Αγαπημένο γλυκό

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τι βασιλοπιτα φτιαχνετε συνηθως?

σε μενα η μανα μου κανει παντα σχεδον τσουρεκι..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
τι βασιλοπιτα φτιαχνετε συνηθως?

σε μενα η μανα μου κανει παντα σχεδον τσουρεκι..:D

Η μητέρα μου φτιάχνει μία Βασιλόπιτα που είναι οικογενειακή συνταγή - από την πρόγιαγιά μας που ήρθε από την Μ. Ασία. Η συνταγή αυτή είναι από τους Eλιγμούς και βασίζεται στο φύλλο όχι στη ζύμη όπως τα τσουρέκια, και έχει μέσα αρκετούς ξηρούς καρπούς. Είναι μία παραλλαγή του μπακλαβά, από όσα έχω καταλάβει! Γιάμι!:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Η μητέρα μου φτιάχνει μία Βασιλόπιτα που είναι οικογενειακή συνταγή - από την πρόγιαγιά μας που ήρθε από την Μ. Ασία. Η συνταγή αυτή είναι από τους Eλιγμούς και βασίζεται στο φύλλο όχι στη ζύμη όπως τα τσουρέκια, και έχει μέσα αρκετούς ξηρούς καρπούς. Είναι μία παραλλαγή του μπακλαβά, από όσα έχω καταλάβει! Γιάμι!:redface::P
δεν εχω κανενα προβλημα να μου την κανεις οταν ξαναερθω:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλη ιδεα..

μπακλαβας στυλ..

γουστααρωωω..:P

το τσουρεκι βασιλοπιτα λενε οτι ειναι πολιτικη βασικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
τι βασιλοπιτα φτιαχνετε συνηθως?

σε μενα η μανα μου κανει παντα σχεδον τσουρεκι..:D
Εμένα η μητέρα μου έκανε σε στυλ κέικ τις προηγούμενες χρονιές, αλλά φέτος έκανε γλυκό τσουρέκι.
Πέτυχε πάντως. :happy:

Ορίστε μια βασιλόπιτα τσουρέκι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Και εμείς κεΪκ-οειδή βασιλόπιτα κάναμε :P

Ποτέ δεν έχω δοκιμάσει με τσουρέκι που λέτε :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εμεις παντα βασιλοπιτα τσουρεκι κανουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ποτέ δεν έχω δοκιμάσει με τσουρέκι που λέτε :worry:
Δεν υπάρχει ιδιαίτερη συνταγή. Κανονικό και συνηθισμένο τσουρέκι είναι, που αν θες βάζεις άχνη επάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
ουοάου, υπάρχουν και άλλες βασιλόπιτες εκτός από αυτές από τσουρέκι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
καλη ιδεα..

μπακλαβας στυλ..

γουστααρωωω..:P

το τσουρεκι βασιλοπιτα λενε οτι ειναι πολιτικη βασικα..
Είναι όντως η παραδοσιακή πολίτικη συνταγή... Και είναι τρέέέέέλαα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Στην Κεφαλονιά τουλάχιστον ανέκαθεν κέικ την κάναμε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι όντως η παραδοσιακή πολίτικη συνταγή... Και είναι τρέέέέέλαα!:redface:
αλλα δυσκολη να φουσκωσει το χειμωνα .παρολη τη σομπα καλοριφερ τζακια

σε μας αλλοτε φουσκωνε αντελως,,και αλλοτε εμενε λιγο στη μεση καθισμενο ζυμαρι


θελει πολυ σταθερη θερμοκρασια,,την ανοιξη πχ το πασχα τα τσουρεκια γινονται τελεια..

θελουν εργαστηριο κλειστο φουρνου κλπ..ή πολυ λιγη ζαχαρη -ετσι ειναι αγλυκα ομως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν είμαι φανατική των γλυκών.Τα μόνα γλυκά που τρώω είναι κάποιες γεύσεις παγωτών (γιαούρτι, γιαούρτι-αγριοκέρασο, φρούτα του δάσους, σοκολάτα- ορτοκάλι κ άλλα αντίστοιχα) κ λεμονόπιτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.

Το αγαπημένο μου!! :redface: Black forest!! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
πρέπει να ναι τέλειο *.*
Αχ είναι! :inlove: Μετά την νηστεία θα φτιάξω μια για να φιλέψω το σόι!! Θα είναι η 1η που θα επιχειρήσω να κάνω με τα χεράκια μου! Έχω την συνταγή και το μόνο που μένει είναι να βάλω όλη μου την τέχνη!!!
Για όποιους ενδιαφέρονται η συνταγή είναι η παρακάτω! ;)

https://www.sintagespareas.gr/sintages/black-forest.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

silent song

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Little Broken Heart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
τιραμισού!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Το αγαπημένο μου!! :redface: Black forest!! :inlove:
ΜΜμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ!!!!!ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ!!!!

*.*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top