός άνθρωπος. Παίζουμε στις διαβαθμίσεις, και είναι πολλά που παίζουν ρόλο. Δηλαδή, σε ιστορία κάποιου θα είμαστε κι οι "κακοί". Όπως και θα ζηλέψουμε, όπως και θα εκραγούμε και 1002 άλλα. Είναι ανθρώπινο. Είναι το "επίτηδες". Κι εάν κάπου καταλαβαίνουμε, έστω και εκ των υστέρων, ότι φερθήκαμε άδικα, μπορούμε πάντα να πιάσουμε τον άλλο, να ζητήσουμε συγνώμη και να πούμε πως φταίξαμε.

Η χροιά όλων αυτών είναι που κάνουν την διαφορά, και τα χτυπητά: το να ρουφιανεύεις, να προσπαθείς να την φέρεις στον άλλον κλπ. Ναι, αυτά δείχνουν άσχημο χαρακτήρα.

Το να κάτσει κανείς να σκεφτεί, μες στην ημέρα του, εάν αδίκησε κάποιον, εάν φέρθηκε άσχημα κλπ, δείχνει συνείδηση. Όσο υπάρχει αυτή, η φλόγα τού καλού παραμένει αναμμένη.
σιγουρα οπως τα λες ειναι.Ειναι και τι ψυχη εχει ο αλλος ας πουμε.Για παραδειγμα αυτος που θα ρουφιανεψει και θα στη φερει,ετσι λειτουργει και στη γενικοτητα του,δεν ειναι μονο πραξη μιας μονο φορας.
Αρα να βλεπουμε συνολικα τους ανθρωπους,τι κουβαλαει ο καθενας /πως συμπεριφερεται/πως αντιδραει.
Σιγουρα ολοι κανουμε λαθη.
Το θεμα ειναι πως προχωρας,πως προσαρμοζεσαι,πως αλληλεπιδρας με τους γυρω σου.
Ολα παιζουν ρολο και απο τα πιο μικρα μπορεις να καταλαβεις πολλα.
Το να σκεφτεται κανεις και να επεξεργαζεται συμπεριφορες και πραξεις δειχνουν ενσυναισθηση οτι θελει να καταλαβαινει τι πηγε λαθος σημερα ωστε να μην το ξανακανει αυριο ή να αλλαξει κατι ενδεχομενως.
Αυτογνωσια δειχνει. :thumbup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top